şükela:  tümü | bugün soru sor
 • liposuction sonrasında da başınıza gelebilecek şeymiş efenim. yağ embolisinin fatalite oranının %5-15 olduğunu düşünürsek ona göre hareket etmekte fayda olacağını düşünüyorum.
 • ince kanül ve "ıslak teknik" kullanımı sonucu liposuction ameliyatlarında artık görülmemektedir. aynı seansta meme küçültme+abdominoplasti+liposuction ameliyatlarının hepsini birden yaparsanız başınıza gelebilir.
 • yakın bir tanıdığımın ağır bir trafik kazası geçirdikten sonra başına gelmiş olaydır. allah kimseye vermesin. ağır kemik kırıklarından sonra veya liposuction dan meydana gelme ihtimali varmış.
 • uzun kemik kırıklarından sonra ilk 72 saat içinde görülebilir.

  ve bunu önlemek için yapılması gereken şey kırığın erkenden immobilizasyonunun yapılmasıdır.

  3 tipi vardır:
  1- subklinik tip: burada sadece pa o2 60'ın altındadır.

  2-klinik tip: klasik şekli budur. travmadan 24-72 saat sonra görülür.

  major bulgular: respiratuar yetmezlik ( po2 60'ın altıdır, pco2'de 55'in üstündedir), serebral tutulum, peteşial kanamalar, retinal bulgular gözlenir.

  çünkü yağ globulinleri kana karışırsa bu alveoller için toksiktir ve ards benzeri bir tabloya sebep olurlar.

  peteşial kanamalar nasıl oluşur? bu yağ globulinleri aynı zamanda pıhtılaşma sistemini de aktive ederler. ve hastalarda dic gelişir. ve buna bağlı peteşial kanamalar olurken aynı anda trombozlar da olur.

  minör bulgular ise ateş, taşikardi, karaciğer yetmezliği. oligüri, anüri, anemi, trombositoz, lökositoz ve ekg bulguları

  edit: bilgi ekleme.