şükela:  tümü | bugün
 • "nee, neşet ertaş ölmüş mü! yapma bee"

  "münir özkul ölmüş diyorlar"
  "seni beni gömecek olm o adam, inanma"

  "nelson mandela ölmüş "
  " o kim la?"

  gibi diyaloglara sebebiyet verecek ünlü şahıslardır. bazıları hiç yaşlanmıyor gibi gelir, çoğu öyle zaten, bir bakıyorum wikipediadan, adam doksan yaşında falan çıkıyor şaşırıyorum.

  ben de aklıma gelenleri buraya yazayım dedim, biraz daha düşündükte, internetten baktıkça benzer sayısız insan bulunacağını düşünüyorum. sevdiklerime kendi çapımda saygı kuşağı yaptım aslında, kimisine bu hala yaşıyor mu amk dedim, kimisinin yaşına hayret ettim, ortaya da böyle bir liste çıktı. size göre kimisi ünlü bile değildir belki, olsun.

  belki de bazılarını 2015te, belki de daha da erken kaybedeceğimiz insanlar, hatırlayalım;

  işte o liste!

  yerliler:

  muazzez ilmiye çığ: 1914 doğumlu (100 yaşında) sümerolog
  sümerleri yalamış yutmuş insan. sümerler hakkında ilgim olmadığı için bilgim de yok ama sümerleri sümerlerin bizzat kendisinden daha çok biliyor olması olası.

  halil inalcık: 1916 doğumlu (98 yaşında) tarihçi
  herkesçe sevilen popüler tarihçimiz ilber ortaylının kıyaslanabileceği tek insan, ilber ortaylının yüksek lisans hocası aynı zamanda. kendisine maşallah diyor, uzun ömürler diliyorum.

  kenan evren: 1917 doğumlu (97 yaşında) katil
  en son orgenerallik rütbesi mahkeme kararıyla erliğe düşürülmüş şahıs. gatayı sürekli meşgul etmesine rağmen hala bir türlü ölememektedir.

  müzeyyen senar: 1918 doğumlu (96) müzeyyen senar
  kendisi neredeyse üç haneli yaşlara erişecek, ancak halen üniversiteye yeni başlamış onsekiz yaşındaki bebeler bile eserlerinin mp3lerini hayatlarının ilk öğrenci evi rakı ortamlarına meze edebiliyorsa yaşayan efsane diyebiliriz kendisi için, yorumunu dinleyen zaten anlar efsane olduğunu. birkaç yıl önce beyin kanaması geçirmişti, bu sebeple artık sahnede değil. kendisine uzun ömürler diliyorum.

  aydın boysan: 1921 doğumlu (93 yaşında) rakıcı
  benim bildiğim bu beyefendi sadece rakı içip meze yemekte ve şahane muhabbet etmektedir. gerçek mesleğini bilmiyordum cidden, gazeteciymiş kendisi. saygılar sunuyorum.

  yaşar kemal: 1923 doğumlu (91) yazar
  okumaya bir türlü fırsat bulamadığım, ince memedin ve daha bir çok kalın kitapların yazarı, zamanında nobele en çok yaklaşan yazarımız, kitapları pek çok dile çevrilmiş edebiyatçı, . kendisine uzun ömürler diliyorum.

  rahşan ecevit: 1923 doğumlu (91 yaşında) rahşan
  merhum bülent ecevitin eşi. bülent bey siyasi yasaklıyken parti kurup başkanlık vb. yapan aktif bir insandır, yani diğer first ladyler gibi kola takıp gezdirilen cinsten biri değildi kendisi. bülent beyle kendisini bir çift kumruya benzetirim, kumru değil de güvercin desem daha iyi tabi. tek sorunu rahşan affıydı kendisinin.

  süleyman demirel: 1924 doğumlu (90 yaşında) baba
  akepe öncesini hatırlayabilenlerin unutmasının imkansız olduğu siyasetçi. aslen mühendis, türkiyenin siyasi anlamda 40 senesine falan damgasını vurmuş adam. nükteleriyle de yarmayı bilmiştir, ister istemez sempati duyuyorum adama. eşi nazmiye demirel de yakın zamanda vefat etmiştir. liselilerin pek bilemeyeceği, ecevit, türkeş, necmettin erbakan vb. zamanının son temsilcisi. doksan yaşına gelmiş o da.

