şükela:  tümü | bugün
 • yahudilerin filistin topraklarında iddia ettikleri toprak hakkını meşru zemine çekme çabalarının ürünü olarak piyasa sürülmüş olan "tarihi haklar"
  ifadesinin dünya siyasi tarihi açısından uygulanabilirliği ve mantıksallığının olmadığı gerçeğiyle ortaya çıkan çelişkidir.

  avrupadan asyaya kadar tüm dünya siyasi ve demografik yapıyı alt üst edecek derecede akıldan uzaktır siyonizmin tarihi haklar iddiası.

  israil krallarının filistin üzerinde yaşadığından çok daha fazla bi süre romalılar şuanki fransa üzerinde yaşamıştır. italyanlar kendi tarihlerini bilmediklerinden mi fransızlara karşı tarihi haklar teziyle çıkmıyorlar?
  abd'nin şuan yaptığı binlerce yıllık yerlileri yok edip kurdukları devletle bugun tarihi haklar iddiasının arkasına sığınarak hiç utanmadan terörist israili desteklemek ve kudüsü başkent tanımak ders niteliğinde bir ilkesizliktir.
  batı dünyasından herhangi bir ilkeye tabi olmalarını beklemeyi bırakalı çok oldu ama bu kadar pervasızca bir yaklaşım tarihin hiçbir büyük devletinde olmamıştır.

  bugün yerinden yurdundan kovulmuş olan filistin halkı binlerce yıldır bu topraklarda yaşamışlardır ve şimdi artarak devam eden bir şekilde filistin topraklarında gurbet yaşamaya mahkum ediliyorlar.
  bugun kudüsün başkent ilan edilişinin abd tarafından kabul edileceği anlaşılıyor. bu kadar büyük bir provakasyonu göze alanlar
  tüm müslümanların kutsal kudüs ve filistin halkı için başlatacakları direnişi göze almışlar demektir. ki bu direniş siyonistlerin akıldan uzak anlamsız, uzak bir "tarihi haklar" direnişi değil, kendi kökenlerine ve tarihine ve dinine yönelmiş bir saldırıyı yok etme direnişidir.