şükela:  tümü | bugün
 • anlaşılan oldukça neşeli, eğlenceli ve bir o kadar da sakar bir millettir.

  şöyle alalım.
 • gırnata sesine eşlik eden rakı olmadan, yani doğal ortamımıza ermeden, asla gerçek bizi tanıyamayacaklardır.

  ilgili videoyu izlerken bile gırnatanın sesi burnuma rakı kokusunu taşıdı.

  londra'da arkadaşlarımızla sık sık kendi ülkemizin gecelerini düzenlerdik ve hep, her zaman en çok eğlenilen bizimki olurdu. eğlenceli bir imajımız var yani gözlerinde.

  cumartesi olmasına sevinmek... rakı içeceğini ve eğleneceğini bilmenin iç huzuru...
 • organizasyon, planlama nedir bilmeyen ancak son dakikada yine de isini halledebilen insanlardir. karsi tarafta strese yolaciyormusuz, "typisch turkisch" diyorlar.
 • güzel başlık öncelikle ve altını doldurabileceğimiz sayısız tespit olduğunu düşünüyorum. ekşi ahalisi olarak empati yapıp, if we were in their shoes kendimiz hakkında neler söylerdik diye iyice düşünelim..

  bir defa özenti bir milletiz, milli olarak bir kültürümüz ve tarihimiz var ve bununla her fırsatta övünürüz fakat övündüğümüz bilgiler birçoğumuz için ailemizden, ilkokul-ortaokul yıllarından kalan bilgilerden öteye malesef gidememektedir. bu da zaten yanlı olarak öğrendiğimiz bir çok bilginin, hiç bir süzgeçten geçmeden karşı tarafa sunulmasına sebep olur sonuç olarak cahil olduğumuzu ispat ederiz ve bunu farkedemeyiz bile.

  kendimizi dinletmek için yüksek sesle ve bazen hakaret derecesine varabilen ifadelerle karşı tarafa kendimizi kabul ettirmeye, bir nevi üzerinde egemenliğimizi hissettirmeye çalışırız.bilgisizliğimizi ve cahilliğimizi örtme yollarından biridir bu.

  uzun vadeli plan yapmak bize göre değildir, günü geçiştiren, anı kurtaran çözümler ve pratik yollar hoşumuza gider. hal böyle olunca ne yaptığımız işte bir standart görebilirsiniz, ne de başkalarının haklarına saygı. herkes kendi gemisini yürütmek için, bir başkasının gemisini batırmaya çalışabilir ve bu durum iş hayatında da bir çok kişi tarafından ahlaka aykırı bir durum olarak görülmemektedir.

  daha bir çok şey yazabilirim sanıyorum, klavyeyi elime aldığımda düşünmeden yazdıklarım bunlar. kendimize dışardan bakmak için bir süre ülke dışına çıkıp, farklı kültürlerle zaman geçirmek gerekiyor. tek doğrunun, tek bakış açısının bize dayatılan gibi olmadığının farkına anca o zaman varabiliyoruz.
 • "türkler çok taşaklı millet."

  a. fatheramerican
 • "they know how to take a punch"
  --irlandalı turist--
 • türk bir kadınla evli ve 3 yıl türkiye'de yaşamış batılı bir yabancının gözünden türkiye ve türkler..

  türkiye'deki yaşamın toplumsal yapısını seviyorum, herkes birbiriyle ilişkili ve yabancılarla konuşmak normal. insanlar batıdan çok daha dostça ve birbirlerine açık. günlük yaşamı batı'dan daha zengin buluyorum, daha az sıkıcı.. kasaplar, sokak satıcıları, müşterileri ile kahve içip sohbet eden esnaflar.. seviyorum. sadece ülkenizde yatan eski medeniyet miktarı, akıl almaz bir şey. yemekler, iklim.

  türk kadınları inanılmaz, türk erkekleri ise bence gerçekten bozuk. türk kadınları çok annelik yapar, çevrelerindeki herkesle ilgilenir ve kendilerini ailelerine ve kocalarına adamış durumdalar. ben de biriyle evliyim.

  sevmediğim şeyler:

  benmerkezcilik. türkler eylemlerinin çevrelerindeki diğer insanları nasıl etkilediğini gerçekten düşünmüyor gibi görünüyor. kamusal alanlardan bahsediyorum. kimse sıraya girmez, ilerlemek için acele ederler, sokaklardan geçmeye çalışırken arabalar seni ezmek için hızlanır. bir defasında bankada bir bankacı ile yaklaşık 10 dakika konuştuğumu hatırladım; bir adam üç kez gelip bir şeyler bağırıp kağıtlarını bankacı ile benim aramdaki masaya çarptı. son derece kaba.

  yukarıdakilerle bağlantılı olarak, kamudaki güven eksikliği ve yolsuzluk. bundan çok var. herkes yakalanmadan aldatmaya ve çalmaya çalışıyor gibi görünüyor. bu, toplumun her katında görülüyor gibi görünüyor. türkiye'de dürüst olmanın gerçekten bir değeri yok. bence türkiye'nin çok büyük bir potansiyeli bu davranıştan dolayı geri kalıyor. türkiye'de başkasına güvenmek gerçekten zor.

  sorumluluk eksikliği. kimse, ihmalkar davranışlarının potansiyel sonuçlarıyla ilgilenmiyor gibi görünüyor. emniyet kemeri olmadan pervasızca sürmek, kalabalık bir sokakta bir çatıdaki kiremitleri değiştirmek gibi. doğru önlemleri almayan aptallardan dolayı türkiye'de neredeyse birkaç kez ölüyordum. ayrıca, türklerin gelecekteki kazaları önleme konusunu hiç düşünmemeleri de garip - örneğin her yağmur yağdığında elektrikler neden kesiliyor acaba? bunun olmasını engellemek için şimdiye kadar proaktif bir çözüm bulmuş olmanız gerekmiyor muydu?

