şükela:  tümü | bugün
  • yakın doğu üniversitesinin kadın basketbol takımı geçen sene tkbl2'den playoff maçları ile tkbl'ne yükselmiş. kadrosuna 2015 eurobasket mvp'si ana dabovic, kelsey bone, tiffany hayes, alyysa thomas'ı katmıştır. son üç senedir orduspor'u çalıştıran alper durur takımın baş antrenörlüğü görevine getirilmiştir.
  • bu sezon basketbolu geliştirme derneği(bgd) ile birleşen kadın basketbol takımı. bence yılın takımı oldular. ilk önce yıllardır süre gelen fenerbahçe ve galatasaray hegemonyasını kırıp önce türkiye kupasını, dün de eurocup woman kupasını kazandılar. şu anda ligte birinciler ve büyük ihtimalle de şampiyon olacaklar, tabi fenerbahçe kendine gelmezse.

şu anki güncel takım kadrosu şöyle; essence carson, angelica robinson, quanitra hollıngsworth, kayla mc brıde, courtney vandersloot, olcay çakır, elin eldebrink, anna vajda, bahar çağlar, yelena leuchanka, sinem ataş, berfin şatır, gizem başaran, emine koç. takımın baş antrenörü zafer kalaycıoğlu’dur.

şimdi bu kadroyu görünce diyeceksiniz ki dream team kurulmuş. tabi ki şampiyon olmaları gerekir. ama durum öyle değil. ben bu takımı sezon başındaki hazırlık maçlarından beri takip ediyorum. ilk 2-3 ay gerçekten çok zorlandılar çünkü daha takım olmamışlardı. siz istediğiniz kadar yıldızlar getirin ama takım olmazsanız bir başarı gelmez.

bunun en bariz örneği ceyhun yıldızoğlu döneminde onun eline verilen galatasaray dream takımının başarısız olmasında görebiliriz. bunun nedenlerini anlatmak ayrı bir entry konusu. genel görüş ceyhun yıldızoğlu’nun hatalarından kaynaklandığı.

tekrar yakın doğu’ya geri dönersek. şu an gerçek bir takım oldular ve bunun meyvelerini aldılar. tabi bu takımın oluşmasında baş antrenör zafer kalaycıoğlu’nun rolü en büyük etken. zafer kalaycıoğlu’nun ayrı bir karizması var. kendisi kupa koleksiyoncusudur. bu özelliğini yakındoğu’da gösteriyor. kendisi ile kadın basketbolu üzerine doya doya sohbet etmek istiyorum. bir gün caferağa’daki maçtan sonra kendisi ile kadıköy’de bir bira içip kadın basketbolu hakkında sohbet etmek çok isterim. :)

ayrıca quanitra hollıngsworth’e ayrı bir parantez açmak lazım. bence takımın anahtarı bu kadın. hem defansta hem hucümda çoğu şey ona bağlı ayrıca devşirme statüsüne de sahip. bu da onun değerini daha da arttırıyor.

bu takımın başarısında takım yöneticilerinin ve staff ekibinin önemli bir payı vardır. çünkü bu takımın yöneticileri, aynı zamanda eski bgd takımı yöneticileri olduğu için yılların deneyimi de vardır. takıma hem maddi hem manevi destek verdiler. hatta bazen bir seyirci edasıyla hakemlerin kararlarını beğenmediklerini herkesin duyabileceği şekilde eleştirmeleri benim oldukça beğenimi kazanıyor.

kısaca onlardan bahsedeyim. yakın doğu üniversitesi spor kulübü başkanı ışık eyigüngör. kendisi eski fenerbahçe yöneticilerindendir. takımın en sevdiğim yöneticilerinden biri hulki kahvecioğludur. hulki kahvecioğluda eski fenerbahçe yöneticilerindendir. bu sezon ki quanitra hollıngsworth ve, olcay çakır transferlerinden sonra bu iki yönetici fenerbahçe üyeliklerinden atılmak isteniyorlar.

takımın genel koordinatörü murat tümer, idari menajeri vedat kalkan, takımın malzemecisi hasan bulat, takımın masörü burak canlısoydur. şöyle bir anektot paylaşım bu sezon cafer ağa’da oynanan fenerbahçe maçının ardından, kendini fenerbahçe kadın basketbol takımının koçu zanneden fenerbahçe takım malzemecisi latifşah sarıca, ydü masörü burak canlısoy’un kitap okuduğunu görünce, masörle dalga geçmiş “sen kitap okusan ne olur” diye alay etmişti.

oysa burak canlısoy gerek kadın basketbolu gerek genel kültür konusunda gördüğüm en bilgili insanlardan biri. bunu neden mi anlattım. çünkü böyle bir malzemeciye sahip bir takımın bence başarılı olma şansı yok. kadın basketbolunun k harfinden haberi olmayan birinin yani latif’in bu spor dalından derhal uzaklaştırılması gerekir.

