şükela:  tümü | bugün soru sor
  • avlanma ve diger kesif ihtiyaclarıyla insanoglunun ilk zamanlarında diger 5 duyu kadar guclu oldugu iddia edilen, normal mantık yontemiyle tecrubeleri sıraya sokma yolunun hakim olması ve "normal duzen" e gecişle korelen 6. duyunun adı.normal mantık yurutme yontemine zıt çaplı korteks enerjiyle olusan algı 6.his denilen seye tekabul etmekte.birinin baktıgını hissetmek ii veya kotu birsey olucagını hissetmek gibi. korler ve içine donuk * insanlarda çok çok daha gelişmiş haldedir.
  • (bkz: nicholai hel)
  • merak etmek galiba bunun en güçlü motivasyonudur. merak edilen her kim her ne ise merak eden insanın hayatının içinde olduğunu gösterir..anlamak için iyi bir başlangıçtır. çünkü ancak anlama gayreti ile merak ettiği sonrasında ise az çok anlayabildiği kişiye, anlayabildiği şeye yakınlık duyar ve onu çoğaltmaya çalışır insan
  • bir şahsa yakın olma duygusu kadar ürkütücü bir şey yok. yakın olmak, sevgi ilgi kadar incinmek, incinebilmek ve incitebilmek durumlarını içerir. yakınlık duygusu , uzakları yakın ettiği gibi yakınları da uzak edebilir.

    aylar sonra edit: balona benzetirim bu duyuyu hep. illa bir yerde patlar, illa bir yerde incinirsiniz. biriyle yakın olmak hep bir üzüntünün başlangıcı gibi.
  • bir biçimle, bir biçimde görebilmek.
    (yakınlıklar kadar insanı koparan başka şey bilmiyorum.)
  • yakın olma kadın ve erkek için farklı işlevlere doyum sağlamaktadır. kadın için yakınlık ilişkiyi doyum ve mutluluğa götürür. diğer yandan erkek, yakın ilişkinin etkisini diğer işlev alanlarına taşır. kadın ve erkeğin duygusal yakınlık deneyimleri birbirinden farklıdır. erkek cinsel ilişkiyi duygusal yakınlığı arttırmak için kullanırken kadın cinsel yakınlık için duygusal yakınlığa gereksinim duyar