şükela:  tümü | bugün
 • böyle birşey olabilir mi acaba diye durup dururken düşündüğüm olay.

  gördüğüm kadarıyla ortadoğu'da bilim ve sanata en fazla önem verenler yahudiler, aynı şey sümerler için de geçerli.

  çok yüzeysel bir tespit olduğunun farkındayım, ama sümerliler gibi muhteşem bir medeniyetin biraz bile kalıntısı varsa, bunlar selefi araplar ve kürtler değildir herhalde.
 • (bkz: aynen kanka)
 • sümerler, kendi efsanelerinde anlatildigi gibi; büyük bir su taskini sonrasi kuzeyden (muhtemelen karadeniz cevresinden) mezapotamya'ya göc etmis özgün bir halktir.

  araplar ve yahudiler ise bölgeye sümerlerin yerlesmesinden bir kac bin yil sonra; güneyden göc etmis akadlarin devamidir.
 • semavi dinlerin kitapları sümerlilerin aktardığı bilgilerle bazı noktalarda benzeşiyor.
 • insan topluluklarinin akrabaliklari arastirilirken, kültürel degil, etimolojik yönden incelemeler yapilir. iki toplulugun biribiryle akraba olabilmesi icin öncelikle dil yapilarinin ve sözcüklerinin birbirine benzemesi gerekir.

  arapca ve ibranicenin sümerceyle yapisal olarak hic bir benzerligi yoktur. haliyle araplar ve ibraniler sümer degildir.

  ayrica semavi dinlerde anlatilanlarin sümerlerin aktardigi bilgilerle benzerlikler tasiyor olmasi da gayet normaldir. cünkü sümerler insanlik tarihinin en uzun süre yasamis en büyük medeniyetinin kurucularidir.
 • ayanılmıyorsam sümer dili sami dil değildir. sami diller gibi sessiz harflere değil sesli harflere dayanır, cümlelerde odak noktası özne değil eylemdir, eklemeli bir dildir. bu mantık doğru olsa sanatta epey epey ileri olan hintliler de yahudi olurdu.

  günümüzde bir aileye mensup gösterilmeyip kendine özgü izole bir dil olarak görülmektedir.

  doğal olarak araplar ile de alakası yoktur. hakikaten yazarın dediği gibi yahudiler ile alakası olsa araplar ile de alakası olur.

  başlığın açıldığı mantık ile ben de ses çıkartıyorum, martı da ses çıkartıyor. demek ki ben martıyım!

  ayrıca yazarın bahsettiği gibi selefi arap diye bir kavim yoktur, arap vardır. selefi araplar müslüman araplar arasından itikadi sapmaya uğramış bir ufak nüfustur. selefilik kavime dayalı bir özellik veya müstakil bir inanç da değildir yani.

  biraz dünyayı öğrenin. kafayı boş tutup sonra da saçma sonuçlara varmayın.

  bu mantık silsilesini insanlık yaklaşık 2000 yıl önce "söğüt dallarının suya değdiği yerde ördek oluşur" sözlerinin ardından bıraktı. (bunu iddia eden yunan filozofları vardı)
 • yahudilerin babil sürgünü herşeyi açıklabilir belki. bu zoraki sürgünde sümer mitolojisini ve kültürünü tanıma olanağı buldular, dönerlerken de bir kısmını yanlarında görürdüler.

  durup durup düşünmek te fena değil her halde, yorulmadan.
 • ne alaka amk
  yahudi'ler zamanında mısır kenarında tarım işçiliği yapan küçük bi grup. bi kültürel birikimleri, siyasi kimlikleri falan yok. günü gelip de güçlenmeye başladıklarında dönemin kültür önderi olan sümer'lerden bi sürü öğe aşırmışlar o kadar.
  şimdi baya çeşitli, dallı budaklı olan yahudi kültürü o küçük tarım işçisi gruptan mı geliyor sanıyorsunuz?
 • lan mısır'ın ayak işçisi çomar takımı yahudilerin ne işi olur sümerlerle. 3-5 çalmıştır o kadar.