şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kuşbazlar arasinda, rastgele salinan ve pek bir ozelligi olmayan güvercin olarak bilinir. sıklıkta yobazla karıştırılır, arada güvercin olmak gibi temel bir fark vardir.
 • yıllardır yeni camii önünde güvercin taklidi yaparak beslenen, bir rivayete göre rahmetli nimet abla tarafından milli piyango gişesinin önüne alıştırılan, akabinde ve detayında "lan iyi güzel müşteri geliyor ama leş gibi de kokuyor herifçioğullarının bokları" denilerek rumeli köftecisinden aşırılmış metal köfte tabaklarına buğday konularak ninelere sattırılan ve hayırsever vatandaşların yardımıyla yeni camii önüne alıştırılan bir garip canlı. nasıl ki sünnet olan çocuk eyüp sultan camisine götürülürse yeni yürümeye başlayan bebe de yeni camide pıtı pıtı pıtı diye kuş koşturur, anası babası sevinir, fotoğrafını ananesine götürür.

  hayat ne güzel lan, çocuk kuş koşturdu diye mutlu olabiliyor insan.
 • bir kesime yobaz diyenlere koyulabilecek güzel bir isim.
  yaboz kelimesi güvercinler de yabaniden evcile dönük yada yabani evcil melezi güvercinler de kullanılan bir terim,değersiz ve olumsuz anlamını taşır.
  odaklandığım nokta ise kırma olmaktır.yani modernleşme ve batılılaşma da özünü unutup aşağılamakla bağdaştırılabilir.
 • kendileri her cami etrafında bulunan, şehirlerde sıklıkla görülen düz güvercinlerdir. vasıfsız, pek bir numarası olmayan ve hisleri de diğer güvercinlere göre düşük olan güvercinlerdir. çoğu hep bir rutine alışır, sürü halinde takılırlar. temsili olarak şöylelerdir.

  http://www.guvercinhane.com/…09/yabani-guvercin.jpg

  vahşi güvercinler için "yaboz" tanımı oldukça sık yapılır. ancak bazı kuşçulara göre terastaki kümeslerde bir çift tutulması gerekir. "aga bi pırıltı atıyo bu amonoyum etraftaki kümesteki cins güvercinleri çıkarıyüüü" diye çeşitli hurafelere inanırlar.