  memduh ün: 1924 doğumlu (90 yaşında) yönetmen
  pek çok film çekmiş yeşilçam insanı. işin ilginci eski futbolcuymuş bu adam, hatta 1940 senesinde beşiktaşla şampiyonluk yaşamış, olaya gel.

  ve evet, o geliyor...

  münir özkul: 1925 doğumlu (89) immortal
  yaşayan efsane. söylenecek daha fazla bir şey yok zaten. vefat edince çok üzüldüğüm nejat uygurla girdiği ezeli rekabetin ebedi kazananı. (bkz: nejat uygur münir özkul ölmeme rekabeti) yeterince düzeysiz espri yaptığıma göre, kendisine saygılarımı sunuyorum. biz de bu şahsı anca kel mahmut, fabrikatör saim beye ayar çeken yaşar usta gibi rollerle bilsek de çok büyük bir tiyatrocu olup istese dümbüllünün kavuğunu ferhan şensoydan geri alıp götümüze sokabilecek kudrette de oyunculuğa sahiptir.

  gazi yaşargil: 1925 doğumlu (89 yaşında) cerrah
  türkiyeden çıkıp uluslararası seviyeye ulaşmış ender bilim adamlarından, beyin cerrahı. can yücelin kankası diye duyduk onu, facebookta dolanan meşhur bir hikayeleri var zaten oradan biliyoruz kendisini.

  halit kıvanç: 1926 doğumlu (88 yaşında) spiker
  trtnin bir markası. trilyonlarca maç anlatmış değerli bir radyo-televizyon çalışanı.

  eşref kolçak: 1927 doğumlu (87 yaşında) oyuncu
  yüzlerce film çekmiş emektarlardan, eskinin yakışıklı jönü. şimdilerde ne yazık ki ekonomik sıkıntı içinde bir hayat sürmektedir. harun kolçakın babasıdır.

  çetin altan: 1927 doğumlu (87 yaşında) eski solcu
  türkiyede hala hayatta olan pek çok insan için kendilerini bildi bileli gazetede yazan eskinin solcusu, günümüzün liberalimsisi, mehmet altan ve ahmet altanın babası şahsiyettir.

  haldun dormen: 1928 doğumlu (86 yaşında) tiyatrocu
  dadı dizisindeki uşak rolüyle tanıdım lisedeyken, meğer adam tiyatronun kitabını yazmış biz nereden bilelim o zaman. hani bizimkilerdeki sabri beyin aslında sadece sabri bey olmaması gibi bir şey bu durum. (bkz: mehmet akan) cehaletim beni televizyonlarda izlediğimiz hüdaverdi pırtık filmindeki rolünden başka örnek veremeycek durumda bırakıyor ne yazık ki, sayısız oynadığı yönettiği oyunlardan bahsedemiyorum. 86 yaşında olması beni dumur etti, kendisine uzun ömürler dilerim.

  yıldız kenter: 1928 doğumlu (86 yaşında) tiyatrocu
  bir diğer dev isim. yaşına rağmen kraliçe lear oyununda amuda bile kalkan, tüm salondan alkış alan, kendisini tiyatroya adamış şahsiyet. kardeşi müşfik kenteri de yakın zamanda yitirdik. kendisine uzun ömürler dilerim.

  ara güler: 1928 doğumlu (86 yaşında) fotoğraf sanatçısı
  rahatsızlanıp kaldırıldığı hastanede "bu kesin ölür yeaa" diyenlere nah yapan fotoğraf insanı. http://galeri.uludagsozluk.com/…ara-güler_89721.jpg

  gülriz sururi: 1929 doğumlu (85 yaşında) a la luna
  tiyatrocu. bizim dönemimiz onu annelerimizin izlediği, televizyondaki a la luna programındaki zarif hanım olarak bilir. biz onu bu kadar bilebiliyoruz, liseliler hiç bilmiyor. kendisi devlet sanatçısı imiş, annelerimizin babalarımızın doğmasından çok daha evvel, 1942 yılında çocuk tiyatrosu ile sahneye adımını atmış, kendisine uzun ömürler diliyorum.

