şükela:  tümü | bugün
 • yahudiler neden çok başarılılar?

  dünyada sayıları 20 milyon civarında olan yahudiler nasıl oluyorda dünyayı yönetiyorlar?. neden güçlü, zengin iyi eğitimli ve pek çok insandan daha mucitler?..
  tüm zamanların en etkin bilim adamlarından albert eınsteın bir yahudiydi. psikanalizin babası sigmund freud da, karl marks da bir yahudiydi. cognitive terapi’yi (akıl bozuklukları, depresyon ve fobi tedavilerinde kullanılan psikoterapi yöntemini) geliştiren aaron beck, endokrinoloji (metabolik sistem rahatsızlıkları, diyabet, hipertiroid) tedavilerinde kullanılan yöntemi geliştiren andrew schalke, hepatit-b aşısını geliştiren baruch blumberg, insanlığa aşı iğnesini armağan eden benjamin rubın, nöromasküler iletişim (kaslarla sinir sistemi arası iletişim) alanında nobel ödülü kazanan bernard katz, bulaşıcı hastalıklarla ilgili buluşuyla nobel ödülü kazanan elie metchnıkoff, insan gözü hakkındaki bilgilerimizi geliştirerek nobel ödülü kazanan gerald wald, lösemiye karşı ilaç bulan gertrude elıon, ilk doğum kontrol hapını geliştiren gregory pıncus, ilk çocuk felci aşısını geliştiren jonas salk, frengiye karşı tedaviyi bulan paul ehrlıch, embriyoloji (embriyon ve gelişimi çalışmaları) dalında nobel alan stanley cohen, böbrek diyaliz makinesini yapan willem kolff, paslanmaz çeliği bulan benno strauss, trafik ışıklarının mucidi charles adler, ilk bantlı video kayıt makinesini geliştiren charles gıngsburg, telefon mikrofonunu bulan emilie berlıner, sesli filmlerin mucidi ısador kısse, ilk nükleer zincirleme reaktörünü geliştiren leo szılard, optik lif kabloyu bulan peter schultz, ilk mikro-işlem çipini icat eden stanley mezıt, hepsi yahudiydi...
  yahudi inancına bağlı ve küresel çapta büyüyüp tanınmış işadamlarına ve markalarına ve ünlülerede bakalım:
  donna karan (dkny), howard schultz (starbuck’s), ırv robbıns (baskins & robbins), larry ellıson (oracle), levi strauss (levi’s jeans), michael dell (dell bilgisayarları), ralph lauren (polo), richard levın (yale üniversitesi’nin kurucu başkanı), sergey brın (google), steven spıelberg ve woody allen (oscarlı film yapımcısı ve yonetmenleri)...
  peki ama son 100 yıl içinde 20 milyon yahudi, sadece bilimsel alanda bile 104 nobel ödülü kazanırken, 1.5 milyar müslüman neden yalnızca 3 nobel kazanabildi? neden yahudiler bu kadar yaratıcı ve güçlüdürler?.. çünkü her çocuğa ve her gence yüksek kalitelide eğitim verirler… bu eğitim türü sorgulayıcı (teslimiyetçi değil), araştırıcı (ezberci değil) ve yaratıcıdır (bilgi üretmek/bulmak içindir). şu hâlde, müslümanların bu kadar geri kalmışlığının cevabı otomatik olarak ortaya çıkmıştır. yanlış eğitim, yani gelişime hiç bir faydası olmayan bir eğitim sistemi (büyük oranda din eksenli, sorgusuz, araştırmasız, ezberci ve dayatmacı bir eğitim).
  islâm konferansı örgütü’nün 57 üyesi vardır ve ülkelerin tümünde sadece 500 adet üniversite bulunmaktadır. yani üniversite başına 3 milyon müslüman düşmektedir (bunların kalitesi de başka bir sorundur!). fakat sadece abd’de 5 bin 758 adet üniversite vardır. shanghai jiao tong üniversitesi tarafından 2004 yılında hazırlanan “dünya üniversitelerinin akademik değer listesi”ne müslüman çoğunluğa sahip ülkelerin hiç birinden ilk 500’e giren tek bir üniversite yoktur. ayrıca, undp tarafından toplanan verilere göre, hıristiyan dünyasında okuma-yazma bilenlerin oranı % 90’dır. bunların %98’i ise en az ilkokul mezundur ve 100 kişiden 40’ı üniversite mezunudur. 15 hıristiyan çoğunluğa sahip ülkedeki okuma-yazma oran ise %100’dür, yani bu 15 ülkede okuma-yazması olmayan tek kişiye rastlamak olası değildir!. müslüman ülkelerde ise durum bunun tam zıddıdır: 100 kişiden sadece 40’ı okuma-yazma bilir ve herkesin okuryazar olduğu bir tek müslüman ülke bulunmamaktadır! bunların %50’si ilkokul mezundur ve sadece %2’si üniversiteyi bitirmiştir... abd’de toplam bilim insanı sayısı 40.000, japonya’da 50.000’dir. 57 müslüman ülkesindeki toplam bilim adamı sayısı ise 1000 den azdır (akademisyenlerin hepsi bilim insanı değildir. bilim insanı, pozitif bilimlerle aktif olarak uğraşan kişidir).
  müslümanlar gayri safi milli gelirin yalnızca % 0,2’sini ar-ge bütçesi olarak ayırıyor. buna karşın hıristiyan dünyası araştırma-geliştirmeye % 7 oranında, yani 30 kat daha fazla fon ayırmaktadır...

