şükela:  tümü | bugün
  • özelleştirme yalanı arkasından bypass edilen/edilmiş ve edilecek olan yasak.

özelleştiriyorum diye bir devlet kurumunu satışa çıkarırsınız. sonra yabancı "yatırımcı" gelip parayı bastırdığında bahsi geçen kurumun tüm taşınır ve taşınmazlarına sahip olur... yani siz yasa yapıp yabancıya mülk veya toprak satışını sınırlandırısınız ama elin adamı mesela tekel özelleştirmesi sonrası tekel'in türkiye'deki tüm fabrikalarına, deniz kenarındaki arsalarına kısaca her bir şeyine sahip olur. sen daha yabancıya mülk satışını sınırlayacağım diye tırmala dur.
  • ülke topraklarının ülke insanlarına ait olması istemi.
    daha önceki bir uygulaması için (bkz: kurtuluş savaşı)
  • özellikle arap sermayesinin gelecekte yaşanacak su sorunlarını görerek türkiye'nin en stratejik bölgelerini su parası ile çatır çatır satın almasının ardından akıllara tekrar gelen gerekliliktir.

vatan denen bir kavram niye var ? her şey para mı ?

şehitlerin kanı ile sınırları çizilmiş olan bu toprakları parası olan yabancıya satmak demek şehit kanını satmak değilse ya nedir ?

adamlar su parasına ülkenin en güzel bölgelerini, arsalarını ve gayrimenkullerini topluyorlar. kafalarına göre giriş çıkış yapıyorlar ve kolonileşiyorlar.

yarın öbür gün yahudi yerleşimcilerin yaptığı gibi -biz parasını verip satın aldık bu toprakları- derlerse kime ne anlatacaksınız ?

giderek artan ve gittikçe yaşlanan kendi nüfusuna zor yeten su kaynakları, tarım ürünleri ve topraklar var bu ülkede. bu yüzden buğdaydan nohuta kadar her şey ithal edilir hale gelmiş.

kendi nüfusumuz yetmediği gibi bir de elin yabancısına mı bakacağız ? bu adamlar tatil yapmaya değil düpedüz yerleşmeye geliyorlar besbelli.

ben anlamıyorum. ne zaman bu ülkede birileri vicdan, din, hümanizm gibi duygulara kapılmadan pragmatist düşünmeyi ve bu ülkenin evlatlarının ve gelecek kuşakların çıkarlarını düşünmeyi başaracak acaba ?

atatürk ve inönü'den sonra böyle biri yetişmedi de onun için merak ediyorum.
  • eskiden yasaktı zaten akp döneminde serbest bırakıldı..
  • kıbrıs'ta genelde ingilizler bağlamında tartışılan mevzuat.
  • up up up..
  • bi 15-20 yil sonra cikar. bir saksilik yer satin almamiz yasaklanir bu topraklarda.
  • bu güncel kur ve ekonomik kriz altında geçici olarak da olsa alınması gereken önlemdir. bu şartlarda yapılan şey ticaret değil yağma olur çünkü. ortada orantısız bir durum var ve önlem alınmazsa başta araplar olmak üzere ülkenin birçok değerli ve göz alıcı bölgesi yabancılara kaptırılabilir.