şükela:  tümü | bugün soru sor
  • tam adı 'yakitate!! japan' olan, 2004 yapımı, şu ana kadar beş bölümü çıkmış oldukça eğlenceli bir anime. birbirinden eğlenceli bölümlere sahip ve genelde kelime oyunlarının bolca yapıldığı bir seri. yönetmeni gundam wing'i yapan aoki yasunao. türü her ne kadar alıştığımız macera, dövüş, savaş tarzı animeler gibi olmasa da anlatım tarzı o kadar güzel ki bunu bir tür eksiklik olarak görmüyorsunuz.

sanıyorum başındaki açıklamayı türkçeye çevirirsem konusunu uygun bir şekilde açıklamış olurum:

ingiliz ekmeği, alman ekmeği, fransız ekmeği vardır. ama japonların adını verdikleri bir japon ekmeği yoktur. hal böyle olunca da onu yaratmaktan başka çare yok. bu hikaye; bir gün japon halkı için ja-pan adındaki ekmeği yaratacak olan azuma kazuma adlı, solar ellere* sahip olan bir çocuğun ciddi, biografik balladıdır.

*: solar eller, fransız ekmek ustalarının çok nadir bulunduğunu söylediği, diğerlerine göre daha sıcak olan bir el türü. söylenilene göre bu eller sayesinde ekmek hamuru çok daha kolayca ve çok daha güzel mayalanıyormuş.
  • 10 ocak 2007 tarihinde mangası bitmiştir. ve tv serisi toplamda 69 bölümdür.
  • --- spoiler ---
    episode 2:

ekmekçideki son test için finale kalanlara croissant yapmaları söylenir.

azuma kazuma: who is this kurowa-san? *
    --- spoiler ---

edit: sadece ekmekle ilgili olan ve yüzde 99 bütün karakterlerin ekmek yaparken seyredildiği bir animede 35. bölüme geleceğimi ve "daha da seyretmek istiyorum daha da, ahahah karnıma kramplar girdi gülmekten her bölümde" diyeceğimi hiç sanmazdım ama evet yakitate japan böyle bir anime. diğer samuray, drama konulu animeleri tiye almalarına, yaran kelime oyunlarına (gerçi bu kelime oyunları yüzünden animeyi sürekli durdurup açıklamaları okumak zorunda kalıyoruz japonca bilmediğimiz için) bayılırken, azumanın ekmeklerini yedikten sonra diğer karakterlerin gösterdiği reaksiyonlarla serinin mangakasının deli bir lezzet düşkünü olduğu hissine kapılıyorum.

to eat or not to eat...
  • iddia ediyorum bugüne kadar yapılmış en komik animedir.
  • diyet döneminde, ağzıma ekmek sürmediğim günlerde izleyerek en azından gözümü doyurduğum süper komik anime. her bölümden sonra bir cooking with dog videosu izlerken buluyorum kendimi, o ayrı.
  • azuma kazuma adlı 16 yaşındaki genç bir çocuğun japonya'nın en iyi ekmeğini yapabilme sevdası etrafında şekillenen bir manga/anime serisi.

serinin ana temasının ekmek olmasından mütevellit, farklı kültürlere ait ekmek tariflerinin çeşitliliği konusunda okuyanlara/izleyenlere eşsiz bir ekmek kültürü sunmaktadır.

seride, monaco'da geçen uluslararası ekmek yarışmasının konu edildiği kısımda ise, pierrot bolneze adında bir palyaçonun, tek başına olmasına rağmen, bir dünya otoritesi vizyonuna sahip bir şekilde, görevlendirildiği juri görevini layiğiyle nasıl yerine getirdiği bizlere gösterilmiştir.
  • ekmek yapmakla ucundan kıyısından ilgiliyseniz veya ilgilenmeyi düşünüyorsanız sizi bu konuda inanılmaz gaza getirecek animedir.dünya ekmekleri konusunda verilen bilgilerin yanında türk anime tv'deki çevirisini kim yaptıysa (eline sağlık)harika bir iş çıkarmış.serideki esprilerin çoğu japoncadaki kelime grupları hiragana heceleriyle(şeklen de)alakalı olduğu için eğer çevirmenin yaptığı gibi yukarda açıklama yapılmasaydı çok daha tatsız olurdu.yalnız tavsiyem 30. bölüme kadar filan izlemeniz yönünde anime bir çıldırıyor espriler tekrara bağlıyor ve çok absürdleşiyor ben sonlara doğru ileri sararak izledim.