şükela:  tümü | bugün
 • bilindiği üzere yakın çağ denen şu zaman dilimine gireli (1789) olmuş 228 yıl. çağların geleceğe doğru her defasında daha hızlı değiştiği bilgisinden yola çıkarak artık zamanı geldi diyebiliriz. muhtemelen şu anda gençlik yıllarını yaşayan ve 80 li yaşlarda ölecek olan bireylerin yeni çağın bitip bambaşka bir çağın başlamasına tanık olmaları gayet mümkündür. asıl soru içinde bulunduğumuz çağı sonlandırıp bir sonraki evreye geçmemizi sağlayacak gelişme ne olacak?
  ben gen araştırmalarına bağlı gelişmelerden şüpheleniyorum. kim bilir belki aziz sancar amcamız da bir çağın değişmesinde çok önemli bir rol alabilir.
  bir de tabi çağı bir şekilde bitiririz o sorun değil de ismini ne koyacağız? yapyakın çağ falan koymasalar bari. zira önceki çağ isimlerine bakınca
  -ilkçağ-orta çağ- yeni çağ- yakın çağ-
  isimleri koyan arkadaşlar pek geleceğe dönük düşünmemişler olayı.

  edit: bazıları çağ öyle anlık değişmez diyor. biz anlık mı değişir diyoruz ulan? hangi gelişmeye bağlı olarak değişecek diyoruz? nasıl ki öncekilerde fransız ihtilali, kavimler göçü gibi olaylar etkilerinden dolayı çağın gelişiminde sembolik bir öneme sahip olup isimleri anılıyorsa bu çağ için asıl önemli gelişme ne olacak diyoruz?
 • (bkz: internet)
 • bazı kaynaklarda yakın çağın 1945 deki atom bombası olayı ile sonlanarak artık atom ya da uzay çağı denilen döneme girildiği de belirtilmektedir.
 • pil teknolojisinin gelismesi. yuksek gucte elektrigi minimum alana depolamayi basardigimiz zaman cag atlamisiz demektir.
  (bkz: tek sarjla kitalar arasi seyahat edebilen ucak)
 • 10.000 altın
  8.000 odun
  akademi binası
  top dökümhanesi
  taksim'de cami

  gereksinimlerinden hepsinin karşılanmasıdır. önce çağ atlayan avantaj sağlar.
 • (bkz: yapay zeka)
 • öncelikle bu çağ bitti diyerek birisi çıkıp anında duyuru yapmayacağından bitse bile hemen haberdar olunamaz. zira o çağ bitse bile üzerinden bir süre geçtikten sonra tarihçiler tarafından adı konuluyor. benim kendi adıma tahminim 2. dünya savaşının sonuyla birlikte sıcak savaşlar döneminin bitişiyle bir çağ sona erip yeni bir çağ başlamış olabilir. ama sıcak savaşların tekrar başlamayacağının garantisi de olmadığı için bir süre daha adı konulamaz. yahut başladığı tarihe kadar olan döneme "barış" çağı adı verilebilir. tabi ki bu "barış" çağı tırnak içinde. çünkü görünür de yapılan savaşların son bulup her türlü arka plan savaşının ve insanlık ayıplarının devam ettiği bir çağ olmuş olur.

  bunun yanı sıra ikinci bir tahminim de 2020 yıllarla birlikte başlayacağını düşündüğüm önümüzde 1000-2000 yıla yayılacak olan insanlık ve bilinç çağı olabilir. bunun da astrolojik ve astronomik veriler ışığında bakılarak dünyanın açısıyla alakalı bir değişime dayandırıldığının bir çok makalesi var. ancak o konuya girersem yazının sonu gelmek bilmez. ancak çok çok özeti 2000 yıl önce geçilen balık ekseniyle gelen din ve manevi değerler çağının sonlanıp açının kova'ya kaymasıyla kova temalı akıl, bilinç, madde, insan hakları gibi mantık temalarının hakimiyeti altında bulunan bir çağ başlayacak. bunun başlangıcının ise 2020'ler olduğu tahmini ölçüler ile değerlendiriliyor. ancak 2000 yıllık uzun bir periyot düşünüldüğünde 2020'ler bu 2000 yıllık dönemin en fazla ilk tohumu, ilk filizleri gibi olabilir. umarım şu anda yaşayanlar olarak bu yeni 2000 yıllık dönemin temalarını da doya doya tadarız ki böyle dev bir eksen değişikliğinin birinin kapanıp diğerinin açılışına şahitlik etmek (üstelik geçilen çağ insanlık çağı olarak adlandırılıyor.) bu kuşakları çok özel insanlar haline getirebilir. zira bir önceki eksen değişimi "milat" olarak kabul edilmişti.

  ek bir detay: bu eksen değişimlerinin insan davranışları üzerinde en devrimsel derecede hissedilir olanları sabit burçlar kuşağından gerçekleşenlerdir. (boğa, aslan, kova, akrep)
  örneğin bundan önceki en yakın sabit burç kuşağı boğa kuşağı olmuştur. (eksen burç diziliminde geriye doğru gider.) boğa temaları yer, toprak, üretim, maddiyat gibi konuları ele alır ve boğa çağında insanlık yerleşik yaşama geçmiş, tarımı keşfederek topraktan üretime başlamıştır.
 • bence tüm kanser türlerini kesin olarak tedavi edebilen bir ilaç veya tedavi metodunun bulunması bu çağı kesinlikle bitirir.
 • demet akalin cocuk dogurunca yakin cag bitti saniyordum ben. o olmadi beyonce'de olumlu.
 • (bkz: ilk çağ)
  (bkz: orta çağ)
  (bkz: yeni çağ)
  (bkz: yakın çağ)
  (bkz: şimdiki çağ)