  adalet ağaoğlu: 1929 doğumlu (85 yaşında) yazar
  türk kadın yazar! eseri olarak bir tek fikrimin ince gülünü biliyorum, o da sarı mercedes ismiyle sinemaya uyarlandı oradan biliyorum. bu yazarı bilen enteldir, bu yazardan başka türk kadın yazar ismi verebilen daha da enteldir.

  mustafa kandıralı: 1930 doğumlu (84 yaşında) klarnet üstadı
  klarnet üstadı, nokta.

  rahmi koç: 1930 doğumlu (84 yaşında) işadamı
  vehbi koçun oğlu, vehbi koç çok yaşlıydı öldüğünde, e bu adam da baya yaşlanmıştır diye aklıma geldi, evet, yaşlanmış.

  firüzan: 1932 doğumlu (82 yaşında) yazar
  bir arkadaşım vasıtasıyle duymuş olduğum bir diğer kadın edebiyatçımız. bir öykü kitabını okudum, çok etkilenmedim ama yine de entelliğime entellik kattım sayesinde. uzun ömürler dilerim kendisine.

  mustafa sağyaşar: 1932 doğumlu (82 yaşında) müzisyen
  trtde müzik programı izlemiş efsane nesiller onu muhteşem sesiyle, sabret gönül bir gün olur bu hasret biter diye şarkı okurken tanımışlardır. karamı da bir başka okur, zaten ondan başkasından duymadım karamı. seksenini deviren dev sanatçılardan.

  ahmet mekin: 1932 doğumlu (82 yaşında) oyuncu
  sametin baba dediği adam, sevginin emek olduğunu göstermiştir selvi boylum al yazmalım filminde. 82 yaşındaymış, piyuuuv, uzun ömürler dilerim kendisine.

  seyfi dursunoğlu: 1932 doğumlu (82 yaşında) huysuz virjin
  kendisi ekol bir şovmendir kanaatımca. son yıllarda artan sağlık sorunları olmasa gene huysuz virjinlik yapabilecek enerjiye sahip şovmen. rtük sebebiyle beraber televizyonlardan yavaşça silinmiştir. sivri dilli, açık sözlü, hazırcevap süper şahsiyet. kendisine uzun ömürler dilerim.

  oktay ekşi: 1932 doğumlu (82 yaşında) siyasetçi
  mecliste şu anda en yaşlı milletvekilidir.

  sezai karakoç: 1933 doğumlu (81 yaşında) - ülkü tamer 1937 doğumlu (77 yaşında) yazar/şair
  sezai karakoç, mona rosanın şairi. ikinci yeniden olduğu için genelde yazdıklarını pek anlayamıyorum. ancak ülkü tamerin şiirleri çok daha anlaşılası ve sevilesi, zevk meselesi tabi bu. bu değerli edebiyatçılara da uzun ömürler diliyorum.

  muzaffer izgü: 1933 doğumlu (81 yaşında) edebiyatçı
  çok sayıda kitap yazmış bir edebiyatçıdır. öğretmen kökenli olduğundan çok sayıda çocuk kitabı da bulunmaktadır, onun kitaplarıyla büyüdüm diyebilirim. diğer kitaplarında aziz nesin etkisi görülebilir. özal karşıtlığı olsun, rte karşıtlığı olsun, eserlerinde muhaliftir, devletin dandikliğini, yoksulluğu, eşitsizliği, polis dayağını, rüşveti vb. anlatır. ismi alsancaktaki bir barlar sokağına da verilmiştir, kendisi de izmirde yaşamakta ve hala üretmektedir.

  nesrin sipahi: 1933 doğumlu (81 yaşında) ses sanatçısı
  bülbül gibi şakıyan kadın, türk sanat müziğini türk sanat müziği yapanlardan biri, hatta türk filmlerini. türk filmleri yapanlardan biri aynı zamanda.

  fikret hakan: 1934 doğumlu (80 yaşında) jön
  yeşilçama ömrünü vermiş bir oyuncumuz. siyah beyaz dönemde çok film çevirmiştir, bizim dönem onu cüneyt arkın, kadir inanır, tarık akan vb. oyuncular kadar bilmese de illa ki bir gülşah filminde gülşahın babası, cüneyt arkının battal gazi filminde hammer usta vb. rollerde görünce hatırlayacaklardır. seksenini devirmiş o da, maşallah.

