şükela:  tümü | bugün
  • "nerelisin?" sorunuza karşılık adını sanını duymadığınız bir ülke söylendiğinde, "i have not heard it. is it a country?" diye bir soru sormak. "çok güzel bir ülke, bir gün mutlaka ziyaret etmek istiyorum." tarzında bir cevap verin. doğrusu, gelen cevap amerika olsa bile bu yanıtı verin.

ilk cevap sizi karşıdakinin gözünde sıfırlayacakken, ikinci cevap ilişkiye pozitif olarak başlamanızı sağlayacaktır.
  • insan olduğunu unutmayın. başka bir evrenden gelmedi yani.
  • sorry for my bad english diye girmeyin. herkes bıktı bunu duymaktan
  • dikkatinizi dağıtacak şeylerle ilgilenmeyin( telefon , kendi dilinde konuşmak v.b. ) . karşınızda ki insana değer verdiğinizi gösterin ve aşağılık kompleksine girmeyin . büyük ihtimal sizden daha vasıfsız biri ile konuşuyor olacaksınız . tabi son söylediğim genelde benim için geçerli bir durum olabilir .
  • "i'm from türkiye" demek.

türkiye türkiye'nin türkçesi, turkey türkiye'nin dingilizcesi. i'm from turkey demek sizi hindi yapmaz, tam tersi karşıya "beni nereli olduğumla değil kişiliğimle değerlendireceksin" komutu verir. ama türkiye demek sizi kompleksli bir ezik gibi gösterir.

bir italyan napoli'ye naples dediğinde nasıl amerikan özentisi bir zavallı izlenimi yaratıyorsa siz türkiye diyince de karşınızdaki yabancıda ona benzer bir izlenim bırakır. "bak siz bizi hindi diye aşağılıyorsunuz ama biz aslında süperiz" diyorsunuz çünkü orada.
  • insan olmayı unutmak. herkesle tanışırken olması gerektiği gibi. bu kadar.

uç örneklendireyim: küba'lı veya uganda'lı kız arkadaşım oldu. gecelik demiyorum bak; ikisinin de babasına kadar tanıdım. bu yılbaşı küba'dan görüntülü mesaj aldım yeni yılımı kutlayan, 'mutlu ol' temalı bi mesaj. öyle de canım sıkkındı ki; hatırlanmak çok güzel lan. insan gibi tanışıp, insan gibi vedalaşmak yani; vedalaşmak gerekiyorsa şayet. diyeceğim buralı veya oralı fark etmiyor; insan olmayı becerebilin yeter.

velhasılı yabancı dediğin göreceli. misal şu an ben kendime o kadar yabancıyım ki.
  • anlatım bozukluğu olan başlık*
    ama tabi uyuzluk yapma gününde bile olsan yapma. tanımadığın insanlarla tanışırken*yapma yani tanış ondan sonra yap
  • bizim türklere özgü el kol hareketleri ve dokunarak temas ile samimiyet kurmaya çalışmayın. hele ki batı avrupa ve iskandinav ülkelerinden olan kişilere bunu hiç yapmayın. "vay abicim/ablacım hoşgelmişsin" tarzı muhabbetler gelmez bu insanlara. yapmacık yalakalıklarda bulunmayın. ne çok ciddi, ne de çok yavşak davranın. kibar ve nazik olun, içten olun ve gülümseyin. her şeyin özü bu.
  • batı avrupa insanı ise asla bir şeylerden şikayet etmeyin. sistem insanı ve bireysel oldukları için şikayet veya dertleşme kültürleri yoktur. çünkü adamların her dertlerini halleden bir devletleri (bkz: sosyal devlet) var. o yüzden şikayet ettiğiniz anda sizden uzaklaşıyorlar. ama her millet gibi güzel dedikoduyu severler:)) söz konusu doğu bloku ise, fazla anlamaya çalışmayın. tamam, adamlar komünizmden çok çektikleri için çalışkanlar. ancak genelleme yapmaktan nefret etsem de karşılaştığım hangi doğu avrupa veya bloğu ülkesi insanı varsa hepsinin insani ilişkiler konusunda büyük sıkıntıları var. çok çelişkili ve ruhsuz davranıyorlar ki tepkilerini kestiremiyorsunuz. ayrıca hiçbir yabancıya fazla kibar davranmayın, sizi ‘needy’ zannedip kaçabiliyorlar. en önemlisi de, sakın kendiniz olmaktan vazgeçip, ağzınızı yüzünüzü eğe eğe aksanlı ingilizce konuşmaya kalkışmayın. gereksiz çünkü. komik oluyor, biliyorum yani:)