*

şükela:  tümü | bugün
  • yillarca yakartop sandigimiz isminin aslen yakantop oldugu su an yeniden anlasilan (iskillenmistim bir ara) bahce* oyununun nostaljiromantik versiyondaki ismi
  • (bkz: yakantop)
  • bunu sanan bunu da sandi,
    (bkz: yakarcan)
  • startv'de yeni baslamis, var misin yok musun cakmasi, dandik program.
  • şimdi zap yaparken karşılaştığım tuhaf yarışma. fon müziği olarak böyle garip reality programlarında anneyle yavrusu falan yıllar sonra kavuşacağında çalan müziklerden var. 2-3 dk izledim, ne olduğunu da anlamadan içim bayıldı. uzun saçlı bir yarışmacı çemkiriyordu diğerlerine. ohfşhfş... gaçhayım...
  • yarismacilarinin amator tiyatrocu veya birinci sinif ogrencisi tiyatrocu adaylarindan olustugundan feci sekilde killandigim program. hepsi sanki alakasiz ajanslardan secilmis cakma oyuncular gibi.
  • yetkin dikinciler'in korkunç kostümü dışında hiçbir ilginçlik görmediğim yarışmamsı. o kadar iri bir adama pudra pembesi lateks kılıklı kostümü kim giydirdi merak içindeyim. dekor kırmızı ağırlıklı, yetkin pembe pembe.. oooy oy! bant çekmişler, pürüzleri temizleme şansını göze alarak yine de yetkin dikincilerin sunuculuğunu ekran oyunculuğundan iyi bulduğumu söylemek isterim.
  • ntvspor.net sitesinin futbolda şike soruşturmasıyla ilgili haberlerde kullandığı fotoğraftaki top.

bakınız
  • geleneksel oyunlar sakarya'dan doğuyor sloganıyla 12.02.2012 tarihinde sakarya atatürk spor salonu'nda (lütfi yaman spor salonu) tanıtılacak olan 5 oyundan biri.

diğerleri için bkz: kügüz, nantop, cicöz, tombik.

http://www.sakarya.gov.tr/default_b0.aspx?id=1165
    http://sakarya.meb.gov.tr/…nlari-geliyor/icerik/177
  • kızların oyunu ve çocukken yaşadığımız köyde oynadığımız iki oyundan biri.

ben bu oyunda devamlı yanan bir çocuktum. oyun başlar başlamaz ilk ben vurulurdum. sonra birileri can toplar hemen beni oyuna alırdı. sonra canlar biter, ya da can toplamakta en başarılı arkadaş vurulur el karşı tarafa geçerdi. ben vuramazdım da kimseyi. o görevi de kimse bana vermezdi bu yüzden.
    oyun bitti mi herkes kendi orjinal canına geri dönerdi. kimse böbürlenmezdi. '' ben seni vurdum, bana can borcun var'' gibi hesaplar yapılmazdı. ben köyün örnek başlatıcısıydım. kızlar gelir elbezi, patik, kese ve dantel için örnek başlatmamı isterlerdi. ben de yapardım. bu yüzden kızlar bana can vermekten çekinmezdi.

erkekler bu oyuna çok nadir katılırdı. onların daha erkekçe işleri vardı. olmalıydı da. çünkü erkekler bu oyunda çirkefleşirlerdi. sert vururlar, hile yaparlar''banane banane yandın. top değdi, değmedi mi ?'' diye yalancı şahitlerine onaylatırlardı. tuttukları canların sayısını ise abartırlardı. bir bakarsın ki 3 canı olmuş 4 can. sevdiceklerine ise hiç kıyamazlar onlara can verip dururlardı. olmayan canlarını bile verirlerdi. hile ile tabii. erkeklerin bu oyuna katılma nedeni ise çoğunlukla gazoz kapağı oyunu idi.

bu oyunu kızlar genellikle oynamazdı. ama ben ve ablam müptelasıydık .erkekler bizi bu oyuna her nasılsa almışlardı bir kere. oyunun oynanış şekli şöyleydi. önce gazoz kapakları dizilir. sonra bir baş(yön) belirlenir. sonra bir çizgiyle mesafe belirlenir. o mesafeden taşla önce iki deneme sonra gerçek atış yapılırdı. herkesin kendine ait taşı olurdu. deneme yapmasan da olurdu. ama bunu mutlaka belirtmen gerekirdi. attığın taşın hizadan çıkardığı gazoz kapakları ve başın aksi tarafındaki bütün kapaklar senin olurdu.

bu oyunda hile yine çok olurdu. özellikle baş yönünü tayin eden kişi yönü inkar ederse yapılacak bir şey yoktu. bayağı bir kapak kaybederdiniz. bir kapak bir candan değerliydi. çünkü köydeki kapak sayısı belliydi. oysa can yakaladıkça artan bir 'şey' di. yakartopta bize canlarını versinler diye gazoz kapağı teklifi yapardık.

bu kapak sayısı belli zamanlarda bizim sayemizde artardı. babam kasa ile bira aldığında bizim için de bir kasa gazoz alırdı. elimizde aynı anda bir sürü hem bira hem gazoz kapağı olurdu. bunu arkadaşlar öğrenince bizi ısrarla oyuna davet ederlerdi. kapaklarımızı elimizden almak isterlerdi. kapaktan gözü dönmüş erkeklerin neler yapabileceğini ta o zamandan beri bilirim. mesela yakartop oyununa katılıp seni vurmak gibi.