  izzet günay: 1934 doğumlu (80 yaşında) jön
  bir başka seksenlik yeşilçam emektarı. vesikalı yarim, şoför nebahat vb. filmlerle altmışların yetmişlerin tozunu attıranlardan.

  semra özal: 1934 doğumlu (80 yaşında) eski first lady
  merhum turgut özalın eşi. son 20 senesini turgut özalın zehirlendiğini iddia ederek geçirmiştir.

  ilhan cavcav: 1935 doğumlu (79 yaşında) gençberbirliği
  gençlerbirliğinin ezeli ve ebedi başkanı, gençlerbirliğinin kendisidir gözümde. "melih gökçek öncesi ankarası"nda yaşayabilmiş son insanlardan sanırım. doksanlarda afrikadan getirdiği çılgın siyahi oyuncularla bir ekol kurmuştur. kaleci topu bir kerede tutamıyorsa kötüdür, sakallı futbolcu yavşaktır vb. prensipleri bulunmaktadır.

  erkan yolaç: 1935 doğumlu (79 yaşında) sunucu
  liselilerin bilmeyeceği efsanevi evet-hayır yarışması sunucusu. trtnin markalarından biri kendisi.

  kayhan yıldızoğlu: 1936 doğumlu (78 yaşında) oyuncu
  bir yeşilçam emektarı daha. senede bin tane film çevrilen yeşilçamın dudrgunlaşmasından sonra doksanlarda pek çok dizide de yer almıştır. çiçek taksideki radyo patronu da neredeyse 80 yaşına girecek, uzun ömürler kendisine.

  yılmaz karakoyunlu: 1936 doğumlu (78 yaşında) siyasi/yazar
  bizim liseye gelmişti bir kere koruma ordusuyla, anap milletvekiliydi, niye geldi bilmiyorum. resim dersinden çıkmıştık, her yerim tiner, beziryağı ve yağlıboya olduğu halde, elimdeki ıslak tuvali götürürken yakalanmıştım bu kişiye. gazeteciler fotoğrafımızı çekmişti. resim yarım olduğu için bir sike benzemiyordu. ben kendisini böyle tanıdım, siz onu salkım hanımın taneleri ve güz sancısının yazarı olarak tanırsınız.

  erol büyükburç: 1936 doğumlu (78 yaşında) müzisyen
  nasıl ki (insert random şehir ismi here) doğunun parisiyse, bu adam da doğunun elvisidir. şaka maka 78 yaşındaymış, sadri alışıkla çektiği filmler neredeyse elli yıllık olacağından doğal tabi. güzel şarkıları güzel yorumlayan bu büyük pop müzik sanatçısı keşke "saksı değilim ben", "uzaylılar spermimi çaldı" vb. şeylerle anılmasaydı son yıllarda.

  göksel arsoy: 1936 doğumlu (78 yaşında) oyuncu
  siyah beyazlı filmlerin, ayhan ışık, belgin doruk zamanının oyuncularından.

  süleyman turan: 1936 doğumlu (78 taşında) - yılmaz köksal: 1939 doğumlu (75 yaşında) oyuncu
  sayısız filmde oynamış yeşilçam emektarları. daha sonrasında kaygısızlar, memoli gibi doksanların kült dizilerinde yer almışlar, son yıllarda bile dizilerde filmlerde oynamışlar.

  aydemir akbaş: 1936 doğumlu (78 yaşında) oyuncu
  adamın adını anınca bile gülüyorum, öyle ekol, öyle absürt, yeri geldiğinde öyle seks makinesi bir oyuncudur, haha, lodos zühtü seni.

  suna kan: 1936 doğumlu (78 yaşında)-idil biret: 1941 doğumlu (73 yaşında) müzisyen(keman-piyano)
  değerli iki türk müzisyenimiz. küçüklüğümden beri ismini duyduğum bu iki kadın sanatçıya da uzun ömürler dilerim.

  cüneyt arkın: 1937 doğumlu (77 yaşında) kara murat
  malkoçoğlu, kara murat gibi yapımlardan sonra seksenlerde kızları haroyin batağından kurtaran komiser, doksanlarda ise karate can dizisinde karate rolünde oynayan büyük ve ünlü oyuncu, cücü.

