şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yalan haber kriterini merak ettirmiştir şimdiden.

  kime göre neye göre yalan?
 • spor gazetelerinin ve spor haberi yapan bütün internet sitelerinin işlediği suç. ulan yıllardır gelmeyen futbolcu kalmadı dünyada.
 • onlarca yıldır kişi ve kurumları aslında koruyan bir kanun. neden yeniymiş gibi gündeme getirildi anlamadım. 2004 yılından sonra yenilenen tck'da, bu hususa göre maddeler bulunuyordu. ithamda bulunamayan haber merkezleri de naptı peki, kanun boşluğunu "iddiaya göre" diye bir tabirle doldurdu.

  örnekle;

  "x ibnedir" diye bir haber yapıldı. x dava açabiliyor ancak en fazla tekzip yayınlatabiliyordu. kapatma, yayın durdurma veya para cezası gibi bir durum söz konusu değildi. habercinin kullandığı "iddiaya göre" kelimeleri, şaka ama gerçek böyle bir kalkan sağlıyordu.
 • anap'la 1990'larda başlayıp 2004'ten itibaren akp ve zihniyetiyle birlikte göbels'i dahi kıskandıracak numunelerin orta yere serilmesini sağlayan bir kavramdır. günümüzde 'yandaş' dediğimiz basın türünü pek güzel özetler. dertleri kamuoyunu aydınlatmak, doğruları anlatmak olmadığı için sabah-akşam temcit pilavı gibi aynı şeyleri söylemekten, ayni merkezden çıkmış 'bildirileri' olduğu gibi haberleştirmekten sakınmazlar. ama bu gazeteciler bindikleri dalları teker teker kestiklerini bilmezler, çünkü varlık nedenlerinin yok olmasına ramak kalmıştır artık.
 • mühim olan haberin yalan olması mıdır, yoksa insanların bu yalan habere inanacak kıvamda olması mıdır?

  yasa taslağı olsa meclisten geçmesi kimseyi şaşırtmayacak suçtur.
 • habercilerin gizli kaynaklarını ifşa etmek için teklif edilen kanun tasarısı. ve her zaman olduğu gibi bu yasa da yalnızca akp istediği zaman kullanılacak, diğer herkes için bi kağıt parçası olmaktan öteye gidemeyecektir.

  yarın öbür gün iktidar karşıtı bir haber yaptığınızda, hemen kalkıp biri bu haber yalandır diyecek ve dava açılacak. normal şartlarda gazeteci gizli olan kaynağını her ne olursa olsun ifşa etmeyecektir. ancak şimdi bu yasayla haberin yalan olmadığını ıspatlamak için haberci kaynağını mahkeme ile paylaşmak zorunda kalacaktır ve bu kaynak hükümete, yani akp nin tam da istediği gibi, sunulmuş olacak ve gerekli önlemler hükümet tarafından alınacaktır.

  bu sadece şimdi aklıma gelen bir bakış açısı. ancak, eğer daha ince düşünülürse, allah bilir kaç farklı konuda daha bu yasa hükümete hizmet edebilir. yeminlen hitler almanya' sına döndük. sonumuz hayrola.
 • bir kişi ya da kurum hakkında maddi manevi zarar doğurabilecek yalan haberlere kesinlikle uygulanması gereken yasa kapsamına giren suç. aksi taktirde herkes önüne gelene sallıyor, salladığı kişi de dava açıyor ve boşu boşuna uğraşıyor. sonuç olarak da sadece yayını yapan gazeteye ceza kesiliyor. ceza puanı uygulamasıyla birlikte yalancı gazeteciler piyasadan ayıklanabilir. bu şekilde çıkarılacaksa desteklediğim yasa.