• ittihat ve terakki uyelerinden. birinci dunya savasi ve mesrutiyet doneminde onemli subaylarindan biri. babiali baskininda harbiye naziri nazim pasayi olduren kisi
 • süleyman demirel'in tetikçilik ekseninde emin çölaşan'la benzerlik kurduğu kişi.
 • soner yalçın'ın teşkilat'ın iki silahşoru kitabında hayatının bir bölümü anlatılan meşrutiyet döneminin önemli isimlerinden biri. idam edilmeden önce içtiği sigaraları, cemal süreya'nın şiirlerine konu olan kişi:
  "yakup cemil'in
  kurşuna dizilmeden önce
  üstüste içtiği
  ömründeki ilk üç sigara..."
 • ittihat ve terakki'nin komitacı kolunun ik temsilcisinden biridir.
  (bkz: doktor nazim)
 • idaminin efsaneleri coktur... 14 kursun yedikten sonra olmesi epey uzun surmus, kalbi atmaya devam etmistir.. hatta akan kandan vatan sag olsun yazisi ciktigi soylentisi butun istanbul sarmis zamaninda...
 • dede yakub cemil, torun yakub cemil olmak uzere iki tanedir.. torunun gercek adi yakub cemil degildir fakat teskilati mahsusa icinde kod adi olarak dedesinin ismini kullanmaktadir..
 • kemal tahir 'in büyük mal adlı eserinde çorum ilinin ileri gelenlerinden kavat abuzer oğlu sülük bey'e ''devlet öldürün diyemediği için sürün demektedir.osmanlıda sürgün halinde sürülenin eti malı namusu sürenindir osmanlı kemiğini ararsa arar. netekim çorumda geçitler tükenmemiştir. '' mealinde bir söz söyleyerek gaz veren ittihatçı binbaşı. yine aynı kitaba göre rütbesi binbaşı olmasına karşın sadece enver'e hesap verir. hapishaneden adam toplayarak komitacılık yaptığı da ifade edilir.
 • ittihat ve terakki'nin guc sembolu olarak kullandigi zattir kendisi. zira ittihat ve terakki yureklere korku salarken en cok yakup cemil ve onun cilginliklarindan faydalanmi$tir.

  son derece gozu kara ve vatan sevgisiyle dolu olan yakup cemil her zaman hareket ve kafasindaki du$uncelerin pe$inde ko$maktan cekinmemi$ti. ittihat ve terakki'nin ileri gelenleri olan enver pa$a ve talat bey tarafindan kisa sure sonra hukmedilmesi imkansiz olarak tanimlandigi icin surekli istanbul'dan uzak tutulmasi gereken bir insan damgasi yemi$tir. bu sebeple surekli uzak cephe ve mevkilere atanarak oradan oraya suruklenip durmu$tur. atamalarina itiraz edebilen, kafasinda gore hareket edebilen ve aldigi emirlere uyup uymamasi o anki ruh haline bagli olan yakup cemil'in ayvalik savunmasinda adini duyurmu$ olan otoriter ve karakter sahibi ali cetinkaya'nin bile emrinde ariza cikarabilmi$ olmasi onun gercekten de ne kadar asi yaradili$li oldugunun en acik delilidir.

  yakup cemil'in bilinen bir diger olayi da canakkale fatihi mustafa kemal'in ulkede gordugu itibar uzerine onun sahip oldugu mevki kadar olmasa da ona yakla$abilme sevdasiydi. mustafa kemal ile aralarinda herhangi bir sorun olmamasina kar$in o da bir yerler fethetmek, bir yerlerin fethedicisi olmak istiyordu. nitekim bu firsat eline gecti de. topal osman aga ile giri$tikleri batum'u du$mandan kurtarma operasyonunu bir adim farkla onde kapatti ve batum fatihi olarak anilma luksune sahip oldu. aslinda insanlar onu batum fatihi olarak gormese bile o artik kendisine batum fatihi gozuyle bakmaktaydi.
 • (bkz: eski yeşil)
hesabın var mı? giriş yap