şükela:  tümü | bugün
  • göz doktorlarının yaptığı en ciddi mesleki hatadır. günümüzde özellikle türkiyede çok sayıda insan bu nedenle ömür boyu gözlük kullanmak zorunda kalıyor. işin aslı şu, yakına(bigisayar monitörü, tablet, kitap vb) çok odaklanmak, gözdeki siliyer kasların aşırı kasılmasından dolayı kısa süreliğine kaynaklanan uzağı net görememe durumu ortaya çıkıyor. sizde doğal olarak doktora gidiyorsunuz. işini ciddiye almayan doktorlarda ilaçlı ölçüm yerine normal ölçüm yapıyorlar doğal olarak miyoplu çıkıyor. halbuki ilaçlı ölçüm yapılsaydı normal çıkacaktı ve doktor yalancı miyop olduğunu tespit edecekti. damla tedavisiyle kısa sürede tedavi edilecekti.

    günümüz çağında özellikle çocukların ve gençlerin bilgisayar başında zaman geçirdiklerini bilmesi gerekiyor doktorun. bunu akıl edemiyorsa bırak 6 yılı 50 yıl okusa eşek yine aynı eşektir. işin daha kötüsü yalancı miyopu olan hasta doktorun verdiği gözlükle kalıcı miyop gözlere sahip oluyor. sağlıklı adamın gözünü bozmak tamda türk doktorlarına yaraşırdı zaten.

    türk ebeveynler çocuklarınıza çok dikkat edin, çocuklarınızı gözlüğe mahkum etmeyin.
  • sonuna kadar katıldığım önerme. eğer gözlük kullansaydım simdiye kadar gözlük camı kavanoz dibine dönmüştü. gözlüğü taktigimda evet uzağı net görebiliyorum. ama kaslar alışınca gözlüğe, hem de 30 saniyelik dilimden sonra çıkarınca göz kendine gelmesi için 1 saat geçiyor. bunu ömür boyunca yaparsan işte o zaman göz, gözlük ister. yapmazsan kaslar zaten gözlük olmadığında ortama uyum sağlar. yine de iyi göz doktorları bunun farkındadır. mikrofon onlarda.