  arif erkin güzelbeyoğlu: 1937 doğumlu (77 taşında ) oyuncu
  isminin tanıdık geleceğini sanmam, ben de bilmiyordum, ikinci baharda ali haydarın babası zülfikar rolüyle tanıdığım bir oyuncu, ismini de araştırınca öğrendim. yabancı damatta falan da oynadı kendisi. vikipedide kendisi için oyunculuğun yanında müzisyen, mimar, bürokrat da yazıyor, mesela bizimkiler dizisinin müzikleri onunmuş. pes diyorum.

  halit akçatepe: 1938 doğumlu (76 yaşında) güdük
  sevdiğimiz oyuncu, eskiden hep en küçük kardeşi oynayan oyuncunun uzun zamandır bembeyaz saçları var, kendisine uzun ömürler diliyorum.

  kartal tibet: 1938 doğumlu (76 yaşında) oyuncu/yönetmen
  yeşilçamı yeşilçam yapanlardan, gençlik döneminde ince bıyıklı jön haliyle çok sayıda filmde oynamıştır. tarkan karakterine de hayat vermiş, sonrasında tosun paşadan gırgıriyeye pek çok filmi yönetmiştir.

  yalçın küçük: 1938 doğumlu (76 yaşında) kalpaklı adam
  bu adamı anlatacak kadar bilmiyorum, vikipedide kendisi için türk sosyalist, yazar, düşünür, ekonomist, tarihçi, isim-bilimci, medya ve edebiyat eleştirmeni, kürdolog,sovyetolog, siyaset bilimci, teorisyen, gençlik önderi denmiş. benim aklıma helehelehele.swf geliyor sadece, bir de hapse götürüleceği zaman çoktan hazırlamış olduğu bavulunu alıp kalpağını takıp kapıdan çıkması geliyor, enteresan bir adam.

  deniz baykal: 1938 doğumlu (76 yaşında) hizipçi
  kılıçdaroğlu öncesinin cehape lideri. artık eskisi kadar aktif değil.

  ali şen: 1939 doğumlu (75 yaşında) fenerbaaze bazganı
  doksanlardaki enteresan futbol insanlarından, başkanlığı bıraktıktan sonra galatasaray kendine gelmiştir.

  gönül yazar: 1940 doğumlu (74 yaşında) taş bebek
  sürekli evlenip boşandığını bildiğim eskilerin ses sanatçısı ve oyuncusu, taçsız kral filminde metin oktayın galatasaray uğruna terk ettiği kadın.

  zeki alasya: 1943 doğumlu (71 yaşında) & metin akpınar doğumlu 1941 (73 yaşında) oyuncu
  kendileri küsüp ayrılmış olsalar da türkiye için hep zeki-metin olarak kalacaklar. devekuşu kabare, zeki metin filmleri ve tv programlarıyla kalbimizi fethettiler. onlar da yetmişi devirmişler.

  yabancılar:

  kirk douglas: 1917 doğumlu (97 yaşında) oyuncu
  spartacuste oynayalı 54 sene olmuş oyuncu. dedem yaşındaki michael douglasın babası aynı zamanda.

  zsa zsa gabor: 1917 doğumlu (97 yaşında) aktris
  kendisini oyunculuğuyla değil de mustafa kemal ile yaşadığı iddia edilen ilişkiyle tanıdık, neredeyse 100 yaşına gelmiş tabi haliyle.

  christopher lee: 1922 doğumlu (92 yaşında) oyuncu
  kendisini en çok star warstaki kont dooku ve yüzüklerin efendisi saruman rollerinden bilmekteyiz. zebellah gibi boy vardır bu dedede. bir de öyle bir sesi vardır ki sanırsın taşaklarından yankılanıp geliyor ses, öyle karizmatik, öylesine taşaklı bir şahsiyettir kendisi. yaşı sayesinde 1950den beri film çevirmekte imiş, hala da çevirmektedir.

  b.b. king: 1925 doğumlu (89 yaşında) müzisyen
  blues dinlemediğim için sadece zaman zaman adını duyduğum bu şahıs da 89 yaşındaymış. yaşlı olduğunu biliyordum ama bu adam hala sahneye çıkıyor la.

