• daha ilk bölüm ilk 10 dakika.

denizaltı araştırma ekibi kuruluyor. 4 kişi. bunlar ebesinin amındaki deniz çukuruna inecek. denizaltıya biniliyor. biraz aşağı iniliyor. işte şu basınca dayanır mı sence filan muhabbeti. dayanır evet.

bak ekip 4 kişi. yani seçkin olmaları lazım. bakkala da gitmiyorsun 6bin metreye dalıyorsun 15 saat boyunca. soru şu "pardon pardon basınca dayanamazsa ne olur?" herif de salak cevap veriyor "patlar ölürüz vs" halbuki doğru cevap eksiksiz şöyle olmalı:

"be amına koduğum, daha basınçla ilgili ilkokul bilgisinden uzaksın, denizaltının anasının sikileceğini bile bilmiyorsun, hangi yarrak kafalı seni 4 kişiden oluşan araştırma birimine layık gördü. and olsun seni torpido diye denizaltının götüne bağlar pervaneye fırlatırım. hep birlikte dibi boylar şerefimizle geberir kurtuluruz amcık seni!!!!"
  • bir on beş dakika baktığım dizi.
    ilk bölümü yine 'dizinin ilk bölümünde herkese selam veren mahallenin dost canlısı, seksi genci' sahnesi ile açılmış.
  • kıyametten bile kurtulmayı başarmış denizaltındaki insanların, defne adındaki gerizekalı bir kızla imtihanını konu alan dizi.
  • denizaltıda fetöcü subay olursa eğlencesi katlanacak dizi.hatta gay fetöcü subay ile zihnimizi duvardan duvara vurabilir.
  • o değilde diziyi bitirdim sabahtan beri izliyorum ama konudan bağımsız aklıma bir şey takıldı. böyle bir senaryoda bile ölüp ölmediğini merak ettiğim tek kişi var siz biliyorsunuz ben adını anmiyim *
  • çekildiği denizaltinin hurdaya ayrılan ve galiba koç müzesinde olan uluçalireis denizaltısı olduğunu düşündüğünü söyledi babam.

nefesini tutmuş "hadi lan o saç onu tutar mı hayret bişi ya!" diye diye izliyor şu an iki gözümün çiçeği.

not: emekli denizaltici kizi.

edit: denizaltının dış görüntüsü ay sınıfı, içi ise gupy 2 sınıfı diyor. evde sürekli tanim geliyor kendisinden ehe*

edit 2: gelen sorulara istinaden toplu yazayım, ikinci komutan tabiri doğruymuş. başcarkçı ve çarkçıbaşı ifadeleri de doğruymuş ancak sivilde çarkçıbaşı, askeriyede ise başçarkçı denilirmiş genelde. herkesin selamını da ilettim, sağolsunlar dedi *
  • denizaltının su aldığı bölümü hatunla izlerken ona " gemi batarken önce neden kadınlar ve çocuklar tahliye edilir bilir misin? erkekler sessizce bir çözüm bulabilsin diye." şakasını yaptım, önce güldü, sonra çok cinsiyetçisin deyip verdi eksimi. özge özpirinççi hanım car car car bende bu intibayı yarattı çünkü sağolsun, millet orda batan gemiyi kurtarmaya çalışıyor, sen kafa açıyorsun.
  • netflix ne yapmış ne etmiş bu diziye de zenci bir karakter koymuş. lan bari çorumlu şivesi yapsaydınız. adam türkçe bilmiyor lan. türkçe bilen bir zenci oyuncu bulamadıysanız cennet mahallesi alişan bu işi görürdü. daha gerçekçi olurdu. dizide eşcinsel karakter hangisi olacak merak ediyorum.
  • güzel bir diziye benziyor, bu yüzden çok eleştirmek istemiyorum ama bir türk denizaltısının ismi “yakamoz” mu olur kardeşim? bu savaş gemisi mi, aşk gemisi mi?

halen faal olan türk denizaltılarının isimleri şu şekilde: atılay, batıray, yıldıray (bu üç isim direkt olarak atatürk tarafından eski ay sınıfı denizaltılara verilmiştir), doğanay, dolunay, preveze, 18 mart, çanakkale, anafartalar, burak reis, piri reis, 1.inönü, sakarya, gür. şimdi bunların arasında “yakamoz” ismi nasıl duruyor siz karar verin.

--- spoiler ---
    güncelleme: ilk iki bölümü izledim ve şimdi taşlar yerine oturdu sanırım. geminin ikinci komutanı olan yüzbaşı, başçarkçı olan binbaşıya emir veriyor*, binbaşı da emredersiniz komutanım diyor. böyle bir denizaltının adının “yakamoz” olması da gayet doğal bence*

ekleme: diziyi izledikçe, mürettebatın yakamoz isminin hakkını verecek yeni hareketlerini görüyoruz. komutanın yerine geçince psikolojisi düzelen ikinci komutan, burunlarının dibinde donanmanın ikinci ana üssü olan ve denizaltıların bulunduğu aksaz üssü yerine yaklaşık 450 deniz mili uzaklıkta bulunan ve normalde sadece yardımcı sınıf gemilerin bulunduğu iskenderun üssüne gidiyor. gerçekten tebrik ediyorum. zira erenay komutan da bunlardan illallah etmiş olacak ki el bombası ile kendini patlatan subayı ile birlikte, “beni de al yiğidim, bunların eline bırakma” dercesine intihar ediyor.

ekleme 2: diziyi bitirdim. sonradan komutan olup, komutanlığı yeni ikinci komutan tarafından alınan eski ikinci komutan düzelmemiş, hakiki psikopatmış.

ekleme 3: denizaltı afrika ülkesi gibi oldu bu arada, sürekli birisi yönetime el koyuyor.
    --- spoiler ---
  • meriç aral mı var? hayatta izlemem. bak açık konuşuyorum. şu melikşah altuntaş mı ne, onun tayfasının her yerde olmasından çoooooooooooooooook sıkıldım. kim bunlar? meriç aral, boran kuzum, ezgi mola, ezgi mola, ezgi moladan torpilli her yerde çıkmaya başlayan merve dizdar, bartu küçükçağlayan, şebnem bozoklu, berrak tüzünataç ve bu tayfanın gözümüze soktuğu herkes. serkan keskin de bunlarla takılıyor çok üzlüyorum.
hesabın var mı? giriş yap