şükela:  tümü | bugün
 • isa (jesus) nin cevresindeki 12 havariden biri...
  isa yi gammazladiina inanilir...
 • intihar girisimi basarisiz sonuclanmis bi abimizdir
 • yahoo'da türkçe okunuşu
  örn: ben ona yahoo'da rastladım
 • hz suleymanin olumunden sonra israil israil ve yahuda adli iki kiralliga bolunmustur. yahuda guneyde olan kralliktir (millattan once 900 kusurlerde). efsaneleer gore 12 kabileden olsuan israilogullarinin 10 kabilesi "israil"de 2 kabilesi yahudada kalmistir.
  daha sonra israil isgale ugramis ve asimile olmushtur.
  o yuzden gunumuz yahudilier yahudada kalan 2 kabileden gelir diger 10 kabile ise kayiptir.
 • islam inanışında çarmıha gerilen* kişi budur isa değil.
 • bir hritiyanlık çelişkisi:
  yuhanna 13. bölüm:
  "akşam yemeği sırasında iblis, simun oğlu yahuda iskariyot'un yüreğine isa'yı ele verme isteğini koymuştu bile."
  oysa diğer yanda "isa, bu dünyadan ayrılıp baba'ya gideceği saatin geldiğini , baba'nın her şeyi kendisine emanet ettiğini, kendisinin tanrı'dan çıkıp geldiğini ve tanrı'ya döneceğini biliyordu."

  aynı yaklaşım luka'da da mevcuttur:
  "şeytan, onikilerden biri olup iskariyot diye adlandırılan yahuda'nın yüreğine girdi. yahuda gitti, başkâhinler ve tapınak koruyucularının komutanlarıyla isa'yı nasıl ele verebileceğini görüştü. onlar buna sevindiler ve kendisine para vermeye razı oldular. bunu kabul eden yahuda, kalabalığın olmadığı bir zamanda isa'yı ele vermek için fırsat kollamaya başladı. "

  peki isa'nın tanrısı ile iblis işbirliği mi ediyordu?
 • cok ucuk bir teoriye gore, aslinda tanri isa degildir.
  tanri insan olmayi merak ettigi icin, isa'nin bedeninde dunyaya geldigine inanir bazilari, ve fakat insan olmanin bir parcasi da gunah islemektir. fakat isa gunah islemez cunku o tanrinin ogludur.
  fakat tanri gunah islemek istemektedir, cunku ancak o zaman gercek bir insan gibi hissedebilecektir. ve de tanri olabilecek en buyuk gunahi islemelidir. ve de hiristiyanlara gore en buyuk gunah isaya ihanet etmektedir. ve de tanri aslinda yahuda iskaryot'tur. isa'yi satmis ve ona ihanet etmistir.

  bir diger teoriye gore yahuda iskaryot aslinda vladimir drakula'dir. ölümsüzdür cunku tanrı onu ne cennetıne ne de cehennemine kabul etmemektedır. gumus kursunlarla yaralanabilir cunku isanin hayati karsiliginda gumus almis paralar almistir. ayrica hactan korktugunu soylememe gerek yok sanirim.

  ben sahsen ikinci teoriyi daha cok severim.
 • hristiyanlıkta ihanetin simgesi. isa'ya ihanet eden 13. havari.
 • yakub aleyhisselam'ın oğlu, yusuf'un üvey kardeşidir. yakub'un gözleri açıldıktan sonra mısır'a oğlunu görmeye giderken yahuda'ya dayanarak, ondan kuvvet alarak yürümüştür.

  "ey rabbim! sen bana dünya mülkünden nasip verdin ve bana rüyaların tabirinden bir ilim öğrettin. ey gökleri ve yeri yoktan var eden rabbim! benim velim sensin, benim canımı müslüman olarak al ve beni salih kulların arasına kat!" {*} hasılı, ne zaman ki, yusuf'a vardılar, yani yusuf'un daha önce kardeşlerine tenbih edip istediği gibi, başta babaları olmak üzere bütün aile bireyleri topluca mısır'a gelip yusuf'un yanına vardılar. rivayet olunur ki, yusuf ve melik, yanlarında dört bin asker, birtakım devlet adamları ve mısır halkından çok sayıda insan, gelen kafileyi karşılamaya çıkmışlardı. yakub aleyhisselam, oğlu yahuda'ya dayanarak yürüyordu, karşıdan gelen kafileye ve atlılara bakıp, "ey yahuda, şu karşıdaki adam mısır'ın firavun'u mu?" diye sordu. o da "hayır, firavun değil, oğlun" dedi. yaklaştıkları zaman yusuf'dan önce yakup selam verdi ve "selam sana ey hüzünleri gideren" dedi

  (yusuf suresi, 101. ayet, elmalili muhammed hamdi yazir'ın meali)