  kraliçe elizabeth: 1926 doğumlu (88 yaşında) aristokrat
  tahta çıkışının 60. yılını görebilmiş hükümdarlardan. 1921 doğumlu eşi vardır bir de philip diye, kendisi asil kan taşımadığından kral değildir ve kraliyet ailesinde yancı gibi takılmaktadır, millet filip filip diye seslenmektedir koskoca prens philipe. elizabethin ölmeme kararlılığı, oğlu veliaht prens charlesın çoktan krallıktan ümidi kesmesine sebep olmuştur. bu saatten sonra da tahta torunu geçer diye düşünüyorum.

  harry belafonte: 1927 doğumlu (87 yaşında) calypso kralı
  bettlejuice filminin müziklerinin sahibi. zamanında film falan da çevirmiş bu abi. ölüme direnenlerden. kadife gibi sesi var, şarkıları da inanılmaz keyif veren bir kişi, uzun ömürler kendisine.

  sean connery: 1930 doğumlu (84 yaşında) karizmatik oyuncu
  britanyalı karizmasını iskoçluğuyla pekiştiren üstüne bir de sir ünvanı çakan ayaklı karizma bu oyuncu da 84 yaşındaymış, vay anasını.

  clint eastwood: 1930 doğumlu (84 yaşında) kovboy
  blondie karakterini bundan yaklaşık 50 yıl önce canlandıran kovboy. bu adamdaki karizma çok nadir kişide bulunmaktadır. oyunculuğunun yanında yönetmenliği ile de başarı kazanmış olsa da sevenleri onu tabi ki çevirdiği kovboy filmleri ile sevmiştir ve hatırlayacaktır.

  helmut kohl: 1930 doğumlu (84 yaşında) - jacques chirac 1932 doğumlu (82 yaşında) - george h. w. bush 1924 doğumlu (90 yaşında)
  çocukluğumuzun siyasetçileri, ölmemiş itneler, hatta helmut schmidt var helmut kohlden önceki adam, 96 yaşında amk, bi de fosur fosur sigara içiyor.

  robert duvall: 1931 doğumlu (83 yaşında) oyuncu
  godfatherdaki avukat olarak biliyoruz kendisini.

  sophia loren 1934 doğumlu (80 yaşında) oyuncu
  altmışlarda yaşasaydık her gece rüyalarımıza girecek olan kadın. ikibinlerde olduğumuzdan girmiyor ne yazık ki.

  brigitte bardot: 1934 doğumlu (80 yaşında) oyuncu
  sophia lorenin fransız muadili. brijit bardo.

  leonard cohen: 1934 doğumlu (80 yaşında) müzisyen
  inanılmaz şarkıları inanılmaz yorumlayan adam. melankoliklerin vazgeçilmez şarkıcısı.

  woody allen: 1935 doğumlu (79 yaşında) nevrotik
  lan bu adam 79 yaşına gemiş. hollywood dehalarından, oyuncu/senarist/yönetmen.

  sylvio berlusconi: 1936 doğumlu (78 yaşında) başbakan
  italyanın ekol başbakanı, renkli kişiliği, karı kız düşkünlüğüyle falan tanınır, siki taşşağına denk bir insandır. bu adam da aslında rezil bir siyasetçidir ama nemrut suratlı, içten pazarlıklı diğerlerini gördükten sonra bu dede de sempatik gelmeye başlıyor,

  morgan freeman: 1937 doğumlu (77 yaşında) oyuncu
  yardımcı rollerin değişilmez oyuncusu, o da bildiğin seksenine merdiven dayamış meğer. hollywoodun pek çok unutulmaz filminde yer alan büyük oyuncu.

  bill cosby: 1937 doğumlu (77 yaşında) bill cosby
  kendisi bill cosbydir. en son birisi, onun tarafından tecavüze uğradığını iddia ediyordu, bunun doğruluğunu bilmemiz artık imkansız sanırım.

  anthony hopkins: 1937 doğumlu (76 yaşında) sir
  sir ünvanlı oyuncu. yaşlı britanyalılara mahsus karizması vardır. oscarı falan da olan şahane bir oyuncudur. kuzuların sessizliğini izlememiş nadir insanlar da izlesin bu şahsı. yanlış bilmiyorsam bu adamda çılgın bir iq vardı, piyanoyu falan da virtüöz seviyesinde çalabilen on parmağında on marifet olan üst insan amk.

  christopher lloyd: 1938 doğumlu (76 yaşında) profesör
  emmett brown karakterine hayat vermiş, marty ile beraber zamanın amına koyarak kendisini sevdirmiş çatlak profesör. o da yaşlanmış işte.

