şükela:  tümü | bugün soru sor
 • miktarı içinizdeki formula 1 pilotunun sesinın yüksekliği ile doğru orantılıdır...

  ayrıca azaltmak için (bkz: benzini ekonomik kullanmanin yollari)
 • genellikle otomobil satın almadan önce tüketiciye verilen kitapçıkların içeriğinde satıcı firma tarafından teknik özellikler arasında sunulan fakat mutlaka belirli bir avrupa birliği direktifine göre ölçülmüş değerlerdir.

  mesela, sedan ve dizel motorlu bir kia rio almak istiyorsun;

  teknik özellikleri : http://www.kia.com.tr/…?p=modeller/rio/teknikdiesel

  ilgili direktif : http://eur-lex.europa.eu/…=celex:31993l0116:en:html

  direktifin 5 numaralı başlığında yazan test koşullarına göre özet olarak;

  araç testin gerçekleştirilmesinden önce, 3000km'den çok, 15000 km'den az yol yapmış olacak ve mekanik olarak iyi durumda olacak. testin gerçekleştirilmesinden önce araç 20 ile 30 santigrad derece sıcaklığa sahip bir odada saklanacak. testin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan donanımlar haricinde ek hiçbir donanım bulunmayacak.

  diye devam ediyor.

  yani o teknik özelliklerde verilen yakıt tüketim değerlerini tutturmak pek mümkün değil. bu direktif yine mantıklı diyebiliriz. çünkü vw'nin golf için kullandığı bir direktif var ki, aracın yakıt tüketim testinin yapıldığı ortamdaki rüzgar hızını dahi hesaba katıp, belirli bir değerin üzerinde olmamasını şart koşuyor. yuh.
 • çocukluğumdan beridir otomobil dergileri alıyorum, internetten okuyorum, televizyondan izliyorum v.s. otomobiller hakkında epeyce bilgiye sahibim vesselam. ama hala "kilometrede kaç kuruş yakıyo bu araba" sorusuna cevap veremiyorum. (bkz: cevab veremedi)
  nası bir hesaplama ki bu, benzin fiyatları zırt pırt oynarken, tüm dünya 100 kilometrede tüketilen yakıt gibi evrensel bir ölçü kullanırken?
  hesaplaması mı zor yoksa benim mi kafa basmıyor diycem ama hala bana bir otomobilin kilometrede 60 kuruş yakması gibi bir ifade anlamsız geliyor. bu tuhaf ölçü birimi bizim oto sanayinde icat edilmiş olabilir lakin, nasıl bu kadar yayıldı? liradan 6 sıfır atılmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala kuruş hesabı yapamayan bir toplumuz lan biz, nasıl öğrendi herkes arabasının kilometrede kaç kuruş yaktığını?
 • verilen fabrika çıkışı değerleri yakalamak hayal ama yanına yaklaşmak istiyorsanız, aracınızı sadece konya ovasında, rüzgarsız bir havada, 20-25 derece sıcaklıkta ve mük-kemmel bir asfalt üzerinde kullanmalısınız.

  bizim milletin evrensel ölçü değeri olan "kilometrede x kuruş yakıyor" olayı akıllara zarar bir şeydir. ara ara vw polo forumlarına bakarım. 3 yılda benzin 2,5 liradan 4 liraya çıkmış, adamların arabası halen kilometrede 20 kuruş benzin, 18 kuruş lpg yakıyor. bir depoyla şehir içinde 900 km giden mi ararsın, şehirler arasında 1.500 km giden mi ararsın? lan benim arabam beşiktaş - mecidiyeköy - etiler üçgeninde yazın 100 km'de 8-10 litre, kışın 10-12 litre yakıyor. şehirler arasında 140'la giderim, 600km'de kırmızı yanıyor (38 litre, yani 6,3lt/100km). bir yolculukta 110 ile gittim, biraz az yakmıştı 5,8 gibi galiba...

  gerçek değerler böyledir arkadaşlar. forumlara veya sağda solda duyduklarınıza kanıp da araba aldıktan sonra isyan etmeyin, ustalara kendinizi yoldurmayın...
 • çoğu kişinin sandığının aksine motor hacmi ile doğrudan alakası yoktur.

  - 1,3 araba abi, kokluyor benzini/mazotu hele şimdi ford 1 litrelik motor çıkarttı benzinin buharını yanaştırınca çalışıyormuş araba

  diyen andaval ile;

  - bu devirde 2000 motor araba alınmaz hacı, yola döker lan o benzini/mazotu

  diyen andaval aynıdır.

  belirli bir ağırlıktaki bir kütleyi, aynı ivme ile hareket ettirmek için gereken güç aynıdır. bu gücü sağlayan içten yanmalı motorlar enerji kaynağı olarak benzin/mazot/lpg kullanırlar. ("hidrojenle çalışan araba da var ehiehi" demeyin kafa göz dalarım)

  enerji kaynağının verimli kullanılması, farkı belirler. yani aynı ağırlıkta ve aynı aktarma organlarına (lastik çap ve genişliği, aks, diferansiyel vs) sahip iki araçtan

