şükela:  tümü | bugün
 • bir süredir pkk'nın ilgisinin türkiye'den ziyade suriye'ye yönelmiş olması ve ortalarda habire bombalar patlamıyor olması kimseyi yanıltmasın. sonbaharla birlikte kürtlerin suriye ve ırak'ta devlet kurma süreçleri tamamlandığında, gözleri türkiye'ye çevrilecektir.

  özellikle eylül ayında ırak'taki kürtlerin bağımsızlık referandumuna gideceklerini ilan etmeleri ve suriye'de pkk/pyd'nin abd desteği ile fiilen bir kürt devleti kurmuş olmaları ile birlikte düşünülünce, abd ve rusya tarafından, türkiye'de de kürtlerin otonom bir idare altında yönetilmesi gerektiği yönündeki baskılar da artacaktır.

  öte yandan, malumunuz, 18 maddelik anayasa değişim paketinin 16 nisan'da yüce milletimizce onaylanması ile birlikte eyalet sistemine geçmemiz için anayasadaki bütün engeller temizlenmiş oldu. söz konusu değişiklik paketinin 16. maddesi ile, anayasanın ülkemizdeki idari yapıyı düzenleyen 123. maddesi değiştirildi ve yerine "eyalet, özerk bölge, otonom bölge kanunla ya da cumhurbaşkanı kararnamesi ile kurulur" cümlesi kondu.

  böylece sayın cumhurbaşkanı ülkemizin bir kısmını, canı ne zaman öyle ister ise "eyalet, özerk bölge ya da otonom bölge" ilan edebilir. bunun için tbmm'den onay almasına dahi gerek kalmayacaktır.

  kürtlere şu an sağlanmakta olan güçlü abd/rusya desteği eğer devam edecek olursa, türkiye'de hiç ummadığımız gelişmelerle karşılaşabiliriz. halihazırda, böyle bir otonom idare kurulması yönündeki bütün yasal mevzuat da önceden hazırlanmış durumda.

  her şey olup bittikten sonra burada gene bazı ekşi'ci kardeşlerimiz "ne yapalım yani, sokağa mı çıkalım, kışkırtıcı olmamak lazım" demeye devam edebilirler.
 • bugünlerde yaşanan gelişmeler ve son anayasa değişikliği ile sayın cumhurbaşkanına meclis'e danışmadan "özerk bölge ilan etme yetkisi" vermemiz neticesinde artık ciddi bir olasılık haline gelmiştir maalesef.