  ıan mckellen: 1939 doğumlu (75 yaşında) gandalf
  gandalf dışında bir rolünü bilen insan kültürlü insandır. mümkünse hobbitin tüm filmlerinin çekimleri bitmeden ölmesin.

  edit:
  rahşan ecevitin yaşı düzeltildi, teşekkürler sahan666
  aydın boysan aslen mimar imiş, teşekkürler co2s2
  ayrıca anı ve bilimkurgu kitapları da yazmış. bu arada eklemeyi unuttuğum bir şey var can yücel-gazi yaşargil efsanesi gerçek değildir, hatırlattığı için teşekkürler lecagot
  çetin altan'ın oğlunun ismi mehmet altan olacak, teşekkürler dkbroken ve haki
  ian mckellen magneto rolünde de oynamıştır, mamafih ben marvel, dc comics vb. şeyler hususunda kültür fakiri olduğum için bilemedim, magneto hangi filmin karakteridir onu da bilmem, x-men imiş sanırım, teşekkürler arise

  bu insanların aramızdan yakında ayrılması kuvvetle muhtemel, ya turgay şeren, haydar dümen, jack nicholson?
  devamı: (bkz: #47225227)
 • halil inalcık, gazi yaşargil. allah uzun ömür versin diyelim
 • kenan evreni insanlar arasında sayarak beni güldürmüş listedir.
 • -ilk entry ye ek-

  yerliler:

  selçuk yaşar: 1925 doğumlu (89 yaşında) işadamı
  yaşar holdingin sahibidir, ayrıca en tanınmış ve zengin karşıyakalıdır muhtemelen. bu adam fakirleşse karşıyaka soluğu amatör kümede alır, vanaları biraz kıssa takım bir fena oluyor zaten.

  mümtaz soysal: 1929 doğumlu (85 yaşında) - hikmet çetin: 1937 doğumlu (77 yaşında) siyasetçi
  doksanlarda kulağımıza sık sık çalınan isimler. kendileri sanırım o meşhur cehape zihniyetine uyan insanlar.

  hakkı devrim 1929 doğumlu (85 yaşında) gazeteci
  okan bayülgenin programlarında kenara oturtulup ona buna ayar veren kültürlü insan olarak izlediğimiz kişi. 85 yaş ne lan, uzun ömürler kendisine.

  esat kıratlıoğlu: 1930 doğumlu (84 yaşında) siyasetçi
  dyp insanı, eski siyasetçilerimizden, ama bir demirel, bir ecevit vb. gibi değil de çillerin yancısı gibidir kendisi. en meşhur olayıysa (bkz: esat kıratlıoğlu modeli saç)

  recai kutan: 1930 doğumlu (84 yaşında) irticacı
  bu eski siyasetçimiz de necmettin erbakanın yancısı konumunda olup, irticai faaliyetten kapanan bilimum refah, fazilet vb. partide yer almıştır. en son, başkanı olduğu saaadet partisi, tüm çalışmalarına rağmen kapatılmayınca emekli olmasının vaktinin geldiğini anlamış ve partiyi numan kurtulmuşa bırakarak köşesine çekilmiştir.

  haydar dümen: 1931 doğumlu (83 yaşında) sapık
  şaka maka sevgili doktorumuz da seksen üç yaşındaymış, türkiyeye cinsel devrimi bu adam getiremezse kimse getiremez. bu yüzden en az 120 yıl yaşamalı ve posta gazetesinde halkımızın cehaletini kendine has diliyle gidermeye devam etmeli. binlerce hatuna "güzel kızım, hayır sevgilin ağzına boşaldı diye hamile kalmazsın" falan demiştir.

