şükela:  tümü | bugün
  • bugün 28 kasım 2016. şahit olduğum kadarıyla istanbul'da, duyum aldığım kadarıyla izmir'de yağmur yağışı var. türkiye'nin batı kıyıları, kuzey batı kıyıları ve iç batı anadolu bölgesi yağmurlu bugün.

az önce 45 dakikalık bir yolculuk yaptım ve 3 kazaya şahit oldum. demek ki yağmur yağınca eli kolu bağlanan, ne yapacağını bilemeyen bir sürü insan var.

- öncelikle, kış lastiğinizi takın. kabak olmuş yaz lastikleri kayar. kabak olmasa da kayar. kış lastiğinin varoluş amacı bu, kötü hava koşullarında daha iyi yol tutuşu.
    - bir yere gitmek için ıslak yolda hız yapacağınıza yarım saat erken çıkın.
    - takip mesafesini koruyun. türkiye'de böyle bi kavram yok gibi bir şey ama siz yine de önünüzde boşluk bırakın, siz yağışlı hava yolculuğuna hazır olsanız da önünüzdeki olmayabilir.
    - gereksiz süratten kaçınacağınız gibi, gereksiz hareketlerden de kaçının. her aracın fren mesafesi ve her şoförün görüş mesafesi ister istemez kısalıyor.
    - camlarınızdaki buğuya, yağmur damlalarına dikkat edin. zaten kısalmış görüş mesafenizi daraltmayın.
    - direksiyon hakimiyetinize dikkat edin. normalde tek elle çok iyi araç kullanıyor olabilirsiniz ama her yer ıslak, bunu aklınızdan çıkarmayın.
    - su birikintilerine çok dikkat edin. ortalama bir hızda bile aracın bütün dengesini bozabilir. (ben bunu çok kötü tecrübe ediyordum eğer direksiyonu tek elle tutuyor olsaydım)
  • çok basit ama hayati tavsiyelerdir.
    benim için ilk 3;

1- takip mesafesi bırak.
    2-gündüz farını yak.
    3-hız limitini aşma.

bunları yapamayacak kadar embesilsen şemsiyeni al öyle çık evden.otobüs durağına kadar ıslanmamış olursun.
  • yagmur yeni yagmaya basladiysa ekstra dikkatli olun cunku yol uzerindeki pislikler su ile hareket etmeye baslayacak ve yol sabun gibi kaygan olucaktir.
    -takip mesafenizi normaldekinden uzun tutun.
    -eger arkanizda sizi yakindan takip eden varsa yavaslayin yol verin gitsin lastikleri kotuyse arkadan carpmasin.
    -su birikintilerine girerken frene basmayin salin birakin arabayi kendisi girsin.
    -lastikleriniz kabak olmasin ve yavas gidin eger su birikintisinde arac kayarsa kesinlikle frene basmayin!
    -farlariniz acik olsun. hatta ve hatta yagmurda sis farlarini acmak ise yarayabilir. eger saganak yagissa on ve arka sis farlarinizi kesinlikle acin.
    -gozgozu gormeyecek kadar yagmur yagiyorsa dortluleri kesinlikle acin.
    -yagmurda arabanin etkisi bir yere kadardir. benim arabam cok iyi diyip guvenip deli danalar gibi gitmeyin.
    -lastikleriniz taze ve iyi olsun. unutmayin arabayi yere baglayan tek sey lastiklerdir. lastikleriniz ne kadar kaliteli ve iyi olursa o kadar cok yola tutunur ve kaza riskini azaltirsiniz. bazi kaliteli markalarla 2. kalite markalar arasinda fiyat farki cok olabiliyor olasi bir kotu durumda komple arabayi carpmaktan kurtulabilirsiniz unutmayin ki. bu konuda halk olarak cok bilgili oldugumuzu dusunmuyorum keza ne pahali arabalarda sacma sapan lastikler gordu bu gozler.
  • kullanılmayan bir çoraba bir bardak kadar pirinç koyup ağzını bağlayıp ön koltuğun altına yerleştirin. camlar daha az buğu yapacak ve olan buğunun da açılması kolaylaşacaktır. bir de buğuyu dağıtmak için kaloriferi açtığınızda dışardan hava girişini engelleyen sistemi açmayın. içerdeki havayı çevirdiği için buğudan kurtulamazsınız.
  • -mesaj atmayin

-instagrama bakmayin

-story çekmeyin

büyükşehirlerde şehiriçi kazalarin %90 i bunlardan oluyor artik.

kuru havada affi olabilir de yağişta olmaz. dümdüz yolda 20 ile giderken bile gömersin öndekine cunku sen bi gevşeksin.
  • ayna ısıtma varsa mutlaka açın yakıttan yemiyor.

cam buharını çözmek için mutlaka klimanız aktif olsun.

virajlara özellikle dikkat edin. arka bi atarsa ve bu durumla çok karşılaşılmadıysa (yani bu durumda refleksleriniz iyi değilse) savrulup kaza yapmak kaçınılmaz.

yaz biterken kış bakımı yaptırın. silecek performansınız tam olsun. aracın cam suyu sıkmaması yada cam hariç her yere sıkması, sileceğin iyi temizlememesi istanbul gibi çamur yağan yerlerde gerçekten önemli.
  • şemsiyenizi almayı unutmayın
  • lütfen su birikintisini gördüğünüz halde yayaların üzerine su sıçratmayın, lütfen..
  • yavaş gidin. gideceğiniz yere 10 dakika geç gidin. bişey olmaz.
  • yavaş gitmeyin. en ufak yagmurda soldan 50’le gidiyor herkes, trafigin anası agliyor.

yavas degil, dikkatli gidin. ani direksiyon hareketleri yapmayın, virajlara dikkatli girin, su birikintilerine dikkat edin. sileceğe durmadan müdahele edin, sileceğin en üst kademede çalışması değil bunun çözümü. yağmur yavaşladığında hızlı çalışan silecek de bir görüş engelidir.

e5’den örnek vereyim. yanyol bazen e5 seviyesinin altında kalıyor. yani bildiğin bir araba boy aşağısında kalıyor refüjün araba. sol şeritte giderken yukaridaki araba yolun kenarındaki bütün suyu sizin cama sıçratabilir ve bütün görüş bir anlığına kaybolur. panik yapıp sert fren yapmayın. direksiyon sabit tutun. en mantıklısı sağ şeritten yol alın su sıçramayacak şekilde.

yağmurda görüş azalır, ona dikkat edin. yavaş gitmenize gerek yok, kuru havada kullandığınız şeklin daha dikkatlisini uygulayın. akıllı bir şöför olursanız siz de yağışlı havalarda keyifli sürüşler yapabilirsiniz.