• yahudi'lerin üstün zekalı olmasına katılıyorum dünya savaşında en karlı kendileri çıkmıştır, vatan sahibi olmaları, almanya'dan bitmek tükenmek bilmeyen tazminatlar almaları, atom bombasını icat edenin bir yahudi olması bile yahudi'lerin üstün zekalı olduklarını kanıtlar benim gözümde ama birde şu yazan kişi örneği var,
    ağız ishali kavramını duymuştum ama bu yazar bana parmak ishali kavramının da var olabileceğini gösterdi. ilgi çekmek için ajdarvari şekilde her konuda karşı fikirde olmasa bile; böyle desem bütün herkesin dikkatini çekerim yaşadığımı fark ederler güdüsüyle yazan, yazdıklarına kendinin bile inandığına inanmadığım bir kanser hücresidir ekşi sözlüğün. hem 2013 yılında cennet cehenneme inananla dalga geçer hem yahudi'liği delice savunur ve pisliklerine alet eder. allah akıl fikir versin.
  • üstün zekadan değil de, tarım yapmaları birkaç yüzyıl engellenen avrupa yahudilerinin mecburen alternatif yollar olan ticaret, finans, bilim, sanat, nihayetinde siyasete eklemlenmek zorunda kalmalarının sonucudur bu zeki yahudi stereotipi.
  • babamın sigara içmekten bıyıkları sararmış kahve filozofu arkadaşıyla geyik muhabbeti ederken bahsettiği olay.konu türk kahvesiydi ve amca şunları söyledi"bak yahudilere sabah kalktıkları gibi türk kahvesi içerler onun için hepsinin kafası çok çalışıyor."
  • iq yu bulanda harvard'ı kuranda,nobeli bulanda yahudi olduğu için burdaki zeki oldukları gerçeği doğrudur ama yandan doğrudur.şimdilik güzel teşkilattır kendileri.
  • ironik bir önerme olur bu. ırkının diğerlerinden daha zeki, daha kültürlü, daha başarılı olduğuna inanan adamın bundan yarım yüzyıl önce bire bir aynı şeylere inanan bir grup alman tarafından gaz odalarında öldürülen ırktan gelmesi kadar güzel bir ironi yoktur herhalde.
  • en önemli bilimsel atılımların savaş dönemlerinde gerçekleştirilmesi gibi, yahudiler de sürekli baskı altında tutulan bir toplum olarak bu kıskaçtan kurtulmak için çabalamış ve ister zeka deyin adına, isterse ticari deha, kendilerini geliştirmişlerdir. unutmayalım ki, toplumların en büyük kaybı; oğuz atay'ın tutunamayanlar romanında belirttiği üzere, hayatın durağanlığına kapılmasından kaynaklanmaktadır. ayrıca, third man filminin bir sahnesinde şöyle bir monolog vardır;

"‘italya‘da 30 yıl boyunca barjivalar vardı. yani savaş, kıyım, cinayet… ama michelangelo, leonardo ve rönesans aynı dönemde var oldular. oysa isviçre de kardeşlik, 500 yıllık demokrasi ve barış vardı. ama ne yaratabildiler? sadece guguklu saat!"

mark twain ise yahudiler hakkında şöyle demiş;

