*

şükela:  tümü | bugün
 • bugunku egebank durusmasinda araliksiz uc saat boyunca konusmus, durusma salonundaki herkesi paralize etmis, ama netice itibariyle tutukluluk halinin devamina karar verilmis kisi. bugun itibariyle, ici bosaltilan bankalarla ilgili acilmis ceza davalarinda tutuklulugu devam eden tek sanik.
  kendisini ve yaptiklarini hic tasvip etmesem de, ayni sucu islemis bir cok eski banka patronu serbestken, hala tutuklu olmasi, turk adalet sisteminden iyice suphe ettiren, acaba amcasi iktidarda olsa bu durumda olurmuydu sorusunu aklima getiren kisi.
 • tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan kişi...
 • süleyman demirel'in öz yeğenidir.
 • skandal 30 ocak 1976 da patlak vermiştir. olayı inceleyecek olan komisyon meclis teki ap baskısı yüzünden kurulamamıştır. buna benzer başarıları yüzünden süleyman demireli ilerleyen tarihlerde cumhuriyetimizin başına geçirdik.
 • vakti zamanında öys'de derece yapıp boğaziçi üniversitesi'nde bir mühendisliğe kapağı atmışken kafayı başka şeylere yormuş kişidir.

  www.biyografi.net 'ten alınmış biografisi de aşağıdadır. *
  "işadamı. ege bank'ın eski sahibi. süleyman demirel'in kardeşi şevket demirel'in oğludur.

  murat demirel'in 1998'deki askerlik ertelemesi ile bedelli başvurusu iptal edildi. bakanlık genel sekreteri kurmay albay ahmet h. arabacıbaşı'nın imzasını taşıyan belgeden, asker kaçağı olarak arandığı anlaşıldı. yahya murat sonunda sivas 5. piyade er eğitim tugayı'nda bedelli asker oldu. 8 ağustos 2000'de kışlada yine asker üniforması giymiş olan ancak asker olmayan bir kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğrayarak yaralandı.

  yahya murat demirel, iş yaşamında kuzeni yahya murat demirel ile adının karıştırılmasından hep rahatsız oldu. yahya murat 34 yaşında, şevket demirel'in oğlu. kuzen yahya 52 yaşında ve hacı ali demirel'in oğlu... iki kuzen de 9. cumhurbaşkanı süleyman demirel'in yeğeni... yahya demirel adını hayali sunta ihracatıyla duyurmuştu. yahya, cezaevinde yattı, çıktı, vuruldu. şekerbank'tan büyük paralar çekti. kıbrıs'ta bir banka kurdu, sonra kapatıldı.

  egebank'ın öyküsü
  yahya murat demirel, 1990'ların başında demyön şirketler grubunu kurdu, kerestecilik işine ağırlık verdi. o da kuzen yahya gibi finans işine merak sardı. demyön'ü bir gecede kapatıverdi. hüseyin bayraktar'dan egebank'ı satın aldı.

  yahya murat demirel'ın sahibi olduğu egebank'a 1999 yılı sonlarındaki tasarruf mevduatı sigorta fonu tarafından el konuldu. mevduat sigorta fonu, egebank'ın eski patronu yahya murat demirel ile 5 şirketi aleyhine bankanın içini boşalttığı gerekçesiyle 259 trilyon 722 milyar liralık rekor sayılabilecek bir alacak davası açtı.

  1928 yılında izmir esnaf ve ahili bankası adıyla kurulan egebank, 1988'de şevket demirel grubu'na geçmişti. bankanın içini boşalttığı basında yer aldı. egebank, ''250 dolara bile repo'' ve ''neyi meşhur?'' sloganıyla tüm medya kuruluşlarını reklam bombardımanına tutmuştu.

  o'nun dayısı amcasıdır
  gazeteci yalçın bayer, yahya murat'ı şöyle anlatıyor: "murat demirel'in hedefleri büyüktü. irlanda'da bir yatırım şirketi kurdu, başına da merkez bankası eski başkanı rüştü saracoğlu'nu getirdi. türk cumhuriyetlerine merak sardı, kazakistan ve azerbaycan'da banka kurmanın yollarını aradı. hatta çıkan haberlere göre kazakistan'da bir banka satın aldı. azerbaycan'da pazar araştırması yapıyordu. azerbaycan cumhurbaşkanı aliyev'e 'böyyük' bir adamdan mektup götürdü. (dileriz bu mektup bir gün yayımlanır.) murat demirel, danıştay'dan çıkacak karar sonucuna göre belki de egebank'la ilgili bilinmeyen dosyaları açıklayacak... "

  ve demirel'in "yiyeni" hapiste yahya murat demirel'in egebank'a 1999 yılı sonlarındaki tasarruf mevduatı sigorta fonu tarafından el konulmasıyla başlayan yargıdaki serüveni 2 ekim 2000'de hapisaneye kadar uzandı..."
 • kendileri turkiyeye iade edilmis, edilirken de "esimle yilbasini teknede gecirmek istedik" demis, biz de yedik...
 • belize vatandasiymis kendisi.
 • mahkemede fenalaşıp hastaneye kaldırılan kişi. yap, et, sonra da fenalaş, oh ne ala memleket...
  benzer bir hadise için (bkz: ali balkaner), http://www.cnnturk.com.tr/…/turkiye/balkanerhbr.jpg

  ne kadar narin ve hassas insanlar, yürekleri kaldırmıyor herhalde...
 • kendi bankasından çuvalla para kaçırırken kendi güvenlik kameralarına yakalanmış, teknede üzerine atılan battaniye sayesinde görünmez olacağını zannetmiş, bulgar polisine bile rüşvet vermeyi başaramamış,
  eşiyle yılbaşını balıkçı teknesinde geçirmek isterlerken hava muhalefeti nedeniyle burgaz limanına sığındıkları yalanını kıvırmış, anti depresan üzerine insülin iğnesi olduğu için zehirlendiği gerekçesiyle hastaneye kaldırılıp midesi yıkanmış beceriksizler kralı. bu akşam itibarıyle kendisinden, ali balkaner gibi hastaneden kaçma girişiminde bulunurken ucuca eklediği çarşafların yırtılması nedeniyle hastanenin 6. katından düşüp çömleği dağıttığı haberini bekliyoruz.
 • yurt disina kacmaya calisirken yakalanmasini muteakip turkiye'ye iadesi sonrasi, ifade verdigi savcilikta bir kutu dolusu hap ictikten sonra seker hastasi olan esinin insulin ignesini de kendine vurarak intihar etmeye calismis kisi. bu girisimi sonrasi fenalasan ve suurunu kaybeden murat demirel yogun bakima alinmis...