şükela:  tümü | bugün
 • bugün siparişini verdiğim kitap. bakalım içinden neler öğreneceğiz. en son bir programında ilber ortaylı 'dan , ismail hakkı tevfik okday 'ın sürgüne gönderilmeyen bir hanedan mensubu olduğunu öğrenmiştim. bu kitabından yeni şeyler öğrenmeyi umuyorum.
 • hiçbir şeyi beğenmeyen ilber hocadan beklenmeyecek derecede başarısız bir calışma. diğer baskılarda elden geçirilmezse su haliyle taslak çalısmayı yanlislikla kitap olarak basmışlar gibi geliyor okurken. bağlantılar kurulmadan serpistirme bilgiler tekrar eden cümleler ... olmamış ...
 • nefret söyleminin dibine vuran bir facebook grubu. son rezillikleri:
  http://i.imgur.com/uvtabuj.png
 • ilber ortaylı'nun okumaya değer popüler tarih kitabı.

  televizyon programına katılmış gibi konulara kısa cevaplar vererek bir kitap yazmış. sıradan insanlar için iyi bir kitap bence.
 • ilber ortaylı'nın soru cevap tarzında hazırlanmış pek de beğenmediğim kitabı.
 • ilber ortayli'nin 2012 yılında ilk baskisi yapılan kitabidir. birkaç gün önce ilber ortayli'nin instagram hesabinda "yeni kitap" diye belirtilerek bu kitabin yeni baskisi paylasildi. ancak hoca bir sonraki postta bu kitabin, eski kitabin icerigi gözden geçirilmiş hali oldugunu acikladi. bunda bir sorun görmüyorum. ama benim dikkatimi çeken nokta su: hoca kitabi paylasmis, hatta 2. postu da paylasmis ve altındaki yorumlar "hemen almam lazım.", "heyecanlandık hocam. hemen edineceğiz."... seklinde. bir yazarın eser isimlerini dahi tam olarak bilmiyorsanız ve bu nedenle yeniden basilmis kitabini yeni bir eser sanıyorsanız, neden sanki yeni kitabi büyük bir heyecanla bekliyormuşsunuz gibi bir tavır takinir ve bu yönde yorumlar yazarsınız ben gercekten anlayamıyorum. bence insanlar sanki bir sahnedelermiş gibi davranıyorlar. burhan altıntop gibi "ben de nisantasi çocuğuyum. ben de üniversite okudum" ezikliğini yaşıyor ve kendilerini kanıtlamaya calisiyorlar. (avrupa yakası'na fazla maruz kalınca burhan altıntop askim alevlendi. özür dilerim:))

  kitap hakkındaki yorumum: bence bu kitap yazarın diğer kitaplarını okuyan ve televizyon programlarını dinleyen insanlar icin çok yeni seyler sunmuyor. bazı noktalarda ayni seylerin tekrar edilmesi nedeniyle biraz da sıkıcı bir hal alabiliyor. ancak yazarın diğer kitaplarını okumadıysanız sevebileceginiz bir kitap oldugunu düşünüyorum.
 • eski bir kitap olmasına rağmen bugün ilber ortaylı'nın instagram hesabında görüp "imzalı kitap" olarak sipariş ettim. hoca yaşlandı, çok sevdiğim biri, yarın öbür gün vefat ederse en azından imzalı kitabı dursun diye sipariş ettim yalan yok. yine de kitabı da içeriğini de merakla bekliyorum.
 • ilk baskısı mart 2021'de çıkan ilber ortaylı kitabı. osmanlı'dan cumhuriyet'e yakın tarih ve osmanlı'dan günümüze orta doğu şeklinde iki bölümden oluşuyor. şimdilik daha ilk bölümdeyim, verilen bilgiler harika olmasına rağmen ilber hocamızın yazım dili ve akıcılığını beğenemedim açıkçası. üniversitede okutulan ders kitapları gibi düşünülebilir. bir solukta okunması mümkün değil, yavaş yavaş okunması elzem.
 • iyi hoş fakat sayısız yazım yanlışıyla, düşük cümlelerle dolu bir kitap. anladığım kadarıyla ilber ortaylı kitabı kendisi yazmamış da o anlatmış, başka birisi de anlatılanları yazıya dökmüş. böyle yapılacağına acaba işinin ehli bir gazeteciyle birlikte, bir nehir söyleşi tarzında bir kitap hazırlansa daha hoş olmaz mıydı?
  ilber ortaylı gibi türkçeyi iyi konuşmaya ve yazmaya bu kadar değer veren birisinin neredeyse her sayfada bir noktalama hatası yapacağını, "zarafet" yerine "zerafet" yazacağını sanmıyorum. diyelim ki tüm hatalar kendisine aittir, o zaman kitabın editörü ne iş yapmaktadır, yayınevine "kitap inceliyorum" deyip bütün gün evde amcaoğluyla fifa-pes mi atmaktadır, işte bunlar hep merak konusu.