1. yagan her yagmurun ardindan (ozellikle sonbaharda) bi anda tum havayi kaplayan, tarifi zor; genelde toprak kokusu olarak nitelenen ama aslinda hiçbi kokuya benzemeyen; insanin içinde mutluluk, yalnizlik, hüzün, sevinç, burukluk vs. gibi birsürü karısık duygunun belirmesini saglayan eşsiz koku..
 2. öncelikle yagmurun yani suyun kokusu olurmu diye bir soru getiriyor insanın aklına.
  yagmur caglar boyunca romans objesi olarak kullanılmış doga olaylarından sadece biridir. bunun yanında gökkuşağı, medcezir, yıldız kayması, gün batımı ve daha bir çoğu sayılabilir acımasız insan romantizmine kurban giden doğa olayları arasında.
  insanoğlu neden doğa ya bakıp ta hüzünlenir bilinmez, bunun altındaki psikoloji irdelenmiş midir hiç?
  sevgilisinden ayrılan gönül adamı üzerine buruşuk bir pardesu giyer ve deniz kenarına gider. yeni tanışan sevgililer bir tepeye çıkar gün batımını izlerler. bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.
  nedendir insanın yağmurun kokusuna (eğer varsa) anlamlar yüklemesi ve o anlamlarla hüzünlenmesi.
  yagmurun kokusu insana neleri hatırlatabilir ve neden?
 3. insanı deliy eder..beynini uyuşturur, kendinden geçirir.. bütün havayı içinize çekmek ister, sonsuza kadar orda kalmasını dilersiniz...
 4. özü "yağmurdan sonraki toprak kokusu" olan şey.. su kokar mı suali düş edildikten sonra" değişik yağmurlar değişik kokabilir. o açıdan tam olarak hangi maddenin koktuğunu kestirmek güç mesele." da denebilir.