şükela:  tümü | bugün
  • asıl başlık "yağmurun mikail tarafından yağdırıldığına inanan müslüman" olacaktı ancak anlamlandıramadığım bir şekilde başlığı açamadım. neyse.

var böyle bir şey islamiyette.

4 büyük melekten birisi olan mikail, tüm doğa olaylarının(deprem, sel, yağmur, kar, heyelan..) düzenlenmesinden sorumludur. azrail'in ölümden, cebrail'in vahiyden, israfilin sur'a üflemekten sorumlu olması gibi.

yani diğer 3 melek konusunda yorum yapamıyorum pek, ancak mikail adlı meleğin görevi konusuna acayip tutuldum ben.

elbette ki türkiye'de elimize bir mikrofon alsak ve sokağa çıkıp "yağmur nasıl yağıyor?" sorusunu yöneltsek vatandaşa çok çok marjinal ve gerçekle alakası olmayan yanıtlar alacağızdır, buna şüphe yok. ancak az da olsa eğitimli, en azından ilk ve orta öğretim temel eğitimini almış birinin, yağmurun yağması için gerekli fiziki şartları ve inandığı dinin yağmurun yağması için sunmuş olduğu şartları bilmesine rağmen hala mensubu olduğu dine inanması beni hayretler içerisine düşürüyor.

bilim: yeryüzünden buharlaşan su atmosfere yükselir ve atmosfere yükselirken soğumaya başlar. soğuyan su buharı daha soğuk bir katmanla karşılaştığında ise damlacık haline gelir ve yerçekiminin de etkisi ile yağmuru oluşturur.

din: yağmuru yağdıran mikail adında bir melektir ve allah yoldan sapmış kavimleri kuraklıkla cezalandırır.

hakikaten çok ilginç.