  sonuç:
  kendilerini sözüm ona, "islâm dünyası" olarak diğerlerinden ayıran toplum, yeni bilgi üretebilecek kapasiteden yoksundur. ayrıca dünyanın ürettiği bilgiyi kendi halklarına öğretmekte de başarısızdır. bunun kanıtı ise ileri teknoloji ihracat rakamlarında saklıdır: pakistan’ın ileri teknoloji ihracatının toplam ihracatın içindeki oran %1’dir. suudi arabistan, kuveyt, fas ve cezayir’in ise % 0,3’tür. hristiyan ve budist singapur’da bu oran % 58'dir. müslüman 57 ülkenin gayri safi milli hasılalarının toplamı 2 trilyon doların altındadır. buna karşın 310 milyonluk abd tek başına 12 trilyon dolar değerinde mal ve hizmet üretmekte; çin 8 trilyon dolar, japonya 4 trilyon dolar ve almanya 2,5 trilyon dolarlık üretim yapmaktadır. (satın alma gücü eşitlenerek hesaplama yapılmıştır). işin daha da acıklı tarafı ise, islâm dünyasının gayri safi milli hasılasının tüm dünya gayri safi milli hasılası içindeki oranı hızla azalmaktadır. sözün özü, "müslümanlar neden bu kadar geri kalmıştır?" sorusunun cevabı çok nettir...
  daha manâsını bile kavrayadıkları islâm'ı, 1400 yıl önceki kafyla körükörüne savunan müslümanlar, saçmasapan put ritüelleriyle, rivayetlerle, hadislerle uğraşa dursunlar. belki yeni galaksilere yol alırlar...
  gelecek bilgi temelli toplumların olacaktır!

  -alıntı
 • asırlar boyu devletsiz kalmaları ve her zaman dönemin en gelişmiş ülkelerine yerleştikleri için bu devletlerin her türlü nimetinden faydalanmışlardır.

  eğitime ve çalışmaya verdikleri inanılmaz önemin meyvelerini de yine yıllar boyunca toplamışlardır.

  yaratılmaya çalışılan algı yahudilerin ırk olarak zeki oldukları yönünde lakin bu yanlış bir algıdır.
 • insanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih etmeleri.
 • kendini müslüman dünyasının lideri ilan edenlere bile yahudi cesaret madalyası takmayı gerektirecek işler yaptırabilmesi.
 • (bkz: eğitim)

  cimrilikleriyle de meşhur olan bu topluluk eğitim için para harcamaktan kaçınmazlar. nerede olurlarsa olsunlar çocuklarını o bölgenin en iyi okullarında eğitirler.

  bu iyi eğitim sayesinde belli yerlere gelmiş olanların diğerlerinin önünü açması sayesinde daha hızlı yükselmeler ve başarılı olmaları ise diğer bir etkendir.

  türkler ne yapıyor peki?

  her çocuğa bir ev mottosuyla çocukların iyi eğitimi için harcanması gereken parayı onlara ev alarak harcanıyor!

  (bkz: türklerin birbirlerini sevmemeleri) nedeniyle birbirlerinin önlerini açmaları düşünülemez bile! en basitinden bugün suriyelilere tanınılan haklar çoğu türkiye vatandaşına tanınmıyor.
 • çok detaya gerek yok.
  anahtar kelime “ itimat”
  devamı gelecek, münasip bir vakitte.
 • sanırsam bankacılık sistemini ellerinde bulundurmaları ve bu sistemi yaratmış olmaları . bizim ecdadımız afedersiniz eşek skerken adamlar küresel ticareti bırakın öğrenmeyi kurallarını koyanlar oldu.
  bir kitapta okumuştum iki kardeş ya da iki akraba tamamen birbirinden farklı ülkelere gidiyorlar. karşılıklı ülkenin eksik olan ya da satılabilecek ürünleri belirliyorlar. karşılıklı gönderiyorlar fakat bunu yüzyıllar öncesinde yapmaları da adamların ticaret için doğduklarını gösterir.
 • dünya’ya zulmedip zengin olmaları, zulümsüz bir refah olsaydı eğer reis kesinlikle hepimizi refaha kavuştururdu ama yok :(

  bu dünya fani arkadaşlar, sabredin.
 • adamlarda beyin var net. yok öyle şunu bunu ellerinde bulunduruyor hasetliği kardeşim. akıllı olmasalar ellerindekileri nasıl asırlardır tutabilirlerdi. yahudilerin ellerindekilerini verin bakalım ortadoğululara iki günde sıçıp batırmazlar mı? kabul edelim ortadoğu geri zekalılarla, avrupa amerika üstün zekalılarla dolu.