şükela:  tümü | bugün
  • bugün 28 kasım 2016. şahit olduğum kadarıyla istanbul'da, duyum aldığım kadarıyla izmir'de yağmur yağışı var. türkiye'nin batı kıyıları, kuzey batı kıyıları ve iç batı anadolu bölgesi yağmurlu bugün.

az önce 45 dakikalık bir yolculuk yaptım ve 3 kazaya şahit oldum. demek ki yağmur yağınca eli kolu bağlanan, ne yapacağını bilemeyen bir sürü insan var.

- öncelikle, kış lastiğinizi takın. kabak olmuş yaz lastikleri kayar. kabak olmasa da kayar. kış lastiğinin varoluş amacı bu, kötü hava koşullarında daha iyi yol tutuşu.
    - bir yere gitmek için ıslak yolda hız yapacağınıza yarım saat erken çıkın.
    - takip mesafesini koruyun. türkiye'de böyle bi kavram yok gibi bir şey ama siz yine de önünüzde boşluk bırakın, siz yağışlı hava yolculuğuna hazır olsanız da önünüzdeki olmayabilir.
    - gereksiz süratten kaçınacağınız gibi, gereksiz hareketlerden de kaçının. her aracın fren mesafesi ve her şoförün görüş mesafesi ister istemez kısalıyor.
    - camlarınızdaki buğuya, yağmur damlalarına dikkat edin. zaten kısalmış görüş mesafenizi daraltmayın.
    - direksiyon hakimiyetinize dikkat edin. normalde tek elle çok iyi araç kullanıyor olabilirsiniz ama her yer ıslak, bunu aklınızdan çıkarmayın.
    - su birikintilerine çok dikkat edin. ortalama bir hızda bile aracın bütün dengesini bozabilir. (ben bunu çok kötü tecrübe ediyordum eğer direksiyonu tek elle tutuyor olsaydım)
  • çok basit ama hayati tavsiyelerdir.
    benim için ilk 3;

1- takip mesafesi bırak.
    2-gündüz farını yak.
    3-hız limitini aşma.

bunları yapamayacak kadar embesilsen şemsiyeni al öyle çık evden.otobüs durağına kadar ıslanmamış olursun.