  turgay şeren: 1932 doğumlu (82 yaşında) kaleci
  berlin panteri lakaplı kalecimiz. televizyonda "ebenin amı ali sami" gibi cümleler sarf ederek gönüllerimizi fethetmiştir. seksenini geçenlerden.

  oktay sinanoğlu: 1934 doğumlu (80 yaşında) bilimadamı
  dahi türk, üstün türk, süper türk gibi sıfatları taşıyabilecek uluslararası arenada bir yerlere, hem de çok yüksek yerlere gelmiş milli bilimcimizdir. cvsi övülen pek çok ünlümüzün cvsi bu adamınkinin karşısında diz çöker tövbe ister. biraz fazla milliyetçidir, bir de karısını azarlıyordu televizyonda onu biliyorum.

  dursun ali sarıoğlu: 1936 doğumlu (78 yaşında) oyuncu
  doksanların unutulmaz oyuncularından, ince ince yasemincedeki gülazerin paso delirttiği komiser, tatlı kaçıklardaki tarumar rolleriyle biliyoruz, onun dışında da milyonlarca dizide illa ki oynamıştır. kendisine uzun ömürler diliyorum.

  yabancılar:

  şimon perez: 1923 doğumlu (91 yaşında) israilli
  yaşına başına bakmadan kısa bir süre öncesine kadar israil cumhurbaşkanlığı yapmış olan kişi. bizimkinin van münüt van münüt" diye höykürdüğü kişi olarak tanıyoruz kendisini.

  george soros: 1930 doğumlu (84 yaşında) soros
  bu adamda bitmeyen bir para var, ama necidir ne iş yapmaktadır cidden bilmiyorum, bir de neden bu adama karşı fobimizin olduğunu. sanırım zengin yahudi tanımının bizzat karşılığı kendisi.

  james earl jones: 1931 doğumlu (83 yaşında) darth vaderın sesi
  darth vader karakteri o olmadan olmazdı. the big bang theory de falan gördüydük geçenlerde, hala zinde, hala sesiyle adam sikecek karizmada. aslan kralda mufasayı da bu amcamız seslendirmiştir bu arada. darth vader ı oynayan aktörün adı ise david prowse olup, kesin bu amca da yaşlanmıştır epey diyerekten araştırdığımda onun da 79 yaşında olduğunu öğrenmiş bulunuyorum.

  ömer şerif: 1932 doğumlu (82 yaşında) doktor jivago
  doktor jivagoda doktor jivago, arabistanlı lawranceda arabistanlı lawrance rolleriyle bildiğimiz büyük oyuncu. zamanının karizma abidesi.

  roman polanski: 1933 doğumlu (81 yaşında) yönetmen/tecavüzcü
  kendisi ile pianist filminin yönetmeni olarak tanıştım. yaşım elverseydi belki rosemary's baby ya da chinatownla tanıştım diyebilirdim.

  ridlet scott: 1937 doğumlu (77 yaşında) yönetmen
  alien, blade runner gibi kült filmlerin yönetmeni.

  dustin hoffman: 1937 doğumlu (77 yaşında) oyuncu
  yağmur adamdaki oyunculuğunun üzerine çıkacak oyuncu çok azdır. toprağı bol olsun robin williamsın peter panı oynadığı hook isimli filmde de kaptan kara kancayı canlandırmıştı kendisi. kramer kramere karşıda falan da iyidir, uzun ömürler dilerim.

  gordon milne: 1937 doğumlu (77 yaşında) teknik direktör
  metin ali feyyazlı beşiktaş kadrosunun teknik direktörü, takımı üç kere üst üste şampiyon yapmıştır. dünyanın en asık suratlı teknik direktörlerindendir. kendisine teşekkürü borç bilirim.

  jack nicholson: 1937 doğumlu (77 yaşında) aktör
  thi shining, guguk kuşu gibi filmlerin aktörü. günümüzde memeyi göbeği salmıştır, zira yaş olmuş 77, lakers maçlarında tribünde takılmaktadır.
 • ibrahim erkal
 • kenan evren'in aralarında olmayacağı insanlardır 98 yaşında ölmeyi unutmuştur.
 • ahmet çakar. az önce beyaz tv'de derin futbol programı'nda kendisi söyledi. ölümüm yakındır ama bi ricam var beni sinan engin yıkasın dedi. tövbeler olsun.