şükela:  tümü | bugün
 • ınstagram sayfası üzerinden, hiçbir yetkinliği olmadığı halde binlerce insanı tıbbi konularda yönlendiren bir şahıs. kendisine özgeçmişi sorulduğunda kesinlikle bilgi vermiyor. ben burada insanlarımıza seslenmek istiyorum,tıp doktoru olmayan ve insan bedenine hakim olmayan birine nasıl inanıyorsunuz.şimdi size tıp hakkında hiçbir şey bilmediğini ispatlayayım: bakın şöyle bir yazı paylaşmış, burdan okuyup silerse diye resmini yayınlıyorum https://i.hizliresim.com/p1gjpn.jpg
  diyor ki, bir yoğun bakım hemşiresi ile tanıştım insanların ölümü hakkında soru sordum. yahu! sağlık meslek lisesi öğrencisi dahi yoğun bakımda staj yapar, kadın daha hayatında yoğun bakım hastası görmemiş, hemşireden malumat alıyor düşünebiliyor musunuz?
  şimdi siz bir yakınınıza bir şey olsa beyin kanaması,mide kanaması,ağır yaralanma,idrardan kan gelme,böbrek yetmezliği ya da başka bir şey, bu kadına mı götürürsünüz,hastaneye mi?o zaman neye inandığınızı bir sorgulayın.
  gelelim ikinci bir paylaşıma; ensefalitli bir vakayı paylaşıp, bakın bu aşısızlıktan değil ensefalitten olmuş ve “hiçbir tedavi verilmeksizin “ düzelmiş diyor. şu adreslerde kendi paylaşımında nasıl eksik bilgi verdiğinin ingilizce bilenler için ispatını koyayım https://hizliresim.com/lqva1b https://hizliresim.com/v9bjyr burada görüldüğü üzere ensefalitteki bu kasılma yüksek doz kortizon ve plazma (kan) değişimi ile tedavi edildikten sonra kısa süreli bir kasılma olmuş ve kendiliğinden geçmiş deniyor. ama güya tedavileri reddediyor ya, külliyen tedavisiz geçmiş gibi lanse ediyor, bunu yorumla kendisine yazdım, düzeltme yapmak yerine anında yorumumu sildi. sen ancak ingilizce bilmeyen, senin mesleğini dahi sogulamayan kişileri inandırabilirsin.neymiş ensefalit tedavisiz geçmiş?? önce paylaştığı metni okumasını öneririm kendisine.

  bu kişinin, genel tıp nosyonunun hiç olmadığını bir hekim sayfasından hemen anlayabilir ama tıbbi bilgisi olmayan anlayamayabilir.
  örneğin aşıyı reddediyor ya, bilirsiniz evde birisi hepatit b olduysa diğer ev halkına bulaştırmamak için ev halkı aşılanır, sayfasında birisi bunu sormuş, babasında hepatit b olan bebeği nasıl koruyalım diye, tabii ki cevap yok.
  sorarım size peki nasıl koruyacaksınız?
  ben cevap vereyim günümüzde hepatit b bulaşmasını önlemek için kullanılan yöntem aşıdır. hepatit b ne yapar merak ediyorsanız googledan okuyun.

  diğer örnek; doğuştan tiroid bezi olmayarak (agenezi) doğan bebekler vardır. ömür boyu tiroid hormon replasmanı alması gerekir, bir kişi kendisine bunu sormuş, demiş ki”ömür boyu kullandığın bir ilaç seni tedavi edemez, etseydi bir süre sonra iyileşirdin...” yahu, tiroid bezi yok yani organı yok, bunun tedavisi dışarıdan hormonu vermektir, gün gibi aşikar.. (haşa) tiroid bezi yeniden yaratılamayacağına göre dışarıdan hormon takviyesi gerekecek.

  bir diğeri demiş ki böbrek nakli olan yakınım var, ömür boyu ilaç kullanacak o da mı kullanmasın? yahu ona da kullanmasın diyor.
  bu cinayet değil de nedir?
  nakil olarak alınan böbreği vücudun dışarı atmaması için kullanılan ilaçlar var, onu kullanmazsa böbrek bir süre sonra vücut tarafından yabancı cisim sanılarak çalışmaz hale getirilir. ama onlara sorsan kan naklini bile reddediyorlar , böbrek nakli olacağınıza ölün, karakteriniz değişiyor, helal değil diyebilirler..

  aklım bunca bilgisizliği ve bilgisizliğe olan itimadı almıyor. sayfayı her okuyan amerika’yı yeniden keşfetmiş gibi ne kadar doğru ne kadar doğru demiş. öncelikle bu bilgiler ne kadar doğru bi ona bakmanızı öneririm.
  bu şuna benziyor, benim arabam bozulsa tamirci gerekse, ama bizim apartmanda bir halı yıkamacı olsa ve dese ki, şurası tıkanmıştır, benzini kirlidir, aman benzini iyi filtrele vs. ben de desem ki, sen hiç araba tamir ettin mi?” yooo “dese , “daha kaputu açıp içine bile bakmadım” o halı yıkamacının talimatını mı uygularsınız yoksa bir tamirciye mi götürürsünüz? karar sizin.. daha yoğun bakımda hastaların nasıl can verdiğini hemşireden öğrenen birinin bilgisine mi, acil durumda müdahale eden , gerektiğinde ameliyat yapan, sorumluluk alan tıp doktorlarına mı itimat edersiniz??