"şayet istatistikler doğru ise, yahudiler insanlığın sadece yüzde birini oluşturuyor. bu, samanyolu'nun alazı içinde yitip gitmiş sönük bir tutam yıldız tozunu andırıyor. haliyle, yahudinin sesinin pek duyulmaması gerekir, ancak sesi duyuluyor, her zaman da duyulmuştur. yeryüzünün en öne çıkan halkları arasındadır ve küçük nüfusuna kıyasla son derece orantısız bir ticari öneme sahiptir. dünyadaki edebiyat, bilim, sanat, müzik, finans, tıp ve anlaşılması güç ilimlerdeki büyük isimler listesine yaptığı katkılar da sayılarının küçüklüğü ile son derece orantısızdır. bu dünyada, her çağda harikulade bir savaş vermiş; bunu da elleri arkadan bağlı iken yapmıştır. mağrur olabilir ve bundan ötürü de mazur görülmelidir. mısırlı, babilli, persli yükselmiş, gezegeni çıkardığı gürültü ve görkem ile doldurmuş, ardından da bir rüya gibi sönmüş, göçüp gitmiştir; onu yunanlı ve romalı izlemiş, çok güçlü bir ses çıkardıktan sonra onlar da yitip gitmiştir; diğerleri de sıyrılıp meşalelerini arşa tutmuşlarsa da bu meşaleler zaman içinde sönmüştür; bu halklar şimdi ya alacakaranlıkta oturuyorlar ya da silinip gittiler. yahudi hepsini gördü, hepsini yendi ve her zaman olduğu gibi, şimdi de ne bir çöküş emaresi, ne yaşın getirdiği yıpranmayı, ne parçalarında bir zayıflama, ne enerjisinde bir azalma, ne de tetikte bekleyen ve girişken zihninde bir uyuşma var. yahudi dışında her şeyin bir ömrü var; tüm diğer güçler geçip gidici ama o kalıcı. bu ölümsüzlüğün sırrı nedir?"
  • bir atayiz olarak verilere gore bizden bir tik gerizekali olmalari, allahsizliktan bir onceki levela tekabul etmeleri olarak yorumladim. nobeli alan adamlarin ve harvard mezunlarinin da etnik kokenini cikarirsaniz yuzde 97si falan atayiz. kaynakca gotum
  • bu kadar ilginc bir konunun sozlugun en sevilen spekulator hahami tarafindan mundar edilmesine dayanamadim, seviyeyi yukseltmeye geldim (acilin, ben wikipedia okuruyum).

1) iddia ne?
    evvela, epeydir ortalikta olan bu iddia yahudilerin ustun zekali oldugunu soylemiyor. askenazi yahudilerinin sozel ve sayisal iq'larinin, diger avrupalilara gore yuksek, uzamsal * iq'larininsa dusuk oldugunu soyluyor.

2) kim iddia ediyor?
    salt yahudiler degil. bu bir yahudi inanci degil yani, komplekse girmeye gerek yok. zaten objektif bir gerceklik varsa, bu ona kimin inandigindan bagimsizdir.

3) kanitlar ne?
    cesitli iq testleri. bircok arastirma yapilmis, kesin bir sonuc yok ama onemli bir kisminda askenaziler bir standard sapmaya kadar varan farkliliklar gostermisler (farklilik diyorum cunku sayisal/sozel anlamda ustunlukler, uzamsal alanda gerilikler gosteriyorlar)

karsilastirmayi yahudi olmayan avrupalilarla yapmakta fayda var, cunku iq testleri evrensel olamiyor, benzer kulturden olanlari karsilastirmak icin kullanilir ancak. aborjine, kendi dilinde bile olsa, avrupa kulturunde yetismis birilerinin hazirladigi bir sozel iq testi vermek, uzayliya ingilizce soru sorup cevap alamayinca onu aptal olarak etiketlemeye benzer.

egitim seviyesini de kontrol etmek lazim. yine asagi yukari standart bir egitimden gecen (tercihen ayni okulda okumus) degisik yas gruplarindaki cocuklarin iq testlerini karsilastirmak daha iyi olur.

4) peki ya zenginlik veya elit bilim gruplarindaki uyelik oranlarinin fazlaligi gibi diger kanitlar?
    bunlar iq testleri kadar kontrollu ve direkt veriler degil. mesela yahudilerin gecmiste hemen her is kolundan yasaklanip, finans dahil birkac is koluna yonetilmeleri, sayisal zekaya gore katbekat daha belirleyici bir faktor olacaktir zenginlik konusunda.

nobel odulu ve benzeri elit uyelikler de, diger faktorlerden soyutlanmis, saf bir zeka olcutu degiller. "instutitonal bias" zekaya gore daha cok etki edecektir. yani kulturel olarak egitime onem verilmisse zamaninda, ve egitim kurumlarinda askenaziler bir kritik esigi asmislarsa kadrolasacaklardir ve elit kurumlarin/sosyal aglarin sunduklari imkanlarla basarili olacaklardir.