şunu demek istiyorum yakındoğu üniversitesi(ydü) takımının yöneticisinden, masörüne ve malzemecisine kadar bütün staff ekibi kadın basketbolu konusunda çok deneyimliler. bu da doğru transferlerin yapılmasını sağlıyor. dolayısıyla başarı bu zincirleme sayesinde geliyor. oyuncular, koç, yöneticiler, staff ekibi. başarı buna bağlı işte.

takımın bence tek olumsuz yanı, takımın sosyal medya işiyle düzgünce ilgilenen birinin olmaması. açıkçası ben bu işe adayım :) şaka bir yana benim gibi kadın basketbolunu seven birine ayda 1000 - 1500 lira maaş verip bu işi yaptırabilirler. umarım bu problemi bir an önce çözerler.
    takımın sosyal medya hesaplarını verip konuyu bitireyim.
    resmi site http://ydumelekleri.neu.edu.tr/ resmi site
    twitter https://twitter.com/ydu_melekleri
    instagram https://www.instagram.com/ydu_melekleri/
  • 2016 -2017 bilyoner.com kadınlar basketbol ligi şampiyonu ve ptt kadınlar türkiye kupası şampiyonu olan takımdır.

http://www.tbf.org.tr/…iyon-yakın-doğu-üniversitesi

http://www.tbf.org.tr/…iyon-yakın-doğu-üniversitesi
  • kısa ve net konuşmak istiyorum: eğer yakın doğu üniversitesi, kadın basketbolu'nu türkiye'de bir reklâm aracı olarak kullanmak istiyorsa, galatasaray ve fenerbahçe'ye, ya da bu iki takımdan en az birine rakip olarak ihtiyacı var; aksi takdirde, kendi çalar kendi oynar!.. kimsenin umrunda olmaz, konuşulmaz, reklâm da amacına ulaşamaz...
    hani, yakın doğulu hevesli para babalarını uyandırayım dedim; öyle bol keseden har vurup harman savurarak, piyasayı yukarı çekerek rekabet kanallarını kapamasınlar...
    yok eğer hedefleri, avrupa organizasyonları ise; oradaki başarıların ses getireceği yerlerden, kusura bakmasınlar ama, kimse ydü'ye okumaya gelmez...
    bunların ikisi de değil, gerçek amaçları "kurumsal tatmin" ya da "rüzgâr yapmak"sa; başımızın üstünde yerleri var, allah yollarını açık etsin!..

not: türk basketbolu'na katkıları olur mu? rekabet edecek takım bulamazlarsa, hiç sanmıyorum!.. olsa olsa, rayicinin çok üstünde o kulübe kapağı atan birkaç sporcu sebeplenir, hepsi o!..
  • https://neu.edu.tr/…ovic-basin-ile-bulustu/?lang=tr

alışmadık götte don durmaz diye bir laf vardır ya hani, sen git fiba'nın dünyada yılın kadın oyuncusu adayı olarak gösterdiği, avrupa şampiyonası'nın mvp'si olmuş, amerika'da ilk sezonunda all-rookie team'e girmiş kadını şu yukarıdaki gibi karşıla, sonra takım doğru oynamayınca günah keçisi olarak ortaya sür.

http://www.milliyet.com.tr/…---2171121-skorerhaber/

koç kovulunca affetsek mi de, bilmem ne yapsak mı derken, sezonu küme düşmeden 2 galibiyet fazla ile sondan 4. kapat. yazın da o kız gitsin olimpiyatlarda takımına bronz madalya aldırsın. adam gibi yönetemeyecekseniz amatör kalsın şu şubeler, bu ne ya? sporda türk kafası beni cidden kadın/erkek fark etmez hayattan soğutuyor. geçen sezon başı "bu sene ne yapacaklarını çok merak ediyorum." diyordum, etrafa para basarak şampiyon olmuşlar. hayırlı olsun, ne diyelim. basketbol avrupa'da başarı - para orantısı en adaletli olan spor. fenerbahçe neden euroleague şampiyonu oldu sanıyorsunuz?