• nedense algıda da;

önce yakışıklıdır.
    sonra sevgilidir.

oysa ışıklar sönünce tüm sevgililer birdir.
  • erkek olanı makbuldür...
  • seviyorsan her şekilde yakışıklı olan sevgilidir.
  • kıskanclık ile bir arada barınamayan sevgili. yakısıklı bir sevgiliniz var ise kıskanc olmayacaksınız, ya da kıskanc olup gul gibi cocugu bunaltıp kacıracaksınız. *
  • yakışıklılık ile tatmin olan bir sevgilisi varsa kafası rahat olur. karakteri falan önemli değildir. dakikada 2 yalan söyleyip her gün aldatsa bile yakışıklı olduğu için affedilir. yakışıklıdır çünkü. adam daha ne yapsın çalışmış, didinmiş yakışıklı olmuş. sevgilisi de bununla övünmekte ve gurur duymakta sonuna kadar haklı.
  • insani katil etmesi gerekmeyen sevgilidir, sonucta kendisini 'yakisikli'dan once insan olarak degerlendiren, ona gore davranan biriyse eger hazimsiz hazimsiz hareketler yapmaz, sizi de cildirtmaz.

tanistiklarinda ya da instagram'da falan fotograf gorduklerinde erkek arkadaslarimin bile 'cok yakisikli adam be' dedigi bir erkek arkadasim var, bundan katlarca daha az yakisikli olup da beni sinir krizlerine sokan, kiskanclik sorunum oldugunu defalarca soyleyip adimi dokuza cikarip sekize indirmeyen, disari ciksa donene kadar tirnaklarimi yememe neden olan adamlara bakiyorum, bir de buna.

adam da farkinda yakisikli oldugunun, salak degil, ama bu oyle dominant bir sey ifade etmiyor `:ha belki burda nufusun %90'inin eli yuzu duzgun oldugundandir` , bunu 'sermaye' haline getirmiyor. ha tabii iki sevimlilikle isini gucunu kolaya getirebiliyor bazen ama bunu hangimiz yapmiyoruz ki?

velhasil kelam, yakisikli/guzel sevgili illa ki dert degildir, sindirmis olmakla alakali biraz bu.
  • sadece yakışıklıysa, yakışıksızdır.

başka bir deyişle, burada sadece ama sadece fiziksel güzellikten, orandan, orantıdan, analar neler doğuruyor’dan bahsediyorsak, bu kişinin bizi yakışıklılığın yakışıksız kaçtığı bir duruma sürükleme olasılığı yüksektir.

bir örnekle açıklamam gerekirse, gavuristanda yaşamaya başladıktan sonra edindiğim ilk sevgili, çok afedersiniz biraz fazla yakışıklıydı. neyse, işin magazinel yönünden, gerçeğin çok katmanlı oluşu yönüne bir kuantum fizikçisi edasıyla geçmek isterim. ama yapamam, çünkü kuantum fiziği bilmiyorum. o sebeple de genelde yaptığım gibi basmakalıplara sarılmak en iyisi. hi vaz en eshol may broz en sistırs. türkçe meali: kendisi sağlam kütüklerdendi ey dostlar. ne olursa olsun, ne yaparsa yapsın ilgi göreceğinden o kadar emindi ki, fiziksel şovofun bir adım ötesine geçesi yoktu. ancak ben konuşabilite, bilgi/birikim/hayal gücü paylaşabilite ve entelektüel cambazlıkla flört tarzı şeyleri sevdiğimden, kendisini kısa süre içinde terk-i diyar eyledim. sırf ‘güzel’ diye birini hayatına kabul etme ve her türlü “öküzlüğünü” sineye çekme ‘öküzlüğünü” (hepimiz öküzüz) uzun süre devam ettirmeyi de kendime yediremedim açıkçası.

amma ve lakin, bu deneyimden aldığım ders de bir klişenin daha doğrulanabilir olduğudur. güzel/yakışıklı kadın/adamlar, progress’i, bir sosyal survival aracı olarak kullanmak zorunda kalmadıklarından, ilerleme göstermeyebiliyorlar. bunun görselliğin kutsandığı röntgenci evresindeki insanoğlunun, oranı/orantısı başarılı insanlara geçtiği şirin bi kıyak olduğunu söyleyerek geçiştirmek isterdim. ancak ne yazık ki, daha sistematik bir yapıyla, daha interaktif bir yeniden üretim süreciyle karşı karşıyayız. bunları da geçtim, her ne sebeple olursa olsun (özellikle de statükodan destekli sebeplerse) soru sormasını, sorgulamasını, mizahı, trajediyi, sanatı, siyaseti, analitik düşünmeyi bilmeyen adam, tarafımdan iltimas geçilebilmesi için coni dep olmalıdır. coni dep değilse, o iş cık olmaz. kendisine yar olmam, olsam da çok kısıtlı bir süre olurum, sonrasında çok çabuk sıkılırım. sıkılmamak için kendime binbir eğlence, trip, oyun, numara yaratmak zorunda kalırım sonra, o işin boku çıkar. neyse, ne diyodum, ne diyecektim, buradan çok daha antin kuntin bir yerlere bağlayacaktım mevzuyu ama vallahi de billahi de unuttum. çok da sıkıldım mevzudan inanır mısın? aaay zzzzzzzzzzzzzzzz…
  • dişi varlık kendine ne kadar güvenirse güvensin yine de bir şekilde kıskançlık husule getiren sevgilidir, modeldir, türdür.
  • (bkz: baş belası)
  • (bkz: beauty lies in the eyes of the beholder)
    bunun içindir ki, yakışıklı sevgili saçmalamaya başlayınca çirkin gelmeye başlar insanın gözüne.
hesabın var mı? giriş yap