• 1. sermaye birikimi nedir, bunu çok iyi bilirler.

2. sermayeyi amacı doğrultusunda kullanırlar. türk işadamı bir iki iş yapar, parayı bulur, hemen gidip bir ev, kendine bir araba, karısına da 8 tane bilezik alır ve döner sermayeyi yer; üretim yapamaz hale gelir. yahudi iş adamı, gerekirse gecekonduda oturur, sermayeyi işine yatırır, ancak belirli bir zenginlik eşiğini geçtiğinde alması gerekeni alır. ben çalıştım bunlarla biliyorum usta. iş hayatını nereden öğrendik sanıyorsunuz.
  • yahudilerde birlik beraberlik vardır, bizde yok.

misal yahudiler birbirleriyle ticaret yaparlar, yani bir mal alacaksa tercihen yahudi tüccardan alır yahudide yoksa başkasından alır. bir yahudi fabrika açtı diyelim, bayiliğini bir yahudiye verir, eğer işi yapacak bir yahudi yoksa başkasına verir.

bizde de tam tersi var. bir çekememezlik, bir hasetlik. biz tüm tanıdıklarımız bizden daha kötü olsun diye umut eden bir milletiz.

misal bir şirket kurdum bundan 4-5 sene evvel. eskiden profesyonel olarak yaptırdığım işi, kendi firmamda yapmaya başladım. arkadaşlarım falan da firmama iş verecek pozisyona geldiler böylece.

ulan kendi tanıdıklarından bir tane mi iş alamazsın? yok arkadaş. bir de konuşurken ağız burun bükmeler, biz daha büyük firmalarla çalışıyoruzlar yok mu insanı delirtiyor.

hep tanımadığımız insanlardan iş alarak şirketi büyüttük. piyasada en büyük 2. firma haline geldik zamanla. tanıdıklarımız hala "biz daha büyük firmalarla çalışıyoruz" diyorlar.
  • çalışkanlar eğitime önem veriyorlar disiplinliler..
    sende olmayan şeyler yani..
  • hımm tuhaf önerme zira çalıştığım iş yerinde meslektaşlarımdan biri yahudi ve aşağı yukarı aynı maaşı alıyoruz. bu durum beni yahudi yapmıyor maalesef onu da zengin.

imdi geçmiş patronum yahudi idi, tanıdığım ve yakında rahmetli olan başka bir yahudi patronun hayata bakışını anlatmaya çalışayım; bu abi tam doksan üç yaşında benim patronu aklına gelen parlak fikri görüşmek üzere toplantıya davet etti. abi yaptığı planı ilk on yılda yapılacaklar ve sonraki on yılda yapılacaklar olarak iki zaman dilimine ayırmıştı.

kısa gözlemlerim ise benim patronun öğüdüdür; iş harcamalarında mümkün olduğunca cimri ol,hovardalık yapacaksan aile harcamalarında yap . son yıllarda biraz değişse ve tüm evlilikler gibi pürüzleri olsa da aile önemlidir,ihmal etme.
  • elbette yazilmistir ama yukaridaki o kadar sacmaliktan sonra tekrar da olsa yazacagim.

yahudiler birbirlerini inanilmaz kollarlar. bunu en iyi amerikan film endustrisinde gorursunuz. ısteyen herkese o endustride acik kapi vardir. gerek senaristlik gerek oyunculuk. ısteyen herkese istedigi egitim saglanir.

nobel diyenler olacaktir. x hocasiyla calismak o hocanin takdirinde midir, degil midir? gunumuzde tek basina einstein gibi sicramalar yapanlar yok. cogu labda ekip calismasi. yine parlak ogrenciler bu sekilde degerlendirilir. rafine egitim alip rafine ekiplerle calisirlar.

bu adamlar kendilerinin secilmis olduguna inanan dolayisiyla birbirlerini kollayan dunyanin en buyuk orgutsel olusumudur.

bunlarin yaninda iyi de ticaret yaparlar. ıyi ticaretten kastim durustlukleri. bu yuzden piyasa da bu adamlarla is yapmaktan cekinmez.
  • üniversiteyi yeni bitirmiş, işsizliğin tüm güzelliklerini yaşamış bir kişi olarak kafamda deli fikirlerle kuzenimin şirketine gittim. kuzen de patron ama şirkette çalıştırmadığı tek kişi benim sülalede aq . girdim kuzenin odaya yanında bir adam oturuyorlar. dedim abi böyle böyle bir iş yapmayı düşünüyorum. evdekiler olmaz diyor. sence uygunsa bu iş beraber konuşsak da ikna olsalar falan. yanındaki adam yahudi bir iş adamıymış. gülerek dedi ki "bak o kadar gençsin. yaptığın planda üretimden en son satışa kadar herşey var. eğer paran yoksa ve daha rahat (esnek)hareket etmen için aracılık yap. ticaret aracılıktır." ulan dedim ben 5 aydır her kısmını ince düşündüğüm ama kurulum ve parasızlıklık nedeniyle yapamadığım olayı adam 10 dk da yapılabilecek hale getirdi. sonuç olarak adamlar neyi, ne zaman ve nasıl yapacağı konuşunda pratik fikirlere sahipler de o yüzden.
  • adamların toprak edinmesine izin vermezsen tarih boyunca, tarımla uğramazlarsa ticaretle uğraşmayıp da ne yapacaklardı...
  • yahudilerin ticari kurnazlıklarının islam dünyasının genel ahlaksızlığının yanında devede kulak kalması her türlü pisliğin garabetin dibine batmış islam dünyasının "zenginlik ve sefayı nasıl sürer ki bu gayrimüslimler" diye baktığı konu başlığı.

(bkz: 38 günlük bebeğe cinsel istismar) önce bunları görün, sonra başkasının parasının hesabını tutarsınız gençler.
  • (bkz: survival of the fittest)

başka çarelerinin olmayışındandır.
  • nedenleri sıralamanın bir yararı olacak mı. sonuçta mevcut olan şark kurnazlığına devam edilmeyecek mi. nasrettin hoca, yüzlerce yıl önce bindiği dalı keserek, bugünkü durumumuzu özetlemiş iken, biz hala ders almamakta direniyoruz.
hesabın var mı? giriş yap