şükela:  tümü | bugün
 • seks bilinçsizce yapılan antrenmandan daha fazla yağ yakar. çünkü seks dengesizdir, yani yüksek yoğunlukludur ve belirli bir temposu yoktur(5 dakikadan fazla sürmeyen performanslar için bir şey diyemem, onlar antrenman yapsınlar).

  bu başlık açılmıştı ama boştu. ben de doldurayım dedim. böyle bir versus benden çıkmadı. keza ben her zaman seks'i tercih ederim. antrenman olmasa da olur.
  (bkz: samimiyet)

  öncelikle yağ yakımı antrenmanına geçmeden önce bu işin temelinde yatan beslenme konusuna açıklık getirmek gerekir. şurada elimden geldiğince izah etmeye çalışmıştım. eğer o girdiyi okuduysanız, ya da zaten beslenme konusunda bir şeyler biliyorsanız, doğru antrenmanla nasıl hızlı yağ yakabileceğinizi anlatacağım. içinde seks de olacak endişelenmeyin.

  vücudumuz yağ depolama işini belirli bir sırayla yapar ve tam tersi sırayla yakar. yani gen diziliminize göre vücudunuzun belirli bir bölgesinden yağlanmaya başlayıp, diğer bölgelere doğru dağılır. bu yağlar yakılırken de en son yağlanan yerden başlayıp geriye doğru gider. en son ilk yağlanan yer yakılır. bu da şöyle bir sonuca ulaştırıyor bizi; vücutta yağlanan bir bölge ne kadar uzun zaman yağlı kalırsa, yağ dokuları o kadar fazla birbirine bağlanır ve enerjiye dönüştürülmesi de bir o kadar zor olur. genelde erkeklerde göbek, kadınlarda da göbek ve kalçadan başlayıp yayılır. bu yüzden sürekli şu cümleleri duyarız; "ya zayıfladım ama şu göbeğim gitmiyor, karın kaslarım çıkmıyor, kalçam sıkı görünmüyor." gibi.
  peki ne yapmalı?
  yine konuyu anlamalı. yağ dokuları nasıl parçalanır, kilo verirken verdiğimiz kiloları nasıl sadece yağlardan verebiliriz, bölgesel zayıflayabilir miyiz?" gibi sorulara açık getireceğiz.

  üst not:
  bölgesel zayıflama diye bir şey yoktur.
  zayıflatıcı bir ürün yoktur(gerçekten işe yarayan bazıları vardır ancak kimyasaldır ve steroid sınıfında değerlendirilir, sağlıksızdır. bu konuyu önümüzdeki günlerde anabolizanlar başlığında yazacağım)
  bu iki hususu unutmayalım gençler. şimdi de nasıl yağ yakılır ona bakalım.

  şimdi iki tane atletizm sporcusuna bakalım;
  bir maraton koşucu olan patrick makau.
  ve 100 metre sporcusu usain bolt.
  bu iki fotoğrafa baktığımızda şöyle bir fark görüyoruz. maraton koşucusu son derece zayıf ve çelimsiz görünürken, 100 metre koşucusu çok daha düzgün fizikli ve kaslı görünüyor.
  peki bunun sebebi ne? bu adamların ikisi de hayatlarını spora adamış insanlar. ikisi de uzun dönem spor yapmış insanlar. uzun mesafe koşucusunun parası mı yok? yiyecek ekmek mi bulamıyor da vücudu bu halde?
  tabii ki hayır.
  bunu sebebi şu; yüksek yoğunluklu ve aralıklı yapılan kardiyo egzersizleri daha hızlı yağ yakımı sağlarken kas yıkımına yol açmazlar. ancak çok uzun süreler belirli bir tempo ile yapılan antrenmanlar yağ yakımının yanında kas kaybını kaçınılmaz hale getirir.
  bu ve buna benzer sebeplerden dolayı biz ilk şıkkı eleyip ikincisini konuşacağız. yani koşu bandına çıkıp ya da dışarıda 50 dakika tempolu koşmak yerine yüksek yoğunluklu ve daha yorucu egzersizler ile daha verimli yağ yakacağız. tabi bunun için sağlıklı ciğerlere vs. sahip olma şartı var. her şeyin yolunda olduğunu varsayarak olayın can alıcı noktasına geçiyoruz.

