şükela:  tümü | bugün soru sor
  • pide fırınında pişmiş hamur ekmeğe konya'da verilen isim.. adet olduğu üzere pazar kahvaltısının vazgeçilmezidir.. fırında yaptırır, sepetin ya da tepsinin içinde örtüye sarılı koştura koştura eve getirirsiniz.. dumanı üstündeyken arası yarılır, tereyağı kafadan sürülür.. kimi öyle yer, kimi üstüne peynir katar kimi marmelat..

şu linkteki 4 ve 5inci arkadaşlar ideal yağ somunu örnekleridir ki ankara'da gobit ekmeği denen şey de tam budur:

http://www.etliekmekevi.com/…ndil-etliekmek-evinde/
  • bu hamur ürününü ömür akkor "dünyanın en iyi hamur işi" seçmiştir kendi blogunda.

daha yeme fırsatım olmadı ama sırf denemek için konya'ya gidecegimi tahmin ediyorum. en son servis edilirkenki kokusunu resimden bile tahmin ediyorum ve ikinci isirikta mutluluktan ağlama ihtimalimi yüksek görüyorum.
  • konya’da tadılması gereken yiyeceklerden birisi. vedat milor’un falan da övgüsüne mazhar olmuşluğu var. esasen yapısı çok basit. şu balon denilen sıcak pide fırından çıkınca arasına küflü peynir üzerine de yağ. ama tadı bence oldukça başarılı. çayla beraber lüp lüp götürülesi.