şükela:  tümü | bugün
 • tokat, niksar'da bulunan bir medrese. kapalı avlulu medrese uygulamasının anadolu'daki ilk örneği olması açısından önemlidir. 12 yy a ait bir yapıdır.
 • tokat bölgesinde aynı isimle anılan iki medrese yer alır.

  niksar'da yer alan, niksar yağıbasana medresesi, kapalı avlulu, eyvanlı-tonozlu bir medrese yapısıdır. sekizgen planlı bir "danişmendli devri" eseridir.

  tokat yağıbasan medresesi, iki eyvanlı avlulu, kareye yakın planlı "danişmendli devri" eseridir.
 • anadoluda yaptırılan ilk medresedir.
 • niksar'daki yağıbasan medresesi anadolu'da inşa edilen ilk medrese özelliğini taşır.
 • nizameddin yağıbasan tarafından yaptırılmıştır. günümüzde restore edilmiş ziyarete açık konumdadır.
  (bkz: niksar)
 • tıp mederesesi olarak kurulmuştur.

  anadoluda kurulan ilk mederesenin tıp üzerine olması da çok manalı olmuş hani. o dönem şartları içinde memlekete her şeyden evvel tabib, cerrah lazımdır tabi. lakin medresenin son gördüğüm hali harap ve de bitap idi. acilen elden geçmesi, amaliyata alınması gerekmekteydi. kültür mirasıdır, yazıktır.

  umarım icabına bakılmıştır ya da bakılır.
 • tokat ili niksar ilçesi sınırları içindedir. beylikler döneminden kalma en önemli mimari eserlerden biridir. anadolu'da inşa edilen ilk medresedir ve nizameddin yağıbasan tarafından yaptırılmıştır. taştan yapılmış sade ve süslemesizdir. maalesef bugün bakıma muhtaçtır.
 • anadoluda kurulan ilk medrese olup danişmentliler tarafından kurulmuştur.
 • hakkında öğrendiğim ve çoğu kişi tarafından bilinmeyen bazı mimari ve tarihi detayları yazmamın elzem olduğu bu kıymetli medrese, türklerin anadolu'da inşa ettiği ilk medrese olmasından dolayı anadolu türk tarihi açısından önemli bir yer teşkil eden danişmend dönemi eseridir.

  tarihi özelliklerinin yanında mimarimizde de baya önemli bir yere sahip olan yağıbasan; anadolunun ilk, islam dünyasınınsa gümüştekin medresesinden sonra ikinci kapalı avlulu medresesi. gümüştekin medresesinin planı suriye'de bir daha uygulanmadı, ama niksar ve bununla nerdeyse aynı plana sahip tokat yağıbasan medreselerinin planı anadolu türk mimarisi için kaynak teşkil etti ve pek çok medrese, zaviye vs. benzer planlarda yapıldı.

  tasarım bakımındansa oldukça hamleli olmasına rağmen malzeme ve işçilik açısından basit ve mütevazi. bu durum danişmendlilerin bütün eserlerinde görülüyor. türklerin anadoluya yerleşme dönemi eseri oldukları için bunun da normal karşılanması gerek.

  2010 yılındaki restorasyonuna kadar harap halde bulunan yapının 1157-58 yılında nizameddin yağıbasan tarafından yaptırıldığı söylenir. kitabesi ise şöyle:

  "bu mübarek bina, el melik el-alem el-adil ebu-l muzaffer yağıbasan bin melik gazi bin melik danişmend'in emri ile beşyüz elli iki senesinde yapılmıştır"

  niksar halkı tarafından "kale" olarak adlandırılan medrese ve 70'li ve 80'li yıllarda niksarlıların her yıl, özellikle renkli yumurtalarla (paskalya yumurtası gibi) özdeşleşmiş "evvel bahar" adını verdiği piknik ve şölen organizasyon alanı olarak kullanılmış, 80'lerin sonuna doğru kalenin bu amaçla kullanımı sona ermiş ve 2010 restorasyonuna kadar harap halde kalmıştır.
 • danişmentliler zamanında yapılmıştır. anadolu'daki ilk medresedir.