• kuzen olmalarıdır. hz. ibrahim ilk yahudi kabul edilir. iki oğlundan ishak'ın soyundan yahudi nesli türer, ismail'in soyundan arap nesli. yahudiliğin kökenindeki en güçlü figürlerden birisi de ishak'ın oğlu yakup'tur.
  • anne farklı baba bir durumudur. bildiğin üvey kardeş len bunlar.

hz ibrahim'in ilk eşi sare'den ishak ve onun soyundan yahudi nesli çoğalıyor; ikinci eşi hacer'den ise ismail ve daha sonra arap nesli çoğalıyor.

ama aralarındaki düşmanlığın temelleri taa o zamandan atılıyor. ilk eşi sare ile mısır'da yaşayan hz ibrahim'in, kendisine firavun tarafından hediye edilen hacer isimli köle ile evlenmesi neticesinde hayatın kuma gerçeği ortaya çıkıyor. sare, hacer'i yanında istemiyor. hz ibrahim'de hacer'i alıp bugünki mekke'ye getirip bırakıyor.

mesele bu kadar tarihi, bu iki milletin anneleri o zaman geçinememişler, birlikte yaşayamamışlar, bugün de çocukları birlikte yaşayamıyor. zorla güzellik olmaz. baze olayların tarihi kökeni binlerce yıl sonrasını şekillendiriyor. bu sebeple israil'in var olmasına (veya varlığını devam ettirmesine) ihtimal vermiyorum.

ha yüz yıl olur, beş yüz yıl olur bilemem ama bu adamlar birlikte, yanyana yaşayamaz. ya araplar tası tarağı toplar gider, ya yahudiler. ben israil'in demografik yetersizliğinden dolayı bahsi araplardan yana oynuyorum. araplar kazanır, yahudiler madagaskar'a gider.
  • akrabadırlar ve kimse kimsenin bir alt kolu veya ırkı değildir.

israiloğulları diye geçen hadise işte. bazı arkadaşların burdan aptal aptal gerzeklik yaparak yok yahudiler arapların bir koludur, yok yok öyle değil aslında araplar yahudilerin bir koludur gibi sıkışları komiğime geliyor. sırf sevmediğiniz bir toplumu alta indirgemek için ya yalan atıyosunuz ya da bilip bilmeden sıkıyosunuz.

akraba bu adamlar. bildiğin akraba. babaları bir işte (bkz: hz. ibrahim) daha kim kimin alt ırkı olsun araplaşmış türk kardeşim.
  • kimse kimsenin bir kolu, alt dali, turemisi falan degildir. arap da yahudi de ayni etnik aileye dahildir, o kadar.

(bkz: semit)
    (bkz: semitik)
    (bkz: sami)
    (bkz: sami irk)