şükela:  tümü | bugün
  • sözleri cengiz tekin'e ait bir müslüm gürses şarkısıdır.

yıllar yılı elimden bir tutanım olmadı
    ne talihsiz bir kulum hala çilem dolmadı
    şu üç günlük alemde bir sevenim olmadı
    vazgeçtim ben sevmekten dostum bile kalmadı

yaktın beni dünya yıktın beni dünya
    gerçek olan neyin varki fanisin dünya
    yalansın dünya

felek vurdu insafsız sabır kalmadı bende
    bilmemki dertten başka ne buldum ben sevmekte
    şu gencecik ömrümü yazık boşa harcadım
    şimdi haram oldu bana yaşamakta gülmekte

gerçek olan neyin varki fanisin dünya
    yalansın dünya
  • tam acım diniyor. evet nur topu gibi bir aşk acım var. neyse mevzu o değil. tam acım diniyor, açıyorum bunu. sanki bundan aylar evvel ilk ayrıldığımız andaki gibi geliyor herşey.

acıları diri tutuyor bu.
  • sabahtan beri başa ala ala dinlediğim, çok etkileyici çok.
  • tam bir çilekeş şarkısı ne zaman dertlensem moralim bozulsa otomatik olarak söylemeye başlıyorum sanki içimde bir plak devreye giriyor ve bu parça dilime dolanıyor.
  • 1987 yılında cengiz tekin parçası olarak çıkan bu şarkı ilerleyen zamanlarda müslüm gürses tarafından da yorumlanmıştır. şarkının dikkat çeken yanı youtube'da ''müslüm gürses jiletli konserleri yaktın beni dünya'' olarak geçmesidir. bu şarkının jilet adı altında anılmasının en büyük nedenlerinden biri 1960'ların sonunda doğru türkiye'de yaşanan kırdan kente göç sonucu kent hayatına uyum sağlamakta zorlanan ailesinden gelen aidiyetleri kent yaşantısında bulamayan genç kesimin tepkisini dile getirmesidir.
    adı konulamamış ancak toplum yaşantısında ise sosyo-ekonomik olarak yer bulan bir kesimin isyan manifestosunun cengiz tekin tarafından satırlara dökülmesidir.
  • müslümcülerin kafayı çekip çekip bu şarkıyı dinlerken kendilerini jiletlediklerini düşünüyorum.