şükela:  tümü | bugün
 • atlantik kiyisindaki 2 milyon nufuslu minik bati afrika ulkesi gambia'nin diktatoru.

  iktidara 15 yil once gelmis, ama daha cok genc, 46nci yasgununu bile kutlamadi.
  1994'te, daha 29 yasinda genc bir tegmenken, birliklerindeki askerlerle baskent banjul'u kusatip ele gecirmis, sonra da iktidara gelmis. o zamandan beri bildigin diktator. gostermelik secimler vesaire de var, dostlar alisveriste gorsun diye.

  ulkedeki butun escinselleri oldurmekle tehdit etmis, kendi yarattigi bir bitki macunuyla aids hastalarini iyilestirebilecegini iddia etmis falan. yani ayni zamanda da catlak yonleri var. bir ara buyuculuge kafayi takmis, emrindeki askerler buyucu olmasindan suphelenilen binlerce gambia'liyi zorla alikoymus, zehirli iksirler icirmis, iyilessinler diye.

  gencliginde gambia ordusu'nda gorevliyken abd'de okumaya gitmis bir donem. batiyla iliskileri de iyi tutmaya calismis - international parliament for safety and peace denilen ufurukten bir kurum araciligiyla abd'nin kentucky eyaleti valisinden oduller bile almis.
 • annesi ve babası eçcinseldir.
 • eşcinsellerin kafalarını kestiren lider. ankara'daymış. yakışmış.

  http://www.cnnturk.com/…ini-kestiren-lider-ankarada
 • elinde kuran'ı tesbihi ve birde asası ile türkiyeye gelmiş türkçe öğrenmek isteyen gambiya cumhurbaşkanı. hadi kuran'la tespihi anladım o asa ne ola ki?
 • ismine mandinka dilinde "nehirlerin fatihi" ya da "baş köprü mimarı" anlamına gelen babili mansa sıfatını ekleyen gambiya devlet başkanı.
  bu sıfatı da 1994'den beri iktidarda olduğu dönem sırasında yaptığı köprülere borçluymuş. gambiya nehri'nin iki kıyısına kurulmuş olan ülke içi ticaret ve ulaşım için bu köprüler çok şey ifade eder. gambiya ülkesi coğrafi olarak tamamen senegal tarafından çevrelendiği için jammeh'in köprü yapmakla, nehir ticaretini canlı tutmakla övünmesi normal görünüyor.
 • gambiya devlet başkanıdır, ülkesinin bundan böyle "islam devleti" olduğunu ilan etmiş.

  (bkz: http://www.gazetevatan.com/…leti-oldu-893822-dunya/)
 • biyografisi bir yerlerden tanıdık gelen devlet adamı.

  --- spoiler ---

  jammeh kurduğu yeni partisi vatansever kalkınma ve yeniden uyarlanma için ittifak ile girdiği seçimlerden galibiyetle ayrılarak devlet başkanlığını resmen elde etmiştir. jammeh elde ettiği bu başkanlık ile dönemin en genç devlet başkanı unvanına sahip olmuştur.

  18 ekim 2001 yılında gerçekleştirilen seçimlerden de oyların %53'ünü alarak galibiyetle ayrılan jammeh, makamda kalmaya devam etmiştir.

  jammeh'in moritanya'da bulunduğu bir dönemde, 22 eylül 2006'da `kendisine karşı bir askeri darbenin planlandığı bilgisi nedeniyle ülkesine geri dönen jammeh, darbe planlayıcılarını vatana ihanet suçlaması ile tutuklatmış`, darbe planlayıcısı olarak düşünülen ordu generali ndure cham ise komşu ülke senegal'e kaçmıştır. görülen davalar sonucunda `nisan 2007'de açıklanan karar doğrultusunda on subay davada suçlu bulunmuş, dört subay ise ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

  22 eylül 2006 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde üçüncü kez katılan jammeh, oyların %67,3'ünü alarak tekrardan seçilmiştir. kasım 2011'de gerçekleştirilen seçimlerde oyların %72'sini alan jammeh, dördüncü dönem başkanlığını garantilemiştir.

  jammen aralık 2015'te yaptığı açıklama ile ülkesinin bundan sonra islam devleti olacağını ifade etmiştir.

