şükela:  tümü | bugün soru sor
 • araçtaki arıza ikaz ışıklarından biri.

  motoru ilk çalıştırmada yanar, çalışınca da söner.

  seyir halinde yanıyorsa, yağ kalmamıştır ya da yağ pompası yağlamayı kesmiştir. çok eski modellerde, yağ müşürü motor içindeki çamurlaşmış yağ ile tıkanmış ve yağı göremiyor olabilir. yağ dolaşımı vardır fakat müşür bunu algılamaz ve lambayı yakar.

  yağ lambası seyit halinde yandığında, motorda yağ varlığı kontrol edilir. yağ var ise, yağ müşürünün soketi kontrol edilir. soket yerinden çıkmış ve bir metale değerek şasi alıyor ve ışığı yakıyor olabilir. müşür kablosu sağa sola temas ederek soyulmuş, izolasyonu bozulmuş ve metale temas ediyor, şasi alıyor da olabilir.

  yağ pompasından şüphelenmek için, yağ lambasının özellikle rolantide yanması ya da yanmaya çalışması gözlenmiş olmalıdır. yağ lambası ya tam olarak yanar rolantide, ya arada göz kırpar ya da belli belirsiz bir ışıma, güçsüz bir ışık verir arada.

  bu durumda yağ pompası rolantide, yani motor kendi halinde ve gaz verilmeden çalışıyorkenki devrinde yağ pompalamayı yetiştiremiyor demektir. devir artıkça yağ pompası da hızlanır ve yağlama yeterli gelir, ışık söner.

  yeterli teknik bilgisi olmayan, motorda yağ olduğuna emin olan, motor devirliyken lambası sönen kullanıcı, aracı en yakın tamirciye yetiştir. bu esnada, trafikte duraklamalarda yağ lambası yandıkça motora gaz vererek devir arttırır ve yağlamayı yetiştirir.

  yağ kalmamışsa eğer, araç yürütülmez ve yağ alıp gelinerek yağ tamamlanır.

  yağ, basit kaçaklarla eksilmiş olabilir. tamamlanan yağ bir süre işinizi görür. yağ hortumlarında olabilecek bir yarılma, yağın ani boşalmasına sebep olur. yağ, motor çalışınca patlak yerden boşalır, anında tekrar yağsız kalınır.

  yağ tamamlama sonrası, araçta ani yağ boşaltacak bu hortum patlaması vs ler gözlenmeli. yok eğer basit damlamalarla ya da yağ yakma sonucu eksilmişse, tamamlanan yağ ile yola devam edilir.

  ek: yağ hortumu yırtılması falan demişim, araçta bir yağ radyatörü ya da turbo varsa, yağ filtreniz direkt motora bağlı değil, yağ filtreye hortumla gidip dönüyorsa yağ hortumunuz olabilir.