şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugün kabul edilmiş olan ve içerisinde "ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece yahudilere aittir, israil bir yahudi devletidir, israil dünyadaki tüm yahudilerin tarihi anavatanıdır, hukukta bir boşluk olduğunda yahudi şeriatı referans alınacaktır, dünyadaki tüm yahudilerin israil'e dönme hakkı vardır, yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır ve israil'in başkenti birleşmiş kudüs'tür." gibi fantastik bir cümle barındıran israil yasası.

  hayret kimse başlık açmamış.

  kaynak: https://tr.sputniknews.com/…et-yasasi-kabul-edildi/
 • israil ve yahudilerin yaptığı zulümlerden biridir.
  eğer bunu yapan sözde bir islam devleti olsaydı şimdi buralar yıkılıyordu. sözlükteki islam düşmanlarının yine üç maymunu oynamasına sebep olmuştur.
  (bkz: sözlük'teki yahudi yalayıcıları)
 • çok az fark ile kabul edilen yasa.

  milletin seçtiği vekillerin oylarıyla seçilen milletvekilleri tarafından kabul edilmiştir.

  tabii bu yasa bana göre kabul edilebilir değildir. çünkü halkı ayrıştırıcı bir yasadır.

  kabaca nüfusun yüzde 20'sinden fazlasının müslüman araplar'dan oluşmakta. bu yasa ile nüfusun beşte birinden fazlasının söz hakkı hiçe sayılıyor.

  savaşın bitmesi için yeşertilen umutları söndürerek savaşın fitilini tekrar ateşledi.

  barış yanlısı yahudi millet vekillerinin karşı çıkmalarına rağmen az sayidaki oy farkıyla kabul edildi. geleceği barışseverler yerine yine savaş çığırtkanları şekillendirecek.
 • kabul edilmesinin ardından israil ulus devletini dünyadaki tüm yahudileri temsil etme yetkisi vermiş yasa. benim merak ettiğim şu, acaba uluslararası hukukta böyle bir yetkinin yeri var mı? çifte vatandaşlıktan hayli farklı bir durum bu çünkü. bir meclis, abdli bir yahudiyi de uluslararası ortamda temsil etme yetkisini kendi kendine nasıl verebilir ki?

  öngörülemeyecek bir adım değildi, din devleti iyi bir şey değildir. bu din a olur, b olur; devlet yönetimine din karıştığı anda o devlet de toplum da bulanır, bu böyledir. orta doğumuz daha çok şeylere gebe belli ki, bu topraklar insanlık yok olana kadar durulmayacak.
 • anayasası dahilinde kendisini medinat yisrael olarak adlandıran israil'in 19 temmuz 2018 tarihinde kendi meclisinde (bkz: knesset) kabul ettiği yasayla (62 evet, 55 hayır, 2 çekimser oyla) artık bir yahudi ulus devleti olarak tanımlaması, ülkenin kurulduğunu resmi olarak dünyaya ilan ettiği 14 mayıs 1948'den beri ülkeye büyük hizmetlerde bulunmuş dürzî azınlık dahil olmak üzere birçok azınlık grubunu ciddi anlamda küstürmüş görünmektedir.

  bu yasaya israil nüfusunun %17.7'sini oluşturan müslüman arapların yanında %2 oranındaki farklı mezheplere mensup hıristiyan azınlık, arapça konuşmalarına ve islâm'ın bir koluna mensup olmalarına rağmen israil'in kurulmasından bu yana israil devleti'ne hem orduda hem bürokraside sadakatle hizmet etmiş olan %1.6 oranındaki dürzî azınlık ve elbette siyonizm karşıtı olan ve haredim olarak adlandırılan ultra-ortodoks yahudiler, eşyanın tabiatı gereği, karşı çıkmaktalar. bu gruplar arasında en şiddetli protestolar dürzîlerden gelmekte. yaklaşık 150 bin dürzî nüfusa sahip olan israil'de dürzîler, israil devleti'ne gösterdikleri bağlılık nedeniyle orduda önemli kademelerde bulunmalarının yanında bürokraside ve siyasette de önemli kazanımlar elde etmişlerdi. 1957 yılında dürzî liderlerle yapılan görüşmeler sonucunda, israil devleti dürzîleri tanıyarak onları arapça konuşan etno-dinî bir azınlık grubu olarak tanımlamıştı.

  işin ilginç yanı; israil devleti sınırları dahilinde yaşayan ve kendilerini filistinli olarak tanımlayan israil vatandaşı müslüman araplar, bu yasaya dürzîler kadar sert tepki göstermemişlerdir. bunun sebebi israil vatandaşı müslüman arapların kendilerini uzun zamandır ikinci sınıf vatandaş olarak görmeyi kanıksamaları olabilir. ancak dürzîler, yahudi ulus-devlet yasası ile birlikte, israil devleti'nin kurulmasından bu yana belki de ilk defa kendilerini ikinci sınıf vatandaş olarak görmeye başladılar. israil devleti'ne gösterdikleri sadakat ve yaptıkları onca fedakârlıktan sonra kendilerini belki de aldatılmış hissedecekleri günler de -muhtemelen- gelecektir.

  siyonist düşünceye şiddetle karşı çıkan ve israil devleti'ni kabul etmeyen haredim, ultra-ortodoks yahudiler, inançları gereği israil ordusunda görev yapmamakta ısrar etmekte ve israil devleti'nin bir kısım düzenleme ve/ya faaliyetlerine karşı çıkan diğer azınlık gruplarını desteklemektedirler. eğer israil devleti ve dürzîler arasında yakın zamanda bu yasa ile ilgili bir anlaşma gerçekleşmezse, dürzîlerin de sivil itaatsizlik gösterilerine başlayacaklarını beklemek işten değil. nüfusları az olsa da dürzîlerin ne kadar inatçı ve psikolojik savaşta ne kadar iyi olduklarını bilâdü'ş-şam (suriye, lübnan, ürdün, filistin-israil, batısı itibarıyla ırak, kuzeybatısı itibarı ile suudi arabistanı kapsayan bölgeye osmanlı imparatorluğu'nun verdiği isim) tarihini bilenler, bilecektir.