  1,3 litre hacmindeki %18 enerji verimliliği ile çalışan bir motorun yakıt tüketimi
  2,0 litre hacmindeki %20 enerji verimliliği ile çalışan bir motorun yakıt tüketiminden yüksek olur.

  bu arada modern motorların verimlilikleri ile ilgili ingilizce bilgi kaynağı türkçe bilgi kaynağı

  ayrıca bilmek isteyenler için ek bilgi

  lpg'nin alt ısıl değeri 5,400kcal/lt
  benzinin ısıl değeri 7,900kcal/lt
  mazotun ısıl değeri 8,500kcal/lt

  bu da size neden dizel araçların litre bazında daha az yakıt tükettiklerini anlatabilir sanırım. ya lpg takılan bir aracın normalde 7lt/100km tüketiminden 9-10lt/100km yakıt tüketimine çıktığını anlamanıza yardımcı olur.

  başta söylediğimiz doğrudan olmayan alakaya gelirsek; 2,0lt hacmindeki motorlar boyut olarak daha büyük olduklarından ağırlıkları göz önüne alınmalıdır. daha fazla güç ürettikleri için genellikle aktarmada kullanılan malzemeler daha fazla kuvvete maruz kaldıklarından çap olarak daha büyük olur ve daha ağırdır. dolayısı ile aynı model bile olsa 1,3lt bir araba ile 2,0lt bir araba ağırlık olarak fark gösterir. ayrıca büyük motor hacmi beraberinde yüksek vergi getirdiği için daha pahalı olduklarından genellikle daha yüksek gelir grubuna hitap eder ve yüksek gelir grubu araçta daha fazla lüks ve büyük boyut arar. bu lüks donanımlar da beraberinde daha fazla yük getirir. bu da hareket ettirilecek ağırlığın artmasına ve doğal olarak yakıt tüketiminin artmasına neden olur.

  kısaca; günümüz aile arabalarının* çoğunluğunun motor hacmi 1,2lt ile 2,0lt arasında değişiyor. bu hacimdeki dizel, benzin ya da lpg'li araçların ağırlıkları da 1,200-1,500kg aralığında ki genel olarak 1,300kg civarında oluyor. fabrika verilerine bakarsanız zaten aynı kategorideki araçların, düz vites olanlarının yakıt tüketimleri arasında %5-10 arasında bir farklılık olduğunu da görebilirsiniz.

  burada belirleyici unsur vites tipi (düz, tam otomatik, robotize otomatik ve çift kavramalı otomatik) ve vitesin aktarma oranları, lastiklerinizin durumu ve kullanım karakteristiği oluyor. kalkışlarda agresif, patinaj yapmayı seven, frenlemeye geçeceği ana kadar gaza basan ve otoban/şehirler arası yollarda hız limitlerini umursamayan bir sürüşünüz varsa "yeaa bu araba çoğ yakıyo amınim" diyorsanız bilin ki araç değil siz çok yakıyorsunuz. öte yandan ışıkta en önde kalkan ben değil de ikinci üçüncü olabilirim diyorsanız, ileride kırmızı ışığı görüp gazdan ayağınızı çekebiliyorsanız, otobana çıktığınızda da 100-120km/saat aralığında gidebiliyorsanız fabrika verilerine yaklaşmanız imkansız değil.

  not: ivmelenme konusu tamamen ayrı incelenmesi gerektiği için çok detaya giremedim. ancak ani hızlanmanın yakıt tüketimini neden arttırdığını isteyene fiziksel olarak açıklayabilirim.
 • fuelly.com adresinden herhangi bir aracın gerçek yakıt tüketimini kullanıcı datası üzerinden öğrenmek mümkün. ayrıca üye olarak kendi yakıt tüketimini de takip etmek olası.
 • bu konuda merak edilen sorular ve yanıtlarım şu şekildedir:

  1) araçlar yokuşu viteste inerken mi yoksa boşta inerken mi daha az yakıt yakar?

  araçlar yokuşu viteste inerken daha az yakıt yakar. hatta eğer eğim yeterli derecede dik ise, vitesle inerken araç hiç yakıt yakmaz. aynı yokuş boş vitesle inilseydi, motor kendisini rolantide çalıştırabilmek için yakıt tüketecekti.

  yokuşu viteste inerken motor, aracın sahip olduğu kinetik enerji ile dönmektedir. bu sisteme fuel cut off ya da cut off denilmektedir.

  eğer inilen yokuş motoru sıfır yakıt ile döndürecek kadar dik değilse, motor kendisini döndürmek için gerekli olan enerjinin bir kısmını kinetik enerjiden karşılayacağından, araç yine boşta inmekten daha az yakıt tüketir. aynı şey hızlı giderken ve araç vitesteyken birden ayağımızı gazdan çektiğimizde de olur. her iki durumda da araç kinetik enerjisinin bir kısmını motoru döndürmek için harcar. bu sebeple araç viteste iken yokuş aşağı inerken çok fazla hızlanmaz. motoru döndürmek için gerekli olan enerji aracın hızını sabit tutar ya da aracı yavaşlatır (bkz: motor freni).

