şükela:  tümü | bugün
  • ticaret yapmalarıdır
  • akıllı olmalarındandır. sana tohum satarlar sen bir güzel alırsın oh ne güzel ürün verdi çekirdeklerinden ayırayım seneye de ekerim dersin keser bakarsın, içinde tohumluk çekirdek yok. öbür sene yıl paşa paşa parasını öder yine hazır tohum alırsın.
  • kesintisiz 5000 yıldır ticaret yapmaları ile açıklanabilir.
  • toprakları olmadığından gayri menkul üzerine yatırım yapamadılar ve her zaman değerli kağıtlar ve bilimum değerli eşyaları bulundurdular herhangi bir kovulma durumunda topraklardan ellerinde bulundurdukları değerli eşya ve kağıtlar dünyanın her yerinde kabül gören varlıklardı
  • en önemli nedeni şebekeleridir. yani ingilizcesi network

tarih boyunca çok az toprak elde etmişler ve bu yüzden toprak genişletme, savaşçılık, ekip biçme işleri yerine ticaret ile uğraşmışlardır.

şebeke sistemiyle ara işler, lojistik, tedarik zinciri kavramlarını ve sistemlerini kurmuşlardır.
    yani yahudi olmayan biri çiftçi iken, yahudiler ondan ürünü almış, başka bir yahudiye nakliye için vermiştir, o da bir marketi ya da pazar alanı olan başka bir yahudiye ürünü vermiştir. win-win ve zincir böyle icat olmuştur.

hala bugün üreticiler yerine aracılar ve bankalar daha çok para kazanıyor ise ne yazık ki bunun mimarlarından biri olan topluluk da yahudilerdir.

kapitalizmin mimarisinde yerleri önemlidir.

müşteri odaklılık, çekilen zorlukların ilerletici etkisi, bilim ve sanatla uğraşmaları da zengin olmalarının diğer sebepleridir bence.
  • kesinlikle zeki ve kurnaz olmalarıdır.rivayet odur ki, zamanında hz.musa yahudilere bir gölden(adını hatırlayamadım) balık tutmayı yasaklar.bunun üzerine bizim yahudiler gölün yakınına bir çukur açarlar ve o çukuru aşağıdan göl ile birleştirip o çukurdan balık tutarlar.neden balık tuttukları sorulunca "burası o göl değil" diye zekice bir cevap verirler.velhasıl kelam dünyanın en zeki ve ileriyi gören insanları bunlardır,iddia da bile 1.10 orana 1 trilyon basarlar 100 bin lira kar ederler bunlar hep böyle.
  • evlilikte miras birleştirme amacı gütmeleri. eğitime kariyere çok önem vermeleri. iyi reklam yapmaları (paranın onda dokuzunu reklama ayırmaları) medyada iyi şişirilmiş ürünler. sıradan bir fındık kremasının sizi göklere çıkaracağı inancı, muadilleri gibi 3g olan ve fotoğraf çeken bir telefonun size prestij sağlayacağı hissi vermek de dahil bu reklamlara.
    bir de kimliklerini saklamalarıdır. bunu müslüman ve hristiyan ülkelerde yapmalarına hak veriyorum. ama kriptoluğun, omuzlarındaki yükü kaldırdığı da kesin. daha fazla bilgi için kelebek ve günaydın'ın ikinci sayfalarına bakılabilir. türkçeleştirilmeye çalışılmış komik ad ve soyad kombinleri dolu o sayfalar.
    bu yüzden, bu insanların siyasi açıklamaları, muhalif duruşları inandırıcı gelmiyor bana. kimliği belli yahudi samimidir ama bir sevinç erberk (isimler tamamen hayal ürünü) yusuf gürmen, ibrahim erengil sizden gibi davranıp israil'in çıkarını rahatça gözetebilir. bu ürkütücü.
  • haram helal ver allah'ım senin kulun yer allah'ım
  • esnaf gibi esnaf olmalarıdır.
    kazık atmazlar, tufaya getirmezler.

ben küçükken, babam asli işinin yanında eve katkı olsun diye ufak ufak ticaretle de uğraşmak zorunda kalmıştı.
    sahibi yahudi (babam patron der) bir üreticiden alır, sahibi türk marangozlara mal satardı.
    patronun bize yaptığı iyilik, sayesinde yediğimiz ekmek ne kadarsa, marangoz taraftan gördüğümüz kötülük, yediğimiz kazık da nerdeyse o kadardır.
    vesile oldu bu başlık, hatırladım ancel abiyi. sayesinde iyi kötü, başımızı sokacak bir evimiz oldu belki de.
  • sene 2009 falan en büyük abimi evlendirecez. benim bi büyüğümle ben de hediye olsun diye büyük biradere yatak odasını biz (bi büyüğüm) alalım dedik. abimi bi şekilde ikna ettikten sonra iş mobilyayı beğenmeye kaldı. gittik karabağlar gaziemir arasında bi mobilyacılar sitesine. 3 5 dükkan gezdikten sonra girdik bi yahudi abinin mobilya mağazasına dedik abi bütçemiz bu bizim birader evlenecek, beğendikleri uygun bi mobilyayı alacağız falan. adam üşenmedi tüm mağazayı gezdirdi, fiyatlarını kalitesini falan anlattı yarım saat boyunca. en sonunda yatak, baza dolap, ıvır-zıvır be varsa seçtik pazarlık aşamasına geçtik. milletin kredi kartına bile % 10 vade koyduğu yerde adam bize sıfır faiz ve senetle 6 taksit yaptı. hem de bizim müslüman esnafların aynı kalitede verdikleri fiyatın yarısına yakın fiyata. bu olaydan 1 ay sonra kendim için gardrop ayakkabılık almak için tekrar gittim aynı mağazaya hatta mobilya alacak olan tüm arkadaşlarımı oraya yönlendirdim. işte böyle zengin oluyorlar.