şükela:  tümü | bugün
 • yeni teknoloji otomobillerde yagmurun baslamasıyla sizin silecekleri calısıtırmanıza fırsat vermeden, yagmurun hızına ve yogunluguna gore otomatik olarak calısan silecek sistemi...
 • teknolojinin son urunu evlerde de 3.1.1. critical update'i ile gelip yagmuru hissettigi zaman panjurlari kapatan modeli cikmi$tir. akilli mont projesi ile bunun kap$onu takan modelinin opsiyonel olarak sunulmasi beklenmektedir.
 • genel olarak yüksek fiyatlı otomobillerde bulunan ve artık sunroof u bile açık ise kapatan sistem.
 • hadi artik calis da su damlaciklar gitsin. hadi.. hoff niye calismadi bu ya dedirten ve sonunda dayanamayip devamli mudahale ettigim otomatik silecek sistemi.
 • peugeot 607de bulunan sistem.
 • 2000 model volkswagen polo'ların highline donanım paketlerinde sunulan mükemmel sistem.
 • araçlarda kullanılan yağmur sensörlerinin tümü de aynı temel prensiple çalışır. bu sensörler camın içinden ışık ışınları gönderir ve yağmur damlalarının bu ışında neden olduğu düzensizlikleri yakalar. tipik bir yağmur sensörü camın içine bir lensle birlikte yerleştirilmiş ve periyodik olarak ışık ışınları gönderen bir ışık kaynağına sahiptir.

  bu ışınlar, yağmur sensörü tasarımına bağlı olarak camın içinde 45 derecelik açılarla yansıyarak hareket eder. bir çok sistemde bu ışınlar infrareddir. bu ışınlar camın dış yüzeyi tarafından içe doğru yansıtılarak sensöre doğru gönderilir. bir detektör ışınları yakalayarak ölçer.

  camın dış yüzeyinde yağmur damlaları mevcutsa bazı ışınlar kaçar. böylece ışınların yoğunluğu azalır. detektör bu azalmayı tespit eder ve devre yoğunluktaki azalmayı hesaplayarak yağmur yağdığını anlar. kontrol sistemi bunun üzerine silecekleri çalıştırır.

  referans: http://www.rainsensors.com/optical.htm (optical'in o'su büyük harf olacak)
 • insanoglunun tembelligin bokunu cikarma egilimine hizmet eden bir sistem. kendin calistiriver calisma hizini da ayarlayiver silecegin ne olur yani, kollarin mi yorulur bunu yapinca. diyenler cikacaktir ki efendim surucunun konsantrasyonudur sudur budur. eger silecegi elle calistirmak yuzunden kaza yapani goren varsa, butun sozlerimi yutacagim.
 • degisen yagmur hizini elinin uzanabilecegi yerde (kalkip yuruyerek gitmen gereken yerde degil) bir kolu yukari ya da asagi ittirerek karsilayabilecegini unutan kisilerin taptigi ve sistemin gereksizligini savunan kisilere onları bok atmakla itham etmek suretiyle bok attigi sistem. "otomobil ureticilerinin boyle seylerle gozunuzu boyamalarina izin vermeyin" haykirislarini gonlumden ve beynimden geciren sistem ayni zamanda.

  gene de insanlarin keyfinin kahyasi degiliz tabii, isteyen istedigi sistemi sevebilir ve tercih edebilir. ama bana gore gereksizdir.