şükela:  tümü | bugün
  • arpa ununu suyla kaynatarak pişirmek suretiyle yapılan köpek yemeği. özellikle anadolu'da çoban köpekleri hayvanları yemesin diye yal'la beslenir.
  • köpek ve ineklere yedirilmek için un ve kepekle hazirlanan yiyecek.
  • kopek bile yal yedigi kaba pislemez
  • (bkz: yük alma)
  • arpa yerine kepek unu ve kemik/et suyu ile yapılanı köpeğiniz için çok daha besleyici ve sağlıklı olacaktır.

öncelikle bol bol kasap arkadaş edinin. kasaptan alacağınız kemiklerin (tavuk mavuk olmaz, dana olur, kuzu olur) biraz da etli olmasına dikkat edin ve bol su ile kaynatın birkaç saat boyunca, sonra kemikleri ve eti alıp suyu süzün ve kepek ile karıştırıp pişirmeye devam edin, lapa kıvamına geldiğinde hazırdır. biraz bekleyin, soğusun, sonra da servis edin. üstüne de haşlanmış kemik ve eti verin. bu diyet ile köpeğinizin pehlivan kıvamına gelmesini garantilersiniz.

tabii her daim bunu yapmakla uğraşılmaz, özellikle gebe ve yavrulu köpekler ile yavru köpeklerin beslenmesinde sıklıkla başvurulur, sonrasında 15 günde bir veya ayda bir kez yedirseniz kafidir.
  • ben bunu bi kere yanlışlıkla yedim. eve geldim. ne biçim açım. burnuma gevrek bir koku geldi. hemen ocağın üzerinden aldım ve yemeye koyuldum. yarısını mısmıl yedim. kuru muru ama yanına da hoşaf çakıyorum. zaten ondan sonra da babaannem "yavrıııım yal o yal!" diye ne yediğimi söyledi.
    1: hakikaten tok tutuyor
    2: hoşafla fena gitmiyor