  --- spoiler ---
 • sınır sorunları yaşadığı senegal'i tehdit eden gambiya devlet başkanı.

  http://www.news24.com/…over-border-dispute-20160515
 • yahya abdul-aziz jemus junkung jammeh ya da kısaca yahya jammeh (d. 25 mayıs 1965), gambiyalı asker ve siyasetçi. jammeh, afrika ülkesi gambiya'nın 1994 yılından bu yana devlet başkanlığını yürütmektedir.

  diola etnik grubuna mensup olan ailesi senegal'den göç ederek gambiya'nın sınıra yakın yerleşim yeri olan kanilai'ye yerleşmişlerdir. eğitimine devam ettiği bir dönemde nisan 1984'te eğitim hayatını keserek askeri/polis bir birlik olarak ileride oluşturulacak olan gambiya ulusal ordusu'nun (gambia national army - gna) önceli olarak kurulan gambiya ulusal jandarması'na (gambia national gendarmerie - gng) katılmıştır. bu birlik içerisinde eğitilmek üzere a.b.d.'ye gönderilmiştir. aralık 1989 tarihinden itibaren devlet başkanı dawda jawara'nın koruma birliği içerisinde yer almıştır. liberya'ya gönderilen gambiya barış gücü personelleri arasında yer alan jammeh, ilerleyen dönemlerde tekrardan a.b.d.'nin yanı sıra türkiye'de de eğitim almaya devam etmiştir.

  22 temmuz 1994 tarihinde teğmen rütbesi ile içinde bulunduğu askeri polis teşkilatı ile birlikte devlet başkanı jawara'ya karşı kansız bir darbe gerçekleştirerek devlet başkanlığı makamına kendisi oturmuştur. oluşturduğu askeri cunta armed forces provisional ruling council ismi ile kendi önderliğinde ülkeyi yönetmeye başlamıştır. ekim 1994'te yapılan ilk açıklamada oluşan olağanüstü halin 1998 yılına kadar süreceği belirtilmiş, ancak jammeh açıklamanın aksine 1996'da ilk devlet başkanlığı seçimlerinin gerçekleştirilmesine onay vermiştir. jammeh, seçimler gerçekleştirilmeden önce 8 eylül 1996'da ordudan ayrılmıştır. jammeh, kurduğu yeni partisi `vatansever kalkınma ve yeniden uyarlanma için ittifak` (`alliance for patriotic reorientation and construction`) ile girdiği seçimlerden galibiyetle ayrılarak devlet başkanlığını resmen elde etmiştir. jammeh, elde ettiği bu başkanlık ile dönemin en genç devlet başkanı unvanına sahip olmuştur.

  18 ekim 2001 yılında gerçekleştirilen seçimlerden de oyların % 53'ünü alarak galibiyetle ayrılan jammeh, makamda kalmaya devam etmiştir.

  jammeh'in moritanya'da bulunduğu bir dönemde, 22 eylül 2006'da kendisine karşı bir askeri darbenin planlandığı bilgisi nedeniyle ülkesine geri dönen jammeh, darbe planlayıcılarını vatana ihanet suçlaması ile tutuklatmış, darbe planlayıcısı olarak düşünülen ordu generali ndure cham ise komşu ülke senegal'e kaçmıştır. görülen davalar sonucunda nisan 2007'de açıklanan karar doğrultusunda on subay davada suçlu bulunmuş, dört subay ise ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır.

  22 eylül 2006 tarihinde gerçekleştirilen seçimlerde üçüncü kez katılan jammeh, oyların % 67,3'ünü alarak tekrardan seçilmiştir. kasım 2011'de gerçekleştirilen seçimlerde oyların % 72'sini alan jammeh, dördüncü dönem başkanlığını garantilemiştir.

  2008 yılında, italya-palermo'da güvenlik ve barış için uluslararası parlamento'su tarafından barış arayışı ödülüne layık görülmüştür. 2008 yılında kentucky'de a.b.d. dışişleri valisi steven l. beshear tarafından jammeh'e fahri kentucky albayı unvanı verilmiştir.

  jammeh, aralık 2015'te yaptığı açıklama ile ülkesinin bundan sonra islam devleti olacağını ifade etmiştir.

  kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/yahya_jammeh