• bu türküyü dinleyince şunu sordum kendime: acaba türküye mi teşekkür etmeli brenna maccrimmon'la tanıştırdığı için, yoksa brenna maccrimmon'a mı türküyle buluşturduğu için? siz ne dersiniz?
  • münir nurettin'in aziz istanbul plağında yorumladığı, hoş ezgisi olan anonim bir halk türküsü:

yağmur yağar yaş üstüne
    ince kalem kaş üstüne
    selam gelir baş üstüne

vay dili dili, kuş dili dili
    mevla kulu, sevdim seni
    vay dili dili, kurban dili heey

yağmur yağar yer yaş olur
    uçan kuşlar sarhoş olur

mevla kulu, sevdim seni

yağmur yağar ordan burdan
    üstümüzde taka, yorgan
    öpeceksen işte burdan

mevla kulu, sevdim seni
  • hava kapalı, ılık, boğuk; ha yağdı yağacak kent üstüne. yonca masanın bir yaprağındayım. ofis ışıklı, sıcak ve boğuk. uzaktaki pencereden dışarıdaki hayatı hissetmeye çalışıyorum. hapisanedekinden ne farkı var böye bir hayatın?

gözlerimi kapatıp baklavaların hamur olduğu yağmuru hayal ediyorum. kaç zamandır gözümde tüten akdeniz'i hayal ediyorum. beni buralardan alıp götürüyor brenna. bir yanda müziğin peşinde onbinlerce hava mili, bir yanda ofisinden kalkıp iki adım gidebilecek mecali -belki de cesareti- kalmamış ben. bir insan, kalkıp ta kanadalardan bana esirliğimi hatırlatmaya gelmiş sanki.

yine de sağolsun, iyi ki gelip de bu türküyü hatırlatmış bana.

brenna maccrimmon'un münir nurettin'in yorumuna ek olarak söylediği iki satır da benden olsun:

--- spoiler ---

yağmur yağar çamur olur
    baklavalar hamur olur
    güzel kızlar gelin olur

mevla kulu, sevdim seni

--- spoiler ---

uyarısı için dogubatiya teşekkürler
  • "yağmur yağar çamur olur / baklavalar hamur" iyi güzel de "güzel kızlar gelin olur" ne alaka? kafiye nereye gitti kafiye kafiye? engin tecrübelerime ve hayal gücüme dayanarak "güzel kızlar gavur olur" diyor, ve bu vesileyle kendimi türk kültürüne yaptığım katkılardan dolayı bir kez daha kutluyorum.
  • saf temiz kızları hatırlattı bana bu türkü nedense.
  • bu şarkı durduk yerde adamın amına koyan şarkılar kategorisine çok rahat girebilir. girdi zamanında.

adamın amına koyan şarkı.
  • nedense "selvi boylum al yazmalım"ı hatırlatan, dinlerken dinlendiren türkü.*
  • münir nurettin selçuk yorumunu bulup yollayana yemek ısmarlayacağımdır.

edit: dur sağolsun bulmuş yollamış. pek de mütevazi gerek yok yemeğe diyor, taş attık kolumuzu yormadık diyor.
  • bilgisayarı açar açmaz bu şarkıyı dinlemek istedim.

hasreti çekilen bir şarkıdır bu.
  • bir de özlem bulut band'den jazz olarak dinlenirse off ki off olan anonim eser
    http://www.youtube.com/watch?v=k_dsffhoztu
hesabın var mı? giriş yap