  vücut biriktirdiği yağları daha sonra enerji kaynağı olarak kullanmak için saklar. ve bu yağları enerjiye çeviren yakıt oksijendir. biz bu yağları oksijen borçlanması mantığı ile yakacağız. nedir oksijen borçlanması?
  şudur; vücudu yüksek yoğunluklu antrenmana sokunca ciğerler daha hızlı çalışmaya başlar. nabız yükselir ve nefes alıp verişimiz hızlanır. biz de bunu kullanarak antrenmandan sonraki 8-12 saat boyunca vücudun yağ yakmaya devam etmesini sağlacağız. düşük tempolu uzun egzersizlerin bitiminde solunum hemen normale döner ve yağ yakımı durur. koştuğunuz süre kadar yakarsınız. ayrıca zaten düşük tempolu antrenmanlarda vücut 40. dakikadan sonra depolanmış yağları yakmaya başlar. ilk 40 dakika sadece o gün yediklerinizi yakarsınız. neyse uzatmayayım herhalde anlaşılmıştır.

  hangi sporu yapıyor olursak olalım kendimize interval bir sistem çıkaracağız. bunu çok basit ve kolay bir yöntemi var. yaptığınız antrenmanın süresini 20 dakikaya indirip dalgalandıracağız. yani diyelim ki sahilde koşuyoruz;
  1 dakika yürüyoruz.
  koşabildiğimiz kadar, yani kesilene kadar depar atıyoruz.
  sonra 2 dakika yürüyoruz. nefes alıp verişimiz normale dönmeye başladığında tekrar depar atıyoruz.
  sonra bir daha yavaşlıyoruz.
  hızları değiştirerek mümkün oldukça ciğerlere oksijen pompalıyoruz. işlemi her tekrar ettiğimizde taban nabzımız biraz daha yukarı çıkıyor. antrenman bitiminde ise taban nabzımız ve taban nefes alma hızımız antrenmana başlamadan önceki haline inene kadar yaklaşık 8-10 saat geçiyor. tabi bunu biz belirgin olarak hissetmiyoruz. işte mantık bu.
  evde sadece squat da yapıyor olsanız.
  sahilde koşuyor da olsanız.
  salonda ağırlık antrenmanı yapıyor da olsanız.
  antrenman programınızı bu sisteme oturttuktan sonra günlük 20 dakika egzersiz yapıyor olmak size çok hızlı ve verimli bir yağ yakımı sağlayacaktır.

  ancak bu beslenme ile desteklenmeli ve kilo vermek başlığında bahsettiğim gibi insülin dalgalanması yaşanmamalıdır. yani eğer hedefiniz yağ yakmak ise, spor sonrası kesinlikle şekerli şeyler tüketerek vücudun yağ yakımını durdurmayın. başta bahsettiğim gibi seks de böyledir. bir hızlı bir yavaş. yorulup yorulup dinlenerek. onu nasıl yapacağınızı da siz biliyorsunuzdur herhalde.

  son notlar ve tavsiyeler.
  1) bu antrenman programı normalde yaptığınız bir spor varsa, örneğin ağırlık egzersizi gibi. aynı gün yapılacaksa öncesinde tek set, boş günlerde dayanıklılığınıza göre 3 sete kadar çıkabilir.
  2) bu antrenman mantığı kardiyovasküler dayanıklılığı, kondüsyonu ve gücü arttırmaya yardımcıdır. bazal metabolizma hızını arttırır.
  3) en verimli olanı sabah boş mide ile yapılanıdır. eğer sabah yapılmayacaksa da, en az iki saat öncesinden itibaren bir şey yememek makbuldur.
  4) antrenmandan hemen önce vücuda kafein almak hem enerji sağlar, hem yağ yakımını hızlandırır.
  5) antrenmandan sonra kesinlikle şeker tüketilmemelidir. kaliteli bir beslenme programı ile desteklenirse kas kaybetmeden yağları yakma konusunda çok verimli sonuç verir.
  6) bu antrenmanı illa 20 dakika yapmak zorunda değilsiniz. 4 dakika bile olabilir. yeteri kadar yorulduktan sonra süre çok önemli değildir.
  7) motivasyon açısından tabata workout playlistleri var. kulaklıkla dinlerken müzik sizi yönlendiriyor. bu antrenmanlar için yapılmış şarkılar bunlar. dijital platformlardan satın alabilir ya da bir şekilde edinebilirsiniz.

  atladığım şeyler, ya da yanlışlıklarım varsa görmezden geliniz.