şükela:  tümü | bugün
  • 1) abdullah gül, abdüllatif şener, ertuğrul günay gibi pek çok eski akp'lin de içinde yer aldığı bir parti kuracak
    2) akp’den ayrılan bir grup vekil abdullah gül etrafında mecliste grup kuracaklar
    3) mayıs-haziran gibi erken seçim yapılacak
    4) mhp baraj altı kalıyor
    5) mecliste hdp (en belirsiz kısım burası) chp, akp ve abdullah gül partisinin temsilcilerinin yer aldığı bir tablo oluşacak.
    6) akp dışındaki üç parti büyük bir koalisyon kuruyor. sadece hdp’den emin değilim. eğer hdp olmazsa tıkanıklık çözülemeyebilir.
    7) kürt sorununun çözümüne ilişkin diyaloglar yeniden başlıyor, fakat bu kez gizli kapaklı değil kürt hareketinin siyasi temsilcileriyle
    8) yeni bir anayasa hazırlanacak
    9) seçim barajı düşürülecek ve 15 temmuz’un ardından yaşanan mağduriyetler giderilecek.
    10) ab ile olumlu bir süreç yeniden başlıyor.
    11) suriye’de iç savaş muhtemelen bitecek.
    12) 17-25 aralık süreci başta olmak üzere pek çok usulsüzlük yargılanacak
    13) ordu hem fetö'cülerden hem de diğer cemaatlerden temizlenecek
    14) bir grup eski bakan ve organizatör türkiye’den kaçacak.

benim görebildiğim diğer seçenek partinin kuruluşu sırasında kesinlikle denenecek olan koploların başarıya ulaşması ve yukarıdaki süreçlerin hiçbirinin gerçekleşmemesi. bence böyle bir durumda muhtemel senaryoyu michael rubin yazmış zaten.

tamamen spekülasyon, müneccim boku yemedim ama birinci madde zaten bugünün gündemi oradan yola çıkarak türkiye'nin toparlanabilmesi için işe yarar yegane gelişmeler zinciri böyle olmalı diye düşünüyorum.