  2) sabit hız, farklı devirlerde (viteslerde) yakıt tüketimi (l/100km) nasıl değişir?

  bunun için şu adreste bulunan "tab.1: ıncluded gears, vehicle velocity and fuel consumption" başlıklı tablo incelenebilir.

  testler seat ibiza 1.9 tdi 77 kw (~ 105 ps) model araç için yapılmış olup, değerler gerçektir. tablodaki testler 70 ve 50 km/saat sabit hız ile yapılmış, ıı., ııı. ve ıv. vitesleri, "average consumption l/100km" de 100 km'de litre cinsinden ortalama yakıt tüketimini ifade etmektedir.

  özetle araç;

  70 km/saat sabit hızı:
  2. vites ile giderken devir 4000 rpm ve ortalama yakıt tüketimi 6,46 l/100km olmakta.
  3. vites ile giderken devir 2450 rpm ve ortalama yakıt tüketimi 4,12 l/100km olmakta.
  4. vites ile giderken devir 1650 rpm ve ortalama yakıt tüketimi 3,26 l/100km olmakta.

  50 km/saat sabit hızı:
  2. vites ile giderken devir 2900 rpm ve ortalama yakıt tüketimi 5,8 l/100km olmakta.
  3. vites ile giderken devir 1750 rpm ve ortalama yakıt tüketimi 3,675 l/100km olmakta.
  4. vites ile giderken devir 1200 rpm ve ortalama yakıt tüketimi 2,6 l/100km olmakta.

  3) sabit devir, farklı viteslerde (hızlarda) yakıt tüketimi (l/100km) nasıl değişir?

  bu sorunun yanıtı için de, aynı adresteki "tab. 2 fuel consumption in l/100km with different gear and speed" başlıklı tablo incelenebilir.

  şöyle ki:

  1500 rpm devirde araç 2. viteste 26 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 4,4 l/100 km yakıt tüketmekte.
  1500 rpm devirde araç 3. viteste 44 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 3,3 l/100 km yakıt tüketmekte.
  1500 rpm devirde araç 4. viteste 63 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 2,5 l/100 km yakıt tüketmekte.

  2000 rpm devirde araç 2. viteste 35 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 5 l/100 km yakıt tüketmekte.
  2000 rpm devirde araç 3. viteste 58 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 3,7 l/100 km yakıt tüketmekte.
  2000 rpm devirde araç 4. viteste 85 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 3,4 l/100 km yakıt tüketmekte.

  2500 rpm devirde araç 2. viteste 45 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 5,4 l/100 km yakıt tüketmekte.
  2500 rpm devirde araç 3. viteste 71 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 4 l/100 km yakıt tüketmekte.
  2500 rpm devirde araç 4. viteste 105 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 4,5 l/100 km yakıt tüketmekte.

  3000 rpm devirde araç 2. viteste 52 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 5,7 l/100 km yakıt tüketmekte.
  3000 rpm devirde araç 3. viteste 85 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 4,4 l/100 km yakıt tüketmekte.
  3000 rpm devirde araç 4. viteste 125 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 5,7 l/100 km yakıt tüketmekte.

  3500 rpm devirde araç 2. viteste 60 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 6 l/100 km yakıt tüketmekte.
  3500 rpm devirde araç 3. viteste 100 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 5,2 l/100 km yakıt tüketmekte.
  3500 rpm devirde araç 4. viteste 145 km/h hıza sahip olmakta ve ortalama 6,8 l/100 km yakıt tüketmekte.
 • saçmalamakla doğru orantılı olan tüketimdir.
 • hız yapmak için gaz pedalının sonuna kadar basmaya ihtiyaç yok. bunun için otomobili fazla zorlamadan hızlandırmak ve hızı korumaya çalışmak yeterli. otomobiliniz enjeksiyonluysa yokuş aşağı inerken gaza basmayın; ilerlemek için yer çekiminden faydalanın. bilindiği üzere yokuş aşağı inerken gaza basılmazsa enjeksiyonlu otomobiller yakıt tüketmiyor. ancak yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. vites boşa atıldığında motora yakıt girişi kesilmediğinden tüketim devam eder. ayrıca motor kompresyonu ortadan kalkacağından otomobili durdurmak güçleşir. kontak kapatıldığındaysa fren sistemi çalışmadığı için yapılacak yakıt tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. yokuş çıkarken az yakıt tüketmek için yüksek viteste tam gaz yapmaktansa daha düşük viteste yarım, hatta çeyrek gaz yapmak daha doğru olur. hız sınırlarına uymaya ve gereğinden fazla hızlı gitmemeye gayret edin. 90 km/s'den sonraki her 1 km/s artış yakıt tüketimini yüzde 1 oranında artırır. saatte 120 km hızla giden bir araç 80 km/s hızla giden bir araca göre yüzde 25 daha fazla yakıt tüketir. ayrıca yakıt tüketimini artıran "saldırgan" sürüşten kaçının; ancak az yakıt tüketmek için çok düşük devirlerde de sürekli yol almaya çalışmayın.