şükela:  tümü | bugün
 • insanların içiçe yaşadığı, karman çorman, bol gürültülü (çocuk zırlamaları, vs.) bir mahalleyi tasvir eden tamlama.
 • anafartalar caddesi, denizciler caddesi ve hacettepe üçgeninde yer alir. ankara da diger tüm osmanli sehirleri gibi kozmopolit, bir sürü farkli etnik unsurun beraberce yasadigi bir yerken olusan, gunumuzde de sasirtici sekilde, onca bakimsizliga ragmen varligini koruyan bir yerdir. ankara'da bizans'tan beridir var olan yahudi nüfusun hep bulundugu yer olsa da 1935-1955 tarihleri arasinda ankara'da yahudi nüfus, istanbul'dan göcle beraber artmis, 1000 civarindan 3000 civari kisiye cikmistir. ankara zamanla bu nüfusunu neredeyse tümden kaybetmistir. ünlü tarihi sengül hamami da bu bölgede yer alir.
 • masallar şehri prag'ın, bölgelerinden birisidir. çekçe josefov olarak adlandırılır.

  ortaçağda, eski şehir'de iki ayrı yahudi cemaati vardı. batıdan gelenler eski-yeni sinagog civarına, bizans'tan gelenler ise eski shul'a (günümüzde ispanyok sinagog'unun olduğu yer) yerleşmişlerdi. zaman içinde bu iki yerleşim birleşmiş ortaya kapalı bir getto çıkmıştır. baskıcı yasaların kurbanı olan praglı yahudiler, 16.yy'da utanç işareti olarak sarı bir halka takmak zorundaydılar. hristiyanlar onları sık sık yangın çıkarmak ve kuyuları zehirlemek gibi türlü türlü bahanelerle suçluyorlardı. bu ayrımcılık 1784 yılında ii. joseph ile birlikte azaldığı için yahudi mahallesi onun anısına josefov adını almıştır. bölge 1850'de resmen prag'a dahil olmuştur. 1890'larda bölgedeki sağlık koşullarının yetersizliği nedeniyle gettodaki gece konduların yıkılması gündeme gelmişse de belediye sarayı ve bir kaç sinagog ile eski yahudi mezarlığı yıkımdan kurtulmuştur. (kaynak: dost görsel gezi rehberleri)

  prag'a gidildiğinde görülmesi gerekenlerden birisi de 1478 yılında kurulmuş olan daracık bir alanda 12bin mezarı ihtiva eden bu eski yahudi mezarlığıdır.
 • ankara da samanpazarının yakınındaki yahudi mahallesinde yaşayan yahudilerden geriye kalan mahallenin adı
  icinde eski musevilere ait evler ve yılda bir kez ibadet icin acılan bir sinagog vardır
 • hakkında çekilmiş şöyle bir video bulunan mahalle.

  http://vimeo.com/34428974
 • manisa'da murat germen ilkokulununu arka tarafına düşen yerler eskiden yahudi mahallesiymiş.
 • prag’da, astronomik saat’in bulunduğu eski şehir meydanının biraz kuzeyine yollanınca ulaşılan yer.
  mimari yapısıyla veya genel havasıyla on dakika önce yürünen sokaktan bir farkı yok ama burası minik sinagogları ve tarihte başına gelen felaketlerle bir yahudi yerleşim yeri olarak ayrışmış durumda. eski yeni sinagog, ispanyol sinagogu, aziz agnes manastırı ve pinkas sinagogu yürüyerek gezilebilecek yerler. prag'da gezilecek diğer yerler için: havadaki leylek/prag
 • arkeolog enver arcak, ankara yahudi mahallesi ile ilgili hermana adını verdiği bir belgesel hazırlamış.

  https://vimeo.com/195685094
 • (bkz: yeldeğirmeni)