5) peki varsa bu ustunluk kulturel mi genetik mi?
    belli degil. ikisinin bir karisimi da olabilir. kulturel kismi, yahudilerin talmudi geleneginin bir devami olarak cocuklarini ogrenmeye tesvik etmeleri vs vs diye aciklanabiliyor. bu isin tarihsel kaynaginin izini surmeye usendim ama gunumuzdeki yuksek egitime olan asiri yatkinliklari, boyle bir kulturel bias'in oldugunu gosteriyor.

daha ilginc olan genetik teori soyle gidiyor: askenaziler yeterince uzun bir sure boyunca diger toplumlara kiyasla daha kapali kaldilar, genetik olarak farklilastilar (yani yahudilik dindir, irk degil diye bu isin icinden cikilmaz). bu nufus icinde bircok genetik kaynagi bilinen hastalik orani daha fazla. bu hastaliklara yolacan genetik farklilasmalar, yan etki olarak sayisal ve sozel zekayi da arttiriyor olabilirler.

simdi bu test edilebilir bir teori. hastalik yaratici mutasyonlarin ayni zamanda iq'yu nasil arttirdiklarinin mekanizmasini cozmemize dahi gerek yok. iq testlerinde yuksek puan alan veya nobel odulu kazanan askenazilerde bu genler, diger askenazilere gore daha fazla cikiyorsa ortada bir iliski var demek.

6) peki bu genetik farkliliklar bulunursa, nasil aciklanabilir?
    zekaya bagli bir dogal secilim mekanizmasi oldugu iddia edilebilir, mesela bir ornek: yahudiler tarim dahil bir cok is kolundan yasaklandiklari icin, finans gibi sozel sayisal yetenegi gerektiren is kollarinda toplandilar. bu konuda yetenekli olanlar basarili oldu, parali olduklarindan daha cok cocuk sahibi oldular (basarisiz olup fakir kalanlarin da cok cocugu olmus olabilir ama ureyecek kadar hayatta kalmiyorlar) ve o genler o grup icinde baskin oldu. uzamsal konuda geri olmalari da yine bu meslek gruplari argumaninin tersten islemesiyle aciklanabilir.

bu argumanda sorun ne? bazi genetik arastirmalar, olusan mutasyonlarin secilim baskilarindan ziyade genetik drift yuzunden oldugunu gosteriyormus. zaten isin hic test edilebilir bir kismi olmasaydi da sunu soyleyebilirdik: is kollarinda basarili olmak sayisal zekadan ziyade baska bircok faktore bagli (aile baglantilari, rastgele olaylar, baska zeka turleri), sayisal zeka dogal secilimi gudecek kadar baskin bir faktor degil.

ayriyeten ayni genetik farklarin yarattigi hastaliklarin dogal secilime ters yonde etki etmemis olmasi bir garip. ancak ve ancak bu hastaliklarin sosyal stigmalari yoksa ve hepsi ureme cagindan sonra ortaya cikiyorlarsa negatif etkileri olmaz.

yani secilim olmayabilir. secilim varsa dahi bu bambaska bir parametrenin uzerinden olabilir ve onla ilgili genler de diger iki parametreyle (zeka, hastalik) yuksek korelasyonludur, onlari bir yan etki olarak ortaya cikarmistir.

7) sonuc?
    ustun zekali degiller, zekasal farklilari icinse cevap: muhtemelen.

zaten onemli olan kazanmak degil yarismakti, yani askenazilerin genetik veya kulturel nedenlerle zekasal farkliliklari olup olmadiklarini kanitlamak degil, bu konuda nasil dusunulecegini gostermek. bir tez uretiyorsun ve yaptigin ilk is, bu tezi nasil yanlislayabilecegini dusunmek, ona gore test etmek. bilim bu yuzden ilerliyor ve bilimle ugrasanlar da bu yuzden acik fikirliler.

dogmatik yaklasim ise bunlari dusunmeden, bir merak duymadan bir iki kelimeyle kestirip atiyor, bazen politik dogruculuk etkisiyle, bazense daha da ilkel nedenlerle. (mesela su kadar sey dururken, refleksif bicimde ilk akla gelenin israile laf sokmak olmasinin hangi soruyu cevapladigini, milyonlarcasi israil disinda yasayan askenazilerin genetigi veya iq testi performanslariyla israil-filistin sorununun alakasini cozemedim, belli ki askenazi degilim zekam yetmedi)
hesabın var mı? giriş yap