• maşallah sega ne güzel pc'ye port ettiyse metro exodus'u mediumda 45 fps de oynatan alet yakuza'yı low ayarlarda 9 fps'de açıyor. üstelik yakuza'nın grafikler metro'nun yanında bildiğin çizgi film.

oyunun başında biz bu oyunu ps4 için yaptık diye uyarı koysalardı daha iyiydi.
  • sanırım oyun tarihinin hem en güzel, hem de içinde seriye yeni başlayanlar için hafif spoiler’lar barındıran açılışına sahip oyundur. hele ki açılış müziğine kelimeler kifayetsiz kalıyor.
  • cabaret club yüzünden hikayeye devam edemediğim oyun. acayip eğleniyorum vallahi. sunshine'ı açarken takım elbisemi giyiyorum evde. öyle oturuyorum ekran başına.

çalışanlarımı avucumun içi gibi biliyorum. müşteri geldiği anda kimi göndereceğimi refleks olarak görüyorum listede. kızlar yardım istediğinde el işaretlerini görmeme bile gerek yok. kolunu kaldırırken anlıyorum kızın ne istediğini. her müşteri kalktığında kıza bir hediye veriyorum. amacım para kazanmak değil zaten. biz bir aileyiz. önemli olan birlikte mutlu olmamız.

lan bu arada efsane bir dumur yaşadım. sunshine club'taki ay parçam yuki hariç bütün platinum hostessler gerçek yetişkin film oyuncuları üzerinden modellenmiş. yakuza 0 ai yazınca google'a şak diye +18 fotoları yedim sağdan soldan. çünkü oyundaki ai aslında hepimizin aşina olduğu ai uehara imiş. diğer platinum hostessler için de aynı durum geçerli.
  • klavye + fare ile oynamak gerçekten eziyet. sega oyunu pc'ye port etmek için o kadar uğraşmamış ki, oyunun açılışında "real yakuza use a gamepad" yazıp geçmişler... paraya kıyıp bir tane controller alacağım galiba.
  • ost’si o kadar muhteşemdir ki.
  • geç keşfettiğim yakuza serisinin origin oyunu. pr'ı doğru yapılamıyor şu japon portların nedense ancak keşfettiğime o kadar sevindim ki. bu bitince diğer iki oyunu da oynarım misler gibi.

oyuna gelecek olursak diğer yazar arkadaşlar da yazmış zaten fakat yapacak şeyler bol. e böyle sandbox olunca, oyunun oynama süresi de inanılmaz artıyor ve sizi bağlıyor. çat bir management mekaniği sunuyor size oyun ve işyeri işletiyorsunuz. bir nevi mini game ve buradan kazandığınız parayı da diğer mekaniklere harcıyorsunuz (kumar, catfight, silah satın alma vs).

dövüş mekanikleri gayet eğlenceli. pek alakası olmasa da devil may cry'ı hatırlattı bana. 3 stil var ve bunların durumlara göre finisherları var. her stilin kendini gösterdiği durumlar var. kalabalıkta biri, birebirde diğeri gibi.

hikaye de gayet hoş. japonca seslendirme ve ingilizce altyazıyla oynuyorum ve duyguyu güzel vermişler seslendirmelerde. kaliteli animelerdeki gibi diyebilirim. goofiness- aksiyon - duygusallık dengesi güzel olmuş. oynayınız.
  • 91 saatte senaryoyu bitirdim (salına salına tabi) ve bu aralar post game oynuyorum. silah bulmak olsun, coliseum bitirmek olsun. öyle boş beleş takılıyorum ara ara girip fakat bir büyük bug var oyunda tedbirli olun. bu bug inventorynizi mahvediyor. saçma sapan bir hal alıyor inventory ki bu genelde save sonrası oluyor. bu yüzden uyanık olun ve save sonrası inventorynizi bir kontrol edin, yamulduysa load yapın düzeliyor. üstüne kaydederseniz sıkıntı yaşayabilirsiniz bu yüzden 2 hatta 3-4 tane save slot kullanın.

bu arada bundan sonra bir heves yakuza kiwami 2'yi denedim fakat tırt. 0'dan sonra çok boş geliyor. bir ara sarıyor gibi oldu fakat oyunun ortasında bıraktım artık. judgement gelse de pc'ye onu oynasak.
  • oyun oynamayan biri olarak (bkz: can sungur) sayesinde tanıştığım bende derin izler bırakan oyun. satanbori de hayat zorken kaç insan bir bataktan kurtulup başka batağa savruldu. sunshine kabarette kaç şişe şampanya patlatıldı, ne partiler verildi, ne ıslak havlular gönderildi, ne muhabbetler edildi unutulur mu. majima kaç kart topladı, kaç mendil kullandı, kimleri kimleri dövdü unutulur mu? kiryu’lu bölümler devam ediyor, ama majima’lı sunshine kabaret günlerinin tadı yok.
  • oyundan ziyade yan görev oynama oyunudur. çünkü yaklaşık 25 saatlik ana hikayenin 20 saati cutscene ve diyalog okumak aralarda adam dövmek olarak geçmektedir.

yan görevler ise yine diyalog okumak ve markete gidip bişiler almak/soru cevaplamak şeklindedir.

eğer bowling,dart,karaoke oynamak, club işletmek, emlakçılık yapmak istiyorsanız oynayacağınız oyun budur.

he uzun diyalog okuyamam, hikayeye önem vermem diyorsanız uzaklaşın buradan.

interaktif film tadında bir oyun.
  • 6 hariç serinin bütün oyunlarını oynadım ve kesinlikle diyebileceğim şey bu oyunun serinin açık ara en iyisi olduğudur.

0'dan sonra 1'in remake'ini oynadığımda hayal kırıklığı olmuştu ama hadi ps2 döneminde çıkmış oyun, olur o kadar deyip 2. oyunun remake'ine geçtim ve çok beğendim. 0'a yakındı ama o da aslında ps2 oyunu olduğu için o seviyeye çıkamıyordu.

3. oyun serinin en kötüsü kabul edilir zaten, ki burada haklı zamanında iyi sayılmayan bir oyun günümüzde hiç iyi değil. bitirmek büyük sabır istiyor. 4. oyun 3'ten iyi ama 2'den kötü. şu anda 5. oyunu oynuyorum, oyunda yapılacak şeyler 0'dan fazla olmasına rağmen hikayesi o kadar sıkıcı, diyaloglar o kadar boş ki esnemekten dikkatimi veremiyorum.

oynadığım en iyi oyun serilerinden biri olma potansiyeline sahipken 6 oyunda 2 tane güzel oyun çıkarabildiğin için olmamış diyor, seni iki hayırla uğurluyorum yakuza.

inşallah 6. oyun iyidir.
hesabın var mı? giriş yap