şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: sicaktan sonra yagmur yagmasi) olayini tersten aciklayan deyim. son derece nemli, insani nefes almaktan nefret ettiren, "su buhari solumak" ne demekmis gosteren bir havanin sonucudur.
  • (bkz: kar yangını)
  • tersten düşünüldüğünde suyun sıvı halden gaz haline geçmesi için verilmesi gereken ısının, gaz halinden sıvı haline geçerken alınması neticesinde ortamdaki ısının artması ile açıklanabilecek olay
  • bir nevi (bkz: mayis sikintisi)
  • havalar çok sıcak olduğunda "yağmur sıcakları bunlar" şeklinde kalıplaşmış bir ifade ile insanların kendi kendilerini teselli etme durumu içine girdikleri sıcaklar. havanın normal olarak bu kadar sıcak olamayacağı, bu sıcakların ancak yağmur yağmadan önceki bir takım meteoroljik olaylar nedeniyle olduğu inancı, kısa süre içinde yağmur yağacağına delalettir.
  • demirtaş ceyhunun kıyıda köşede kalmış ama çok güzel, okunası romanı.
  • anne söylemidir. nem o kadar yükselir, hava o kdar ısınır ki zatn teknik olarak yağmur başlamıştır. sonra bu tatlı-şirin nem havuzcukları iyice ısınan havayla yükselişe geçerler. yukarının soğuğunda(bkz: cennetin soğuk olması) üşüdükleri için birbirlerine sokulurlar, o kadar ağırlaşırlar o kadar ağırlaşırlar ki daha fazla havada asılı kalamazlar ve aşağıya doğru yağmaya başlarlar.
  • ben bu sıcağı tespit etme konusunda oldukça başarılıyım...sıradan bir sıcak ile yağmurun habercisi olan sıcağı ustalıkla ayırt edebiliyorum...mesela şu an, günün şu saatinde acayip bunaltan, aşırı bir sıcak var dışarıda ve ardından yağmur gelecek eminim...meteorolojinin sitesine bakmadım, müneccim şeyi de yemedim, sadece kendimi bu konuda geliştirdim...standart sapması da içinde % 99.7 konveksiyonel bir yağış bekliyorum 24 saat içinde...bu sıcak yağmur sıcağı...evet...
  • nefes almayı zorlaştırır.
    sebepsiz bir iç sıkıntısına neden olur.

insanın ağlamadan önceki ruh hali misalidir.