  bir eğitim uzmanı olan karım, çoğu türk'ün gerçekten psikolojik ve ahlaki açıdan az gelişmiş olduğunu, "başımı belaya sokan ya da beni inciten" benmerkezciliğin ötesinde ilerlemediğini ve bir çoğunun kamu ahlakını yüzeysel olarak uyguladığını söylüyor. vicdana göre doğru olduğu düşünülen ahlakın içselleştirilmesi, türk toplumunda o kadar güçlü gözükmemektedir. yine, herkes değil, gelişmiş bölgelerde muhtemelen çok daha iyidir, ama yaşadığım yerde oldukça yaygın. muhtemelen bu benmerkezciliğe ve endemik yolsuzluklara yol açmaktadır.

  dedikodu ve kötülük. bunun ne olduğunu bilmiyorum, ama bir sürü türk kıskançlık içinde ve en acayip sebeplerden ötürü birbirlerinden nefret ediyor gibi görünüyor. birçoğu duruma ve görünüme aşırı takıntılı ve başkalarına "yukarıdan bakmak" için istekliler. insanlar iktidar veya sorumluluk pozisyonlarına girdiklerinde, durumları hakkında bir şeyler kanıtlamak zorunda oldukları anda derhal altındaki kişilere karşı bir pislik haline geliyorlar. bunların çoğu materyalizm ve zenginliğin türkiye'deki etkisinden kaynaklanıyor.

  türkiye'de, etrafınızdaki herkesle arkadaş olmak zorundaymışsınız gibi garip bir kültür var. bu, çok fazla dedikodu, arkadan vurma, yanlış arkadaşlıklar ve sahte davranışlara neden oluyor. başkalarına güvenmeyi zorlaştırıyor. türkler ayrıca gerçekten meraklıdırlar ve kişisel hayatınıza girme ve bu konuda her türlü soruyu sormaya hakkı varmış gibi davranırlar. bu beni gerçekten rahatsız ediyor. sanırım bu, türk hayatının toplumsal yönü ile el ele giden bir fenomen.

  tabular ve toplumsal yaşam üzerindeki dini etkiler. ben dindar değilim ve bir din ya da etikete ait olmayan bu kavramı, bir çok türkün anlaması gerçekten çok zor. atatürk laik bir cumhuriyet kurdu, ancak birçok türk henüz laik bir zihniyet geliştiremedi. ahlak, sosyal uygunluk ve davranış gibi şeyler hala dış otorite (din gibi) tarafından dikte edilir. ancak her yerde tuhaf sapkın şeyler var. kadınlara ve cinsiyete gelince, bir sürü türk erkek gerçek hayvandırlar, ve kadınlar iyi, masum ve bakire olmak için tüm baskıyı yaşayanlardır. genel olarak, türkiye hala çok otoriter bir kültüre sahiptir - demokratik uygulamalarında bile, siyasi partiler, kurucu unsurlarını dinlemek yerine mutlak sadakati isteyen küçük krallıklar gibidir.

  kamu görevlisinin hesap verme sorumluluğunun olmaması. belediye başkanları ve diğer kamu görevlileri, kamu hizmeti ofislerini insanların hayatlarını iyileştirmek için kullanmak yerine paşa gibi muamele etmekteler. ayrıca, insanların da hesap sorma zihniyetine sahip olmadığı ve kamu yetkililerinin her türlü yolsuzluklarının yanlarına kar kalmasına izin verdiği görülüyor. suların sürekli kesilmesi, aynı lanet yolun 10 kez yeninden yapılması gibi..

  yaygın kadın düşmanlığı, azınlıklara hoşgörüsüzlük, şoven milliyetçilik ve açık faşizm türkiye'de oldukça yaygındır. gerçekten çok zengin mirasını daha da zenginleştiren çok farklı kültürlerin ve insanların olduğu bu kadar zengin bir ülkede bunun olması gerçekten acıklı. neden eski anadolu geçmişini kucaklamıyor ve ülkenizi oluşturan tüm eski medeniyetler, kültürler ve halklarla gurur duymuyorsunuz?

  yeni mimari. aman allahım, şehirlerinizde kilometrelerce çirkin bina inşa etmek için kimi kiraladınız? bazıları heyecanlı ve yenilikçi olmayı denedi ama sadece turuncu üçgen benzeri korkunç yapılar ortaya çıktı. hiçbir yere gitmiyorlar ve korkunçlar. türkiye, iyi bir estetik eksikliği çekiyor - tuhaf ki, esin kaynağı olarak kullanılabilecek çok sayıda osmanlı, fransız, yunan ve bizans etkileri var.

  çöp. bu kanımı kaynatıyor. türkler bir saniye bile düşünmeksizin çöplerini her an her yere atarlar. güzel, doğal mekanlarda o yerin güzelliğiyle ilgili yorum yaptıktan sonra etrafa çöp atan türkler gördüm. çevre kimsenin umurunda değil ve bir sürü manzaralı mekan ve doğal cenneti mahvediyor gözüküyorlar. bu zihniyetin nereden geldiğini bilmiyorum. insanlar ellerini ve ayaklarını temiz tuttukları sürece çöp yığını içinde yaşamayı umursamıyor gibiler.

  https://np.reddit.com/…hare_your/dhvxl5w/?context=3