şükela:  tümü | bugün
 • hatta aynı sinifta olduğun insanlarda herşeyi daha iyi yapmaya calışmak
  kopya vermemek not vermemek konu anlatmamak
  nefret edilir böylelerinden
 • yabancilik, yurtsuzluk. "uyuyan adam"da perec'in dedigi gibi, gorunmez bir yildiz tasimak.
 • yahudiliğin temelinde olan, yahudilerin seçilmiş toplum olması ve diğerlerinin onlara hizmet için dünyada varoldukları düşüncesi. bunu çoğu yahudi de reddetmez.
 • antisemitizm ile siyonizm aşırı uçlarına kaçmadan belirtmek gerekir ki faşist bir önerme içeren cümledir.

  "yahudi zihniyeti" demek bütün yahudileri gruplamak demektir, genelleme yapmaktır, insan topluluğu üzerine çıkarım yapmaktır ve şahsi kanaatimce faşizme giden yolda bir duraktır.

  ayrıca yahudiler dünya üzerindeki tek soykırımı yaşamış insanlardır demek bir aztek'e ayıptır, terbiyesizliktir.
 • "uyumak, yemek yemek, sicmak" gibi, diger canlilardan pek de farkli olmayan birtakim hedeflere daha kolay ve mantikli sekilde ulasmak icin varolan, takdir edilmesi gereken zihniyet.

  bir de diger irklara nazaran yahudilerin arasindan "ben yahudi olmaktan utaniyorum" diyen pek az insan cikmaktadir, ilginctir. zaten niye utaniyorsun guzelim?
 • bir zor travmadir ki, ancak yasanir bilinmez. oncelikle her yahudi ayni degildir, ulkeden ulkeye farkettigi gibi ulke icerisinde de aralarinda mebzul farklar bulunur. genelde zengin, gobekli, tuccar olarak resmedilseler de bazi yahudilerin surundukleri, hatta dilencilikle istigal ettikleri bilinmektedir. israil kurulmadan once toplu olarak yasadiklari semt olan balatin ne kadar sersefil oldugunu amicis gibi oryantalist yazarlarin istanbul gezilerinde okuyabilirsiniz.
  woody allen tarafindan surekli didiklenen, parcalanan ve deconstruct edilen bir anlayistir ayni zamanda da.
  en az turk olmak kadar zor bir zanaattir ozellikle de bu kadar kolay yaftalanabilir ve otekilestirilebilirken.
 • yahudi zihniyeti mevzusu bir tarafa da, israil devleti'nin ya da israil'de iktidarda bulunan siyasi partilerin tercihlerini, kararlarini ve politikalarini bütün yahudilere hakaret etmek için firsat olarak kullanmak ve tel aviv'de devlet politikalarini eleştiren yahudilerin protestolarini görmezden gelmek nasil bir "zihniyet" bilmiyorum. peşinden bin türlü faşist pespayeliği sürükleyen, geçmişte hristiyan'larda görülen şimdilerde de ortadoğu'ya ve türkiye'ye sirayet eden "yahudi zihniyeti karşıtı görünümlü faşist zihniyet"le ortadoğu'da barış savunmak ne kadar mümkündür varin onu da siz tahmin edin.. yahudi zihniyeti mi? senin benim zihniyetimden farkı yoktur. savaş isteyeni de bariş yanlisi olani da vardir, korkmayin..
 • bu karanlik genelleme antisemitizmden fasizme giden yolun temel taslarindandir. komplo teorilerinin en verimli alanlarindan biridir.

  genellestirilmis, tek vücüd haline getirilmis „yahudi zihniyetinin“ girmedigi yer, neden olmadigi felaket yok gibidir. kuzey kutbundan, güney kutbuna, dogudan batiya dünyamizin bütün olumsuz gidisatindan her zaman sorumludur bu tekil zihniyet, antisemitlerin ve fasistlerin tüm zamanlar icin yarattigi "öcüsü" dür, sürekli cignenen her sakiz gibi kokusmustur artik.
 • belki de gelenekleri dolayısıyla edindikleri bakış açıları sayesinde dünyaya bir çok önemli temel ve sosyal bilimci kazandırmış olan zihniyettir.