şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ciddi şekilde polarize olmuş ve iyice sağa çekmeye başlamış israil siyasi hayatına merkeze yakın bir parti kurarak girmiş, dün de bir senelik partisini seçimlerde ikinci yaparak büyük bir başarı göstermiş insan. türkiye'de de olur mu acaba diye ümitlenmeme sebep olmuştur gecenin bu saatinde.
 • yair lapid bir televizyon programcısıydı. program da siyasi falan değil günlük konular ve magazinsel gündem ile ilgiliydi.

  babası eski adalet bakanı, annesi yazar.

  medyayı bıraktı, çöken orta sınıfın temsilcisi olma iddiasıyla geçen yıl siyasete girişti.

  yakışıklı, iyi giyinen, karizmatik ve enerjik bir portre çizdi.

  merkezi yönetimin favori vatandaşının orta sınıftan cemaatçilere kaydığı bir dönemde buna dur demek için yola çıktı. kibbutzlarda veya beer sheva'nın kırsal mahallelerinde ona destek çok yok. ama tel aviv'in iyi yaşayan kesimlerinin desteğini aldı. örneğin geçen gün tel aviv'de gece kulübünde arkadaş ortamında kim ona oy verecek diye sordum. 20 kişilik grubun yarısı elini kaldırdı.

  solda aradığını bulamayan ve aşırı sağdan endişe edenlerin sığınağı oldu lapid. kendisi de aslında laik biri. ama siyasi anlamda sert bir laik söylem yerine adaylar arasına hahamları koymayı seçti. anlaşılan dindar yahudileri ilk aşamada karşısına almak istemedi. filistin barış süreci ile ilgili ise çok fazla öne çıkmak istemedi. iki devletli çözüm parti programında var ama özellikle yerleşimcileri koruyan bir tavrı da seçim konuşmalarında eksik etmedi. sonuçta sokaktaki israilli güvenlik adına birşeyler de duymak istiyor.

  tabi modern siyasette prezentabl olmanın ne kadar avantaj olduğunu da gözlemlemiş olduk. yeruşalayim ve tel aviv'de sokaklardaki afişlerde bariz biçimde parlıyordu lapid. hem dış görünümü hem de modern hitabeti orta sınıfı çekmiş olmalı.

  şimdi koalisyona girebileceği konuşuluyor. ama bence silik bir koalisyon ortağı olup oy kaybetmektense muhalefette kalmayı tercih etmeli.

  bakalım ne olacak?
 • israil'in mustafa sarıgül'ü.
  partisi seçimlerden 2. çıktı.
  filistinliler ile barış görüşmelerinin başlamasını istiyor. doğu kudüs’ün israil’de kalması gerektiğini savunuyor.
  yıllanmış ve eskimiş politikacıların yanında barışa bir şans verebilecek kalibrede duruyor.
 • başbakan netanyahu'yu eleştiren ve israil'in barış sürecine katılması gerektiğini ifade eden yesh atid lideri.

  http://www.haaretz.com/news/israel/1.676779
 • 2013-2014 yılları arasında, maliye bakanı olan lapid, gazeteci lihi lapid ile evli. çiftin üç çocuğu var.
 • kendisi netanyahu'nun biraz daha liberal halidir. bakalım ne diyor bu adam diye izlediğim röportajlarını kapatmak zorunda kalmıştım. çünkü kendisi holokost üzerinden duygu sömürüsü yapmaya çalışıp israil'in apartheidvari uygulamalarını savunuyordu röportajlarında.