şükela:  tümü | bugün
 • suriyelilere her ay düzenli yardım yapmayı öngören hükümetin yeni icraatı.

  benim yorumum ise vatandaşlık ve dolayısıyla oy verme hakkından bir önceki adım olan sosyal uyum muhabbetinin yardımlar vasıtasıyla harekete geçirilmesidir. bu yardımlarla hiç bir şekilde vergiye tabii olmayan suriyeliler vatandaşlığın kaymak kısmından yararlanmaya devam edecek. her zamanki problemimiz olan sistemsizlik yine bizi kaosa götürecek, bu suriyeli sorunu da içinden çıkılmaz bir hale gelecek.

  yardım yapılmasın diyen faşolardan değilim kesinlikle her türlü maddi desteği, ihtiyacı olanla buluşturmalıyız ancak bunun için önce nitelikli personeller istihdam etmeli ve sadece para ile değil rehabilitasyon desteği ile de entegrasyonu sağlamalıyız. ayrıca göç idaresi, afad, içişleri bakanlığı, dış işleri bakanlığı, aile bakanlığı gibi bir çok kurumun bu işi büyük bir koordinasyon eksikliği ile yapması yerine sadece bu vatandaşlarla ilgili yeni bir kanun çıkartıp mülteci ya da yabancılar bakanlığı kurmalı ve tüm iş ve işlemleri bu kurum vasıtasıyla yürütmeliyiz. örneğin bu yardımın muhtaçlık tespitini yapan (aile bakanlığı)sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları herhangi bir türk vatandaşının genel sağlık sigortası gelir testi işlemlerini yapıp onlara bir nevi borç çıkartırken yanı başındaki suriyeli komşusuna gidip her ay yardım yapılmasına aracı olursa toplumda tepki oluşur ve adaletsizlik duygusu daha da körüklenir. dediğim gibi sadece kaymak verirseniz , yanı başında kaçak sigara satan suriyeliye devletin eyvallah deyip vergisini ödeyen tekel sahibine işgaliye cezası kesilince, o tekel sahibinin kaçak sigara satan suriyeliyi vurması olayındaki gibi toplumsal adaletsizlikten doğan adli vakaları daha çok yaşarız...

  şartlarını ve kapsamını da yazayım tam olsun :

  hükümet yabancılara yönelik sosyal uyum yardım programında, aşağıdaki şartları sağlayan hak sahibi -tabii büyük kısmı suriyeli olan- yabancı uyruklu kişilerin yaşadığı hanelere, kişi başına aylık 100 tl olmak üzere ayda bir düzenli nakdi ödeme yapacak. ödemeler, kızılay tarafından hak sahibi adına özel banka kartlarına(kızılay kart) yatırılacak.

  şartlarsa şimdilik şunlar:

  a) 18-59 yaş arası kimsenin bulunmadığı ve 60 yaş üzeri en az 1 kişinin olduğu haneler,
  b) en az 2 engellisi (sağlık kurulu raporunda engellilik oranının yüzde 40 ve üzeri olması gerekmektedir) bulunan haneler,
  c) tek kadından oluşan ve başka üyesi olmayan haneler,
  d) 18 yaşından küçük en az 4 kişinin olduğu haneler,
  e) 18-59 yaş arası sadece 1 bireyin olduğu ve 18 yaşından küçük en az 1 bireyin olduğu haneler, (60 yaş ve üzeri birey varsa dahil edilmektedir)
  f) bağımlılık oranı 1,5’tan büyük olan haneler (toplam kişi sayısı –(18-59 yaş arası engelli olmayan kişi sayısı))/(18-59 yaş arası engelli olmayan kişi sayısı) >1.5)
 • türkiyede türk vatadaşı olmanın ne denli önemsiz, göçmen veya sığınmacı olabilmenin ne denli güzel olabildiğinin kanıtıdır. aç bırakalım demiyorum. birisi kapıları açıp aldıysa içeriye elbet karınlarını doyurup bakılmaları lazım da. bir ana veya baba kendi öz evlatları açken üvey evladını da doyurmasın lütfen. devletin izlediği bu salak saçma politikalar yüzünden halkın büyük kısmı suriyelilere kin,nefret dolu. bizim paramızı yiyorlar gözüyle bakıyorlar. 78 milyon nüfuslu bir ülke, yüz ölçümü de devasa olmayan bir ülke, vatandaşının maddi durumu hiç iyi olmayan bir ülke tutup bütün suriyeyi kabul ederse afedersin ama adamı sikerler sikerler. her camii önünde en az üç suriyeli var özellikle cuma günleri. her pazar önünde en az beş suriyeli. bir şeyler kontrol altında tutulmalı. bunlar ne deveyi güdüyor ne bu diyardan yolluyor. öyle kapıları açıp halkın arasına bu insanları salıp maaş bağlamakla olmaz. sistemsiz yaptılar sıçtılar. sıvamak kaldı. adamlar türkiyeye yerleşsin diye elinden geleni yapan devlet imkanı olsa muhalif düşüncedekileri suriyeye suriyeden gelecek oyları da türkiyeye alacak. ohh ne güzel nüfus mübadelesi. canımsın. amma öncelik suriyedeki savaşı bitirmek olmalı. hadi bi şekilde bitti bu savaş. bu gelenler dönecek mi? devlet bunlara git diyecek mi? bazı yerler var türkçe tabela kalmadı. her yerinde arapça tabelalar var. ulan türkiye burası türkiye. o zaman kürtler de kürtçe tabela koysunlar. yooo o vakit o dükkanı taşlarlar. sikeyim aklınızı sizin.

  not: kürt değilim, faşist değilim, cani de değilim. olması gerektiği ölçüde insanım sadece.
 • italyan lisesinden mezun olup italya'ya okumaya giden bi arkadaşım bu işi yapıyordu. italya'ya gelen mülteciler için şehre adapte olma programı gibi bir şeyde çalışıyordu. müslüman, arap veya doğu kültürüne aşina olanlar insanlara, kendi kültürlerini, kendi yaşayışlarını vs. anlattırıyorlardı ki oraya gelenler yabancılık çekmesin, burada olay bu diyebilsin.
 • bu şartlara göre yardıma muhtaçlık tespiti 30 yıldır kadrosuz, sesini çıkarmaktan aciz, şu anki yetersiz personel sayısıyla türk vatandaşların (gss, nakdi yardımlar, engelli maaşları...) işlemleri ile dahi uğraşmakta zorlanan, kendisini hiç bir şekilde savunamayan bir sarı sendikaya sahip olan ayrıca arapça bilmeyen ve gelecek kişilerle nasıl iletişim kuracağından bihaber ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı çalışanları aracılığıyla yapılacak(!)
 • " 18 yaşından küçük en az 4 kişinin olduğu haneler "

  işte bu madde sonumuz olacak. türkiyedeki (bkz: suriyeli nüfus) nuu katlayacak. hemde 2 sene içinde.

  göreceksiniz.