şükela:  tümü | bugün
  • "rab sağlar" anlamına gelir, rab'bin sıfatlarından birisidir. bu ifadeyle kutsal kitap'ta genesis 22'inci bölüm 14'üncü ayette karşılaşırız.

bugün gökten koç indiğine inanan insan başlığını görünce paylaşmak istedim. evet ben de o "ahmak"lardan biriyim. hep birlikte ilgili ayetlere bakalım;

daha sonra tanrı ibrahim'i sınadı. "ibrahim!" diye seslendi. ibrahim, "buradayım!" dedi.

tanrı, "ishak'ı, sevdiğin biricik oğlunu al, moriya bölgesine git" dedi, "orada sana göstereceğim bir dağda oğlunu yakmalık sunu olarak sun."

ibrahim sabah erkenden kalktı, eşeğine palan vurdu. yanına uşaklarından ikisini ve oğlu ishak'ı aldı. yakmalık sunu için odun yardıktan sonra, tanrı'nın kendisine belirttiği yere doğru yola çıktı.

üçüncü gün gideceği yeri uzaktan gördü.

uşaklarına, "siz burada, eşeğin yanında kalın" dedi, "oğlumla birlikte tapınmak için oraya gidip döneceğiz."

yakmalık sunu için yardığı odunları oğlu ishak'a yükledi. ateşi ve bıçağı kendisi aldı. birlikte giderlerken ishak ibrahim'e, "baba!" dedi. ibrahim, "evet, oğlum!" diye yanıt verdi. ishak, "ateşle odun burada, ama yakmalık sunu kuzusu nerede?" diye sordu.

ibrahim, "oğlum, yakmalık sunu için kuzuyu tanrı kendisi sağlayacak" dedi. ikisi birlikte yürümeye devam ettiler.

tanrı'nın kendisine belirttiği yere varınca ibrahim bir sunak yaptı, üzerine odun dizdi. oğlu ishak'ı bağlayıp sunaktaki odunların üzerine yatırdı.

onu boğazlamak için uzanıp bıçağı aldı.

ama rab'bin meleği göklerden, "ibrahim, ibrahim!" diye seslendi. ibrahim, "işte buradayım!" diye karşılık verdi.

melek, "çocuğa dokunma" dedi, "ona hiçbir şey yapma. şimdi tanrı'dan korktuğunu anladım, biricik oğlunu benden esirgemedin."

ibrahim çevresine bakınca, boynuzları sık çalılara takılmış bir koç gördü. gidip koçu getirdi. oğlunun yerine onu yakmalık sunu olarak sundu.

oraya, "yahve-yire" adını verdi. "rab'bin dağında sağlanacaktır" sözü bu yüzden bugüne kadar söylenmektedir.

yukarıda ibrahim'in "gidip döneceğiz" dediği kısmın altını bilerek çizdim. işte iman etmek budur sevgili arkadaşlar. oğlunu kurbanlık sunu olarak sunmaya giderken herkesi ardında bırakıp "oğlumla gidip döneceğiz" diyebilmektir, üstelik oğlunu kurban etmeye gittiğini açık ve net şekilde biliyorken.

peki ibrahim'in bu ahmaklığının(!) sebebi neydi? rab'bin vaadine olan iman. çünkü rab tanrı ona "senin soyunu gökteki yıldızlar kadar çoğaltacağım" demişti ve ibrahim 100 yaşlarında baba olmuştu. biliyordu ki rab oğlunu esirgeyecek, rab'be güvendi, iman etti ve "gidip döneceğim" demedi, "gidip döneceğiz" dedi. haleluya! işte rab'bin vaatlerine iman etmek budur, bu yüzden biz hristiyanlar rab'bin sağladığı koça inanıyoruz. rab'be iman ediyoruz, sağlayışına iman ediyoruz.

isa